Joutsenia ampumaan!

Metsästäjä*

Kerrankin tulee ministerin suusta jotain järkevää. Ei muuta kun joutsenten pyynti lailliseksi jo ensi jahtikaudeksi. Ammuttuja joutsenia voidaan hyvin käyttää vaikkapa ketun haaskoina. Saadaan tällätavoin hoidettua ikäänkuin kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Saattaisi ne ihan hyviltä maistuakin.

11

1694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sladdi

      hyvälle, varsinki karhulla, ilveksellä tai maakotkalla täyttettynä.

      • metsästäjä222

        Kuka Nyt vihtis Laulu joutsenia ampua?? ne ei oo haitaksi kenellekään. Kyhmy joutsenet on asia erikseen ,mut multa jäis joutsen kuin joutsen ampumatta!


      • asdad
        metsästäjä222 kirjoitti:

        Kuka Nyt vihtis Laulu joutsenia ampua?? ne ei oo haitaksi kenellekään. Kyhmy joutsenet on asia erikseen ,mut multa jäis joutsen kuin joutsen ampumatta!

        kyhmyjoutseniahan se lupauudistus koskee, mikäli se nyt menee läpi


      • hyvää on
        metsästäjä222 kirjoitti:

        Kuka Nyt vihtis Laulu joutsenia ampua?? ne ei oo haitaksi kenellekään. Kyhmy joutsenet on asia erikseen ,mut multa jäis joutsen kuin joutsen ampumatta!

        Joutsenen liha on hyvää ja ne on haitta eläimiä pakko niitä on verottaa tai vaikka 1kaatolupa per talous tjsp.


      • Minä vain
        asdad kirjoitti:

        kyhmyjoutseniahan se lupauudistus koskee, mikäli se nyt menee läpi

        Eikä koske vaan nimenomaan laulujoutsenta. Niitä on niin paljon.


      • teurastaja
        metsästäjä222 kirjoitti:

        Kuka Nyt vihtis Laulu joutsenia ampua?? ne ei oo haitaksi kenellekään. Kyhmy joutsenet on asia erikseen ,mut multa jäis joutsen kuin joutsen ampumatta!

        voi helevettiläinen männöö viikolla joutsenet valtaa kaikki hanhien pesimäalueet perkele!!!minä laittaisin teurastamon pystyyn joutsenia vastaan!!!!helevetti joutais lihoiksi koko joutsenkanta.!!!


    • yksi monista

      Veri valkoisessa höyhenpuvussa näkyy liian kauas ja tuonelan joutsenen huuto kuuluu kotiisi asti !
      Ota järki käteen ja anna jo kerran lähes sukupuuttoon tapetun linnun lipua rauhassa tyyntä järvenpintaa pitkin.

    • tarvitse

      Ihmetellä, jos yleinen mielipide on metsästäjiä vastaan.. Jos tällaisten kirjoituksien väsääjät ovat todellisia metsästäjiä, niin heikosti on asiat.

      Ja milläs niitä surmatöitä tehdään? Laillisilla aseilla. Ja ketkäs niitä laillisia aseita omistavatkaan... ?

      • Metsästäjä*

        Minkähän sortin kaupunkilainen tämän on kirjotellu. Ei ole sorsienkaan eikä muunkaan riistan pyytäminen ilman voimassa olevaa metsästyskorttia ja aseenkantolupaa laillista. Tottakai niitä lähdettäs laillisilla aseilla metsästämään!!!!! Ja on täysin totta, että joutsenet ovat toisten vesilintujen keskuudessa oikeita diktaattoreita, joita kyllä joutaa ampua. Kaikenlaista muuta laittomuutta kyllä metsässä harjoitetaan, mutta luvallisesta joutsenen pyynnistä nousee kauhea haloo. Ei niitä joutseniakaan varmasti pääse kuka tahansa ampumaan. Sitä varten voidaan vaikka järjestää hirvikokeiden tapaan joutsentenampumiskokeet. Ei vois silloin alkaa kaikenmaailman joutsenten ystävät valittamaan.


    • Kokenut

      teille kaikille paskan jauhajille kylmät tosiasiat joutsenista!!

      Joutsen häätää pesimäalueeltaan kaikki muut linnut pois, jopa hanhet! Sorsia joutsen saattaa hukuttaa eli se ottaa kurkusta kiinni ja painaa veden alle.Tiedän tämän koska olen itse nähnyt!!

      Joutsen on kyllä komea lintu mutta niitä vain on liian paljon!

    • Joutsen

      Aivottomimmat ministerit voisi kuivata niska takakenoon kita auki, jolloin niistä saisi hyötykäyttöä sateenvarjotelineinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5248
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      144
      1549
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1250
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1054
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      177
      927
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      883
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe