Lakien mukaan suorittaa homeremontin jälkeinen oikeaoppinen jälkisiivous.
Se korjausten jälkeinen huolellinen siivous kun on ollut mikrobeja rakenteissa ja se on levitetty jyrsintäpölynä pitkin asuntoa ja irtaimistoa.
Mitään osastointia ei oltu tehty. Kenen vastuu? Työn tilaajan vai työn suorittajan?
Kiitos asiallisista vastauksistanne jo etukäteen.
Kenelle kuuluu
10
53
Vastaukset
- Järsijä
Paljon riippuu siitä, mitä on tilattu ja minkälainen on ollut työselitys. Niin, muuten, miksi on jyrsitty ja mitä ? Esimerkiksi mattoliimat ja tasoite poistetaan kuppilaikalla, ei jyrsimällä.
- Kuppilaikka
Et tiennyt tarpeeksi. Seuraava joka tietää mutta ei luule.
- Kuppi nurin
Kuppilaikka kirjoitti:
Et tiennyt tarpeeksi. Seuraava joka tietää mutta ei luule.
Mitä tarkoitat Kuppilaikka, ettei Järsijä tiennyt ? Juttuhan on juuri näin. Urakoitsija vastaa siltä osin, että on toiminut tilauksen mukaan. Isännöitsijä on voinut esim. tilata tarpeellisen jälkisiivouksen tuntemaltaan erikoissiivousfirmasta.
Vastuussa on tietysti urakoitsija, jos loppusiivous on jäänyt tekemättä tilauksessa sovitun vastaisesti.
- Ei mitään sovittu
Kenelle kuuluu lakien mukaan?? Et tiennyt sinäkään. Seuraava.
- Kuppi nurin taas
Juttuhan ihan selvä, jälkisiivous ei ole urakoitsijan vastuulla, jos siitä ei kerran ollut sovittu - silläsovittu. Taas tiesin ! Eli maksaa mukisematta homepölysiivousvirmalle vaan, että tulevat siivoamaan. Turha täällä on narista selvässä tapauksessa.
- "Lakien mukaan"
Kuppi nurin taas kirjoitti:
Juttuhan ihan selvä, jälkisiivous ei ole urakoitsijan vastuulla, jos siitä ei kerran ollut sovittu - silläsovittu. Taas tiesin ! Eli maksaa mukisematta homepölysiivousvirmalle vaan, että tulevat siivoamaan. Turha täällä on narista selvässä tapauksessa.
Arvailet vaan. Mikä laki mikä pykälä. Seuraava mutta ei enempää arvauksia eikä mitään luuloja.
- Kuppi kääntysi
Heh, heh, mistä laista § puhut ? Sopimuslaki toki sopii tähän tilanteeseen. Sen mukaan tarttee tehrä vain se, mitä on sovittu. Jos ei ole sovittu jälkisiivousta niin sitten ei eikä ole syytä otottaa, että urakoitsija sitä hyvää hyvyyttään tekisi. Ei urakoitsija ole sitä ottanut mukaan tarjousta laskiessaankaan. Ei auta kuin pulittaa vain tai sitten vedä käräjille ja mene häviämään, kärjillä häviämisestä tulee muuten paljon isompi lasku kuin ikinä arvaatkaan.
Muuten, mites se luuttu ei millään pysy omassa kätösessä ?!- Ototan vielä
"Lakien mukaan" Laki ja pykälä. Ototan edelleen oikeaa vastausta ei mitään typerysten mielipiteitä eikä arvailuja eikä turhia luuloja. Kuuluuko homeremontin tekijälle poistaa aiheuttamansa sotku vai kuuluuko sen työn tilaajalle.
Mikä laki mikä pykälä etkö ymmärrä kysymystä. Taitaa olla muutakin "nurin" kuin kuppi. Kenelle osaamattoman ammattitaidottoman urakoitsijan aiheuttamat sotkut kuuluu poistaa oikeaoppisesti ettei ne enää aiheuta terveysvaaraa. Mikä laki mikä pykälä? - Jurist
Ototan vielä kirjoitti:
"Lakien mukaan" Laki ja pykälä. Ototan edelleen oikeaa vastausta ei mitään typerysten mielipiteitä eikä arvailuja eikä turhia luuloja. Kuuluuko homeremontin tekijälle poistaa aiheuttamansa sotku vai kuuluuko sen työn tilaajalle.
Mikä laki mikä pykälä etkö ymmärrä kysymystä. Taitaa olla muutakin "nurin" kuin kuppi. Kenelle osaamattoman ammattitaidottoman urakoitsijan aiheuttamat sotkut kuuluu poistaa oikeaoppisesti ettei ne enää aiheuta terveysvaaraa. Mikä laki mikä pykälä?Huolimattomuuslaki vuodelta 1939, 21 § 3. luku 1. kohta: Kuka jättää rakennustyömaalle sotkuja jälkeensä tuomittakoon sakkoon tai enintää 6 vuodeksi vankeuteen....
- Justiinsa juuu
Jurist kirjoitti:
Huolimattomuuslaki vuodelta 1939, 21 § 3. luku 1. kohta: Kuka jättää rakennustyömaalle sotkuja jälkeensä tuomittakoon sakkoon tai enintää 6 vuodeksi vankeuteen....
Löytyihän sieltä osaaja joka ymmärsi kysymyksen. Menihän siihen kyllä aikaa.
6 kuukautta kuulustelematta olisi oikeudenmukaisempi jos jättää pas*** korjaamatta ja on kyseessä homerakennuskorjaajasta. Osaamattomasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244169
- 982101
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa961417Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681341- 591221
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561105Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1951044- 47973
- 61952
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M191934