Joudutteko usein varastelemaan erilaisia juttuja: vaatteita, ruokaa ja ehkä rahaakin, jotta elämä pysyisi kohtuullisella elintasolla? Mielestäni elintason ylläpitämiseksi tuollainen toiminta on ihan ok.
Opiskelijoiden varastelu
5
269
Vastaukset
- 2+1
Kyllä, ja voi myös myydä pepua. Jos tulotaso on alle kolme tonnia kuussa käteen, voi varastaa ja huor*ta. Koskee myös miehiä.
- Kiinnikin voi jäädä
"Jos tulotaso on alle kolme tonnia kuussa käteen, voi varastaa..."
Eräs amiksen opettaja (olen siis amiksenkin käynyt akateeminen) kertoi näistä keskustelunavauksessa esitetyistä, elämisen tasoa korottavista keinoista. Hän oli varsinkin opiskeluaikoinaan niihin säännöllisesti turvautunut; mukaan lukien ravintolapetoksiin, eli jättänyt ryyppyiltojen päätteeksi laskun maksamatta.
Opettajan kertomana tarinat hieman oudoksuttivat, sillä oppivelvollisuuskouluissa olimme tottuneet, että opettajat pyrkivät antamaan itsestään mahdollisimman nuhteettoman kuvan, ja että heillä oli tapana tähdentää nuhteettoman elämän merkitystä meille oppilaillekin. Lopuksi kertoja opettajalle ominaiseen tapaan antoi meille aiheeseen liittyvän neuvon: "Kaikkea tällaistahan sitä pitää tehdä, mutta kiinni ei passaa jäädä."
Ehkä tämä neuvo pitää paikkansa vielä näinäkin päivinä.
- 3+3
Niin, niin. Oikeasti ope istui kaikki illat sisällä ja luki läksyjä, jotta olisi päässyt edes kansakoulusta läpi. Aika sitten kultasi muistot ja pa*kanjauhanta alkoi.
Miksi opet sun muut ei mainitse pepun myymistään, se ei kai olisi kovan jätkän juttu. Vaikka juuri se on. - Amishope
Monta kurssia olen amk:ssa ja yliopistossa pitänyt, eikä koskaan ole yhtään opiskelijaa varastettu. Vaikka joskus se olisi ollut hyvä että ryhmäkoko olisi pienentynyt vähän.
- nokunei
No kun ei niistä opiskelijoista ole mihinkään, niin ei niitä kukaan viitsi varastaa. Varastakaa opettajat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830