Kylläpäs on todella mahtava spektaakkeli nuo Sotshin talviolympialaisten avajaisseremoniat.
No,ei kyllä mikään ihme.Ei ole Sotshissa säästelty.Yli 40 mrd euroa on Venäjä laittanut noihin yksiin kisoihin.
No,ei kyllä mikään ihme.Ei ole Sotshissa säästelty.Yli 40 mrd euroa on Venäjä laittanut noihin yksiin kisoihin.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä Putin osaa järkätä aina kaikki asiat kuntoon.
Sotshi on kuulemma tällä hetkellä maailman turvallisin paikka asua,oleilla, urheilla ja.elää.
Mitenkähän Venäjän kuuluisat viemärilapset jaksavat ?
Onko ainoa lämpä viemärin lämpö ?
On tärkeää tietää.
Tässä nyt Sotshin talviolympialaisten avajaisten ohjelma tunti tunnilta.
http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-1288650744355.html
Nyt oli kyllä kyseessä komeimmat olympialaisten avajaiset kautta aikain
Ensi perjantaina olisi tarkoitus lähteä paikan päälle Sotshiin seuraamaan talviolympialaisia.
Tiedä häntä olivatko ne kaikkien aikojen komeimmat avajaiset, hienoja ne ovat joka kerta. Mutta tyylikkäät ne olivat mm. juuri siitä syystä, että Putinia ei nostettu avajaisissa suureen rooliin eikä sotahistoriaa, kuten suurta isänmaallista sotaa, korostettu.
Poliittisen henkilökultin palvominen ja sotahegemointi eivät kuulu olympialaisiin. Eikä muuallekaan.
Äkkipäätä tulee mieleen näistä kisoista ja siitä mitä eri uutiskanavat niistä kertovat, että ne on järjestetty vain jotta saataisiin valtion kassaan kertyneet ruplat ja taalat jaettua jollain syyllä oikeisiin taskuihin jottei niitä kansalle ja sen hyvinvointiin tarvitsisi tuhlata.
Tuo ajatus sopii hyvin niihin kommunistisiin oppeihin joita Putinkin sai ollessaan KGB koulutuksessa. Kaikki omaan taskuun eikä kansalle muuta kuin piiskaa. Näinhän se sekä kommunismissa että jälkikommunismissa on sujunut lyhyttä valoisaa aikaa lukuun ottamatta Jeltsinin kaudella.
Järjestihän Hitlerkin olympialaiset Berliinissä aikoinaan ja nyt on pikku Napon vuoro päästä loistamaan.
Ei mitään mainkitsemaaasi jälkikommunismia tyäkkäri esiinny missään muualla kuin omassa sairaassa mielikuvityuksessasi.
Miksi muuten tyäkkäri et enää kehtaa käyttää tuota rekisteröityä nimimerkkiäsi?
Kyllä minä kehtaan, sinä et kehtaa esiintyä ainakaan omallasi. Olisikohan joku oppinut käyttämään samaa määrettä kanssani. Onhan tuo kirjoittelu kommunismista ja sosialismista uskontonakin levinnyt muillekin käyttöön.
Kyllä jälkikommunismia esiintyy sillä muutoinhan kommunistinen kasvatus olisi ollut ihan huuhaata kun se olisi mennyt toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Jos pyrit muita moittimaan niin näytä itse edellä mikä se sinun rekisteröity nikkisi on vai etkö kehtaa sitä näyttää?
Jäi vielä sanomatta jotta Vanhan Masin ajatus tuosta rahanjaosta lienee varsin lähellä totuutta. Siellä Putin kavereineen sosialisoi taskuihinsa yhden pienen valtion vuosibudjetin verran valtakunnan säästöjä. Se on sitä kommunismia tuo sosialisointi viimeisen päälle.
Onko Venjää nyt sitten sinun mielestäsi kommunistinen valtio?
En minä niin ole sanonut enkä kirjoittanut vaan että sen politiikka on jälkikommunistista.
Jälkikommunismi tulee kommunismin yrityksen kaaduttua kun kansa on sukupolvien ajan saanut kommunistista kasvatusta jossa yksilöä ja yrittämistä ei arvosteta ja osin tuomitaan ainakin yrittämisestä rikolliseksi ja kansanviholliseksi.
Eivät sellaiset ihmiset osaa suhtautua järkevästi demokraattiseen maailmaan ja poliittisiin vapauksiin vaan siinä kohelletaan muutama sukupolvi koska nyt ei ole vastaavaa organisaatiota ja leirikoulujärjestelmää jonka kommunismi loi.
Se mitä komut meiltä aikoinaan kadehtivat katsellessaan Väiskin lihatiskiä oli meidän vapautemme taloudessa mutta he eivät ymmärtäneet sen vaatineen työtä ja edelleen työtä. Neuvostovenäjällähän työtä ei kunnioitettu samaan tahtiin kuin meillä ja tuottavuus oli mitä oli kun hyllytkin loistivat tyhjyyttään kaupoissa.
On vaikeaa muuttaa käsityksiään jos on tottunut siihen, että muut sanovat miten pitää ajatella ja yht'äkkiä se sanoja meneekin hiljaiseksi ja pitää päättää itse. Vähemmästäkin sitä melkein henki salpaantuu kun pitää alkaa miettimään.
KGB nähtävästi valmisti agenttejaan läntiseen maailmaan joten sillä joukolla oli etulyöntiasema kun vanha ordninki kaatui ja siksi on mennyt siten kuin on. Ennen oli selvät sävelet mutta nyt on itse sävellettävä.
""Jälkikommunismi tulee kommunismin yrityksen kaaduttua kun kansa on sukupolvien ajan saanut kommunistista kasvatusta jossa yksilöä ja yrittämistä ei arvosteta ja osin tuomitaan ainakin yrittämisestä rikolliseksi ja kansanviholliseksi.""
No sittenhän nyt tämän sinun kertomasi logiikan mukaan myös maa nimeltä Suomi ja kaikki muutkin itäeurooppalaiset valtiot on sitten täysin jälkikommunistisia valtioita?:))
Nythän sinulle tyäkkäri nauraa päin naamaa taas ihan kaikki.:)))
On näköjään päässyt minulta livahtamaan ohi tuo Suomen sosialistinen vaihe jonka aikana se komukoulutus täällä kaikille annettiin.
Meillä on yksilöä ja yksilön oikeuksia aina arvostettu, elinaikanani ainakin, ja yritteliäisyydelle on annettu arvoa hyvinkin paljon. Meillä on hyvin menestyviä yrittäjiä suuri valikoima.
Sinulla tuppaavat näköjään ajatukset harhailemaan ihan hukassa!
Kansanvihollisia meillä ei montaa ole edes ollut jos OW jätetään pois laskuista, hänhän se yritti meille kommunismia kaupata oikein voimalla vaan me reputimme, onneksi!
Tässä nyt hiukan pelkkää faktatietoa tietämättömälle porvarintollikalle.
Suomen sosialistinen työväentasavalta oli Neuvosto-Venäjän ja Punaisen Suomen yhteistyösopimuksessa käytetty nimi Suomesta. Suomen sosialistinen työväentasavalta hajosi, kun valkoiset voittivat sisällissodan vuonna 1918 ja kansanvaltuuskuntaan osallistunut silloiseen SDP:n johtoon kuuluvat pakenivat Neuvosto-Venäjälle ja olivat siellä perustamassa Suomen kommunistista puoluetta.
Eipä tuo sukupolvia kestänyt onneksi ja tuskin muutamassa kuukaudessa sai suurtakaan tuhoa aikaan ihmisten mielissä. Kuten sanoin niin Venäjällä on kyse useista sukupolvista.
Toisekseen ei tuo mainitsemasi ollut mikään virallinen työläisten Suomi vaan Suomen hallitus ja eduskunta olivat silloin Pohjanmaalla tilapäisesti kun punaiset melskasivat etelässä. Se oli vain Moskovan ja muutaman isäönmaanpetturin aie kumota demokratia maassamme.
Kuten sanoin minun muistissani moista ei ole ollut elinaikanani tapahtuneena. Sen sijaan muistan miten kotikomut aikoinaan kehuivat NL:a vaikka kaikki tiesivät sen menevän huonosti paitsi juhlapuheissa.
Hienot avajaiset kieltämättä. Pa*kan maku jäi vain yleisön buuauksista, kun USA:n joukkue marssi kentällä. Fair play-henkeä pitäisi olla myös olympiakatsomossa. Toivottavasti venäläiset ottavat vastaisuudessa mallia pohjoismaisista katsojista esim. norjalaisista ja suomalaisista, ja kannustavat kaikkia urheilijoita.
Venäläisten ja jenkkien kansallismielisyys on jotain sellaista mistä meidän suomalaisten ei pitäisi ottaa mallia.
R on r vaikka voissa paistais.
Ei oo ystävää russakalla. Ei saa edes rahalla.
Salella kumminkin tais olla paha krapula päällä.Kun oli niin pahoinvoivan näköinen.
Olympialaiset ovat olleet jo pitkään kansallismielistä pullistelua rahaa, ihmisiä ja luonnonvaroja säästämättä. Ja Venäjä on vienyt tämän kaiken uusiin ennätyksiinsä Sotsin kisoissa.
Säälittävää touhua. Mihin menet, ihmiskunta?
Avajaisissa sattui yhdessä kohtaa kämmi, kun vain neljä olympiarengasta viidestä avautui. Nyt viikonloppuna löytyi kuolleena hotellihuoneestaan mies, jonka vastuulla oli renkaitten aukaiseminen. Taas yksi uusi uhri nationalismin piikkiin.
Loistavat avajaiset. Suksiladut ja hiihtojen televisiointi huippua. Suomalaismenestys ...tulee ehkä vielä.
Kyllä huomasi ettäPuuttini on pistänyt hiukan euroja haisemaan Sotshissa.
Sen verran loistokkaat avajaiset olivat.
Kaikista parhaat talviolympialaiset kautta aikain