WinCapita ei ollut pyramidihuijaus”

5258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Signaalijärjestelmä antoi suosituksia, milloin kannatti myydä euroja ja ostaa dollareita tai päinvastoin. Itse en käynyt sillä suoraan kauppaa, mutta seurasin järjestelmää aktiivisesti."

Sillohan heti näki, että ei voi pitää paikkaansa, jos meinaan seurasi ehdotuksia, nehän oli ihan rubluutin bersiistä

Äänestä

*KMP Global Group Corporation oli Panamalle rekisteröity yhtiö v.2002, joka lupasi 200–400 prosentin vuotuisia tuottoja valuuttakaupalla. Huijaus eteni monin tavoin samalla tavalla kuin tapaus Wincapita. KMP:n mukaan huikeisiin tuottoihin päästiin heidän kehittämän valuuttakompassin avulla. Yrityksen internet sivuilta saattoi katsoa tekaistuja lukuja ja kuvioita, jotka osoittivat kuukausittain noin 20 prosentin tuottoja. Todellisuudessa asianomaisten varoja ei kuitenkaan oltu sijoitettu valuuttamarkkinoille, eikä mitään tuottojakaan ollut kertynyt. Yhtiöön sijoitetut tuotot siirrettiin vastaajille ja ulkopuolisille tahoille. KMP:ssä oli 12000 asianomistajaa, joiden menettämät rahasummat vaihtelivat sadoista euroista kymmeniin tuhansiin euroihin. Moni heistä silti liittyi myöhemmin WinClubiin ja tämän jälkeen Wincapitaan. (PoliisiTV 2010)*

Äänestä

Mistähän ton KPM:n asiakasrekisterin saisi...olis kiva verrata löytyskö näitä "kirkas-silmiin" WC-sijoittaneita joukosta, ei me tiedetty...

Äänestä

Älkää olko tyhmiä, saanko pyytää ?

Jos 9 000 euron sijoituksella saa 4:ssä vuodessa 300 000 euroa niin kysyn teiltä viisaat kapitalaiset että mitenkä paljon nyt huomenna 10.2..2014 Suomen pääministerin pitäsi sijoittaa rahaa tähän hannukan ihmeveiviin että 10.2.2018 tämä hannukan ihmemylly olisi jauhanut 100 miljardia rahaa ko päivälle ja suomi maksaisi koko ulkomaanvelkansa pois !

Eikös kreikan velkoihin maksetut miljardit olis kannataanut laittaa tähän ihmemyllyyn niin nekin olis tässä ihmemyllyssä tullu SAATAVIKSI !

Äänestä
  • Joo , yhtälöparillahan tuo ratkeaa eli :

    9000 x Y = 300000
    Y = 300000 / 9000
    Y = 33,333...

    X x Y = 100 000000000
    X x 33,33. = 100 000000000
    X = 3 000000000


    Eli , Suomen pääministeri nyt kun sijoittaa tähän valöuuttamyllyyn vai mikä se nyt oli 3 miljardia euroa niin kaikki Suomen velat voidaan voitoilla kuitata 4:n vuoden kuluttua !

    Vieläkö joku uskoo Joulupukkiin ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bruhaaaaaaaaaaaaaaaa kirjoitti:

nyt saa nauraa=)
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/wincapita-ei-ollut-pyramidihuijaus/1757979

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu