Voitaisiinko me sopia joku aikatatulu sille, koska keskustelu täällä alkaa ja loppuu? Nythän jokainen aloittaa täällä keskustelun milloin sattuu. Eikä siinä vielä kaikki! Aika moni lopettaa keskustelun silloin, kun hänelle itselleen sopii eli käytännössä milloin sattuu ja pahinta tässä on se, että jokainen myös jatkaa keskustelua tismalleen silloin, kun päähän pälkähtää siis jälleen kerran milloin sattuu.
Keskusteluitten seuraamisen ja käymisen helpottamiseksi ehdotan, että keskustelu alkaisi täällä tasan klo 17:45, jotta pitkäpäivätyömatkalaiset ehtisivät myös keskustelun alkuun mukaan ja toisaalta yötyövuorolaisillakaan ei olisi niin pitkä iltapäivä odotellessa keskustelun alkamista. Keskustelut voitaisiin minun mielestäni lopettaa tasan klo 00:15, vaikka yötyövuorolaiset eivät niin kauan keskusteluita käydä voikkaan, mutta heitä lienee sen verran vähän, että keskustelun aloittamisajankohtamyönnytys saattaisi heille riittää. Klo 00:45 lopetettava keskustelu takaisi kaikille muille suhteellisen riittävät yöunet.
Mitä mieltä muut ovat?
Keskusteluitten seuraamisen ja käymisen helpottamiseksi ehdotan, että keskustelu alkaisi täällä tasan klo 17:45, jotta pitkäpäivätyömatkalaiset ehtisivät myös keskustelun alkuun mukaan ja toisaalta yötyövuorolaisillakaan ei olisi niin pitkä iltapäivä odotellessa keskustelun alkamista. Keskustelut voitaisiin minun mielestäni lopettaa tasan klo 00:15, vaikka yötyövuorolaiset eivät niin kauan keskusteluita käydä voikkaan, mutta heitä lienee sen verran vähän, että keskustelun aloittamisajankohtamyönnytys saattaisi heille riittää. Klo 00:45 lopetettava keskustelu takaisi kaikille muille suhteellisen riittävät yöunet.
Mitä mieltä muut ovat?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minulle hyvär ajat olisi klo. 10.00-12.00------14.00-14.20---18.45-22.00.
Onhan se aivan sama mihin aikaan kukakin sen turhanpäiväisen paskanjauhannan tänne suoltaa!!!!!
Eihän se ollut sinullekaan aivan sama: jos olisin aloittanut keskustelun vaikkapa pari tuntia sitten, sinä olisit myöhästynyt keskustelun alusta tosi pahasti. Kommenttisi jättöajasta päätellen sinä kuitenkin näyttäisit olevan alustavasti haarukoimassani keskusteluaikataulussa mainiosti mukana.
Mikä keskustelu?
Tuo on hyvä kysymys! Keskustelu tanssista, tunnelmasta ja kaikesta tanssikurssituksestakin. Pitäisikö muuten avata oma säie siitä, moneltako tanssikurssin tai tanssileirin pitäisi alkaa ja päättyä, vai voiko sitä kysyä tässä?
Trollihan tämä on mutta vastataan kuitenkin: Minulle sopii kaikki ajat, siis ihan kellon ympäri tanssien.
Ymmärrätkö, että ihminen, joka ei osaa päättää, mitä hän haluaa, haluaa varmuuden vuoksi kaikki. Tämän vuoksi tanssimassa käy niin paljon esimerkiksi parisuhdeongelmaisia, jotka eivät osaa päättää, kenet haluaa ja haluaa varmuudenvuoksi kaikki mahdolliset ja mahdottomatkin. Mutta kaikkia ei kukaan voi saada, vaikka kuinka kerskailisi kaikki saaneensa jo. Päätä sinäkin vaan oman etusi tähden, mitkä keskustelutunnit haluat, sillä kaikkia niitä et voi saada: täytyyhän sinunkin nukkuakin välillä!
Taitaa olla, tekstin tuotosta päätellen, bipolaarinen maniavaihe päällä.
Eikä kun tuli vaan mieleen, kun toisten mielestä yllättävänkin usea tanssiharrastukseen joko suoranaisesti tai epäsuoranaisesti liittyvä juttu joko alkaa tai loppu tai sekä alkaa että loppuu ihan väärään aikaan. Niin että edes nämä tanssiharrastukseen suoranaisesti tai epäsuoranaisesti liittyvät keskustelujutut alkaisivat ja loppuisivat kaikkia miellyttävään aikaan.
Nykymuotoinen tanssikeskustelutilanne on monien mielestä täysin kestämätön, koska huomattava osa keskustelijoista tulee keskustelemaan vasta klo 20:12 jos keskustelu on alkanut esimerkiksi klo 18:10. Tällöin he eivät tietenkään ehdi ensikommenteille mukaan ja heidän mielestään ensimmäinen ja melkeinpä toinenkin keskustelusetti oli ihan turha ja se olisi voitu luonnollisestikin heidän mielestään ihan hyvin jättää käymättä. Toisaalta klo 18:10 keskusteluihin saapuneet ovat jo täydessä keskusteluvauhdissa ja alkavat jo fiilistellen valmistautua keskusteluista poistumiseen. Kaiken lisäksi klo 18:10 tanssikeskusteluihin saapuneet vaativat, että keskusteluitten alkamisajankohtaa pitäisi aikaistaa - sanotaanko nyt vaikka klo 15:30, jotta he pääsisivät ajoissa eli viimeistään klo 20:00 keskusteluista pois.
Tämä aiheuttaa tietenkin lisänärästystä vasta klo 20:12 keskusteluihin saapuneissa, jotka pääsevät täyteen tanssikeskusteluvauhtiin aikaisintaan vasta klo 21:35, sillä ensimmäisen kommentin jättö on aina keskusteluillan vaikein ja sitä miettiessä voi vierähtää useita tunteja, jos ei heti löydä itselleen sopivaa kommenttia varsinkin silloin, kun keskustelun aihe on ihan väärä. Loppuillasta tanssikeskusteluissa on vain kaikkein himokkaimmat keskustelijat ja muut ovat jo poistuneet. Kyllä se olisi tanssikeskustelijoittenkin kannalta katsoen paljon parempi, että keskusteluita käytäisiin silloin, kun yleisökin - muut keskustelijat ovat jokaisen keskustelijan yleisö ja keskustelija on tässä mielessä kuin tanssiorkesteri, joka haluaisi soittaa mahdollisimman monelle parille eikä vain muutamalle sitkeimmälle - on sankoin joukoin paikalla.
2016 on aikainen ajankohta,veikkaisin 2020
Pillerin pyörittäjien ketju.
Hhahahaaahaaa tää taitaa olla vastaus siihen FACEBOOK KYSELYYN mihin aikaan tanssit pitäisi alkaa? Aikuiset ihmiset..tai no ehkä reilusti keski-ikäiset ja eläkeläiset toivovat että tanssit alkaisi klo19.
Koska.
Iltalääkket pitäisi päästä ottamaan klo23 viimeistään.
Alkaa nukuttamaan jo klo10, niin harmi kun joutuu lähtemään kesken pois ja joku toinen voi jäädä tanssimaan.
Tärkeintä on se, että minä voin tosiaan tanssia alusta loppun. Lopussa kyllä olen niin väsynyt, että tanssit voisi lopettaa tuntia tai kahta aikaisemmin, ettei muuta saa tanssia pääsylipullaan enemmän kuin minä.
Oikeastaan tanssit pitäisi alkaa silloin kun minä tulen paikalle ja lopettaa sitten kun minä lopetan.
Juuri tuollaisista epämääräisyyksistä saapumis- ja poistumisajoissa näissä tanssikeskusteluissakin pitäisi päästä eroon! Myönnän, että on hyvin ymmärrettävää, ettei mitään huipputarkkaa minuuttiaikataulua voi edes tansseihin saapumiselle kukaan antaa jo siitäkin syystä, että tanssimatkakahvitaukopaikan kassalla on varsinkin lauantaisin ja keskiviikkoisin melko varmasti joku porukkalottoaja, joka on unohtanut porukan numerot ja koon sekä lompakon tai joku joka ei sittenkään halua maksaa viiskymppisellä vaan muistaa siinä vaiheessa, kun kassa alkaa antaa siitä viiskymppisestä lähes viittä euroa takaisin, että auton hansikaslokerossahan se hilukukkaro onkin. Tanssimatkalla vastaantulevat erikoiskuljetukset ja tietyömaat ja onnettomuuden vuoksi perustetut kiertotiet sekä pitkään jatkuneet että juuri muuttuneet keliolosuhteet ovat nekin omiaan aiheuttamaan kauheita viivästymisiä sovituista aikatauluista. Ja entäs daamit? Juuri, kun on porukkalottoajan ja hilukukkaron aiheuttamasta viivästyksestä selvitty ja takapenkilläkin keskimmäinen turvavyö lopultakin kytketty ja ykkönen on silmässä ja kierrokset alkavat nousta, niin daamit muistavat, että eiväthän he siinä porukkalottoajan ja hilukukkaron aiheuttamassa kauheassa kiireessä muistaneet käydä WC: ssä..
Sovittaisiinko että Olymppialaisten aikaan ei täällä keskusteltaisi tanssista, tai sitten yöllä.
Kyllä nykyaikaisella TV-vastaanottimella pitäisi päästä helposti nettiin, jolloin Olympialähetyksen mainoskatkolla voisi käydä vilkaisemassa ja kommentoimassa näitä tanssikeskusteluitakin. TV: n kuvaruudun voi yhdellä kaukosäätimen painalluksella jakaa sekä näitten tanssikeskusteluitten että Olympialaisen TV-lähetyksen kesken. Ja sekä olohuoneen että makuuhuoneen tietokone on jokaisella nykyään yötäpäivää Internettiin WLAN: nin kautta kytkeytyneenä ja älypuhelin hyvin monella: kotioloissa Intenettiin ei kannata älypuhelimella mennä älypuhelimen omalla yhteydellä, vaan huomattavasti nopeamman tiedonsiirtoyhteyden tarjoavan kotilähiverkon, WLAN: in kautta. Olympialaisten kisojen TV-lähetystä ei tällä perusteella voida pitää kovin perusteltuna syynä näistä tanssikeskusteluista pidättäytymiselle.
Olympialaisten aikana täällä voitaisiin hyvin keskustella jäätanssista.
Kaikki eivät ehkä pitäisi siitä, että täällä alettaisiin keskustella kilpatanssista ja sen koreografioista missään muodossa. Toisaalta vartalonkäytöllisiä vinkkejä jäätanssikin tarjoaisi kosolti ja nostotkin olisivat lavatanssijallekin siedettävän korkuisia.
Ajatuksesi ei siis ole syntyneenä kuollut varsinkaan, mikäli ajattelemme, että käytännössä kaikilla tanssipaikoilla on Tv-vastaanotin, josta on tähänkin saakka voinut väliajalla tai naistenhaulla seurata tärkiää matsia ja raveja. Ihan hyvin sieltä voisi seurata jäätanssiakin ja kommentoida sitä täällä älypuhelimitse tai tablet-tietokoneitse
Keskustelkaa
pojat,
minä tanssin.
Älypuhelimella voi saniteettitilan eriöstä käsin käydä kätevästi tanssiaiheisia keskusteluita, vaikka ei olisi väliaikakaan: muitten tekemisiä kyttäävät tanssijat saattavat nimittäin nyökytellä toisilleen merkitsevästi nähdessään jonkun näpelöivän älypuhelintaan buffetissa tai väistöalueella.
Heikistä tiedän niin paljon,niin paljon.
Silloin ei voi täällä suolipalstalla keskustella kun missä tahansa on meneillään tanssit...
Tuo on totta: en tullut lainkaan tanssikeskusteluitten alkamis- ja päättymistuntiehdotustani laatiessani ajatelleeksi, että kaikilla tanssijoilla ei tosiaankaan ole älypuhelinta ja vielä harvemmalla tanssijalla on tanssipaikoillakin melkein yhtä helposti mukana kannettava tablet-tietokone, jolla voisi kaikkialla käytännössä reaaliajassa (väliajalla tai inhokkitanssilajin soidessa) seurata ja käydä tanssiaiheisiakin keskusteluita! Olisiko syytä äänestää näitten tanssikeskusteluitten alkamis- ja päättymistunnin lisäksi myös niistä viikonpäivistä, joina jokainen voisi parhaiten ottaa osaa näihin tanssikeskusteluihin?
Kuulkaa kun en minä teille keskusteluksi voi muuttua.
Minäkin olen joskus sellaisen.