Senegalin puolelle eläintarhaan?

Gambiino

Onko tietoa mitkä tahot järjestää safaria Senegalin puolelle eläntarhaan? Paljon maksaa, kuinka pitkä kesto, ym kokemuksia reissusta. Löytyykö tietoa jostain netistä?
Tjäreborg ei käsittääkseni matkoja sinne järjestä.

9

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pari vk sitten siell
    • saly2

      Paikan päällä saa varmaan tietoa enemmän.. mutta mistähän eläintarhasta mahdat puhua? Dakarissa on yksi, ei mitenkään ihmeellinen eläintarha. Suosittelisin pikemminkin Banjan luonnonsuojelualuetta, missä on kirahveja, norsuja, leijonia ym. Siellä kierretään autoilla safarityyppisesti.
      Oletko tietoinen, että Senegaliin tarvii siis nykyään viisumin, enkä ole varma saako sitä maarajoilta vielä vai ainoastaan lentokentältä.

      Asun Senegalissa, eli jos saatte viisumiasiat järjestymään niin voin jotain korvausta vasten järjestää teille matkaa.

    • saly2
    • Lunalambada

      Olen itse käynyt pari vuotta sitten Fathalan luonnonpuistossa Senegalin puolella. Gambian rajalta ei ole niin kovin pitkä matka sinne. Aamulla kyllä täytyy lähteä aikaisin liikkeelle ja ylittää Gambian joki. Webbisivut: http://www.fathala.com/
      Tiedän, että Mulai Jobe on ollut siellä suomalaisilla oppaana aivan vasta ja häneltä voi kysyä opastusta ja lähempiä tietoa retkestä, joko sähköpostilla: [email protected] tai Skypellä: mulaijobe tai puh. ( 220)9018361 tai ( 220)7708578 ja hänen webbisivut löytyvät osoitteesta: http://pp.kpnet.fi/pesola. Sivuillaan hän on ilmoittanut, että Senegalin retki maksaa 7000 dalasia (n. 150) henkilömäärästä riippumatta.

      • lotta1

        Plus viisumikulut päälle. Senegalin viisumi on 50e ja sen joutuu maksamaan, vaikka viettäisi maassa vain päivän. Tosin kannattaa selvittää saako viisumia rajalta.


    • Jussipussi

      Viisumin saa rajalta, ainakin joulukuussa sai ja maksoi sen 50,- €.

    • Gambia<3

      Viikko sitten Gambiasta (Senegambia) tehtiin päiväretki Fathalan luonnonpuistoon virallisen turistioppaan seurassa, maksoi 115€/hlö. Tähän kuului siis tuo 50€:n suuruinen viisumimaksu, juomat päivän aikana, lauttakyyti joen yli ja tietysti autokyydit. Tarjosimme vielä oppaalle ruoan Barran satamassa.

      Päivä oli aivan mahtava, vaikka siihen kuului paljon odottelua: lauttamatka kesti tunnin verran, ajomatkaa oli myös, rajalla sai odotella oman aikansa kun opas kävi täyttämässä paperit ja leimauttamassa passit. Odottelukaan ei kyllä haitannut, kun samalla sai nähdä erilaista kulttuuria. Aamulla lauttamatkalla tuli oikein kylmä kun on pakko lähteä aikaisin liikkeelle että puistossa ehtii myös eläimiä nähdä. Itse olimme kuulemma onnekkaita kun näimme suurinpiirtein kaikkia puistossa majailevia eläimiä: Sarvikuonon, kirahveja, seeproja, antilooppeja ja apinoita. Myöhemmin päivällä nekin tietysti hakeutuvat varjoisiin paikkoihin piiloon. Fathalassa olisi ollut mahdollisuus myös erillisestä maksusta lähteä kävelylle (nuorien) leijonien kanssa, mutta päätimme jättää tämän väliin. Suosittelen kyllä lämpimästi!

    • Marsubilam

      Me käytiin Fathalassa Timon reissussa, makso 85 € nuppi ja sisälsi kaiken. Oli kyllä tosi mielenkiintoinen reissu, aamulla odoteltiin lauttaa ja lauttamatka oli mukava. Päivä meni sitten puistossa, nähtiin jopa kaikki eläimet, takaisin hotelliin illaksi lautalla. Hintaan kuulu siis haku ja palautus hotellille, ruoat, lautta ja sisäänpääsymaksut.

    • Hansku1979

      Me käytiin Fathalassa 1/13 jolloin viisumia ei vielä tarvittu. Hurjasti nostaa kyllä hintaa tuo viisumi. Käytiin paikallisen Rattyn kanssa ja matka maksoi muistaakseni n.60€/naama, mikä ilmeisesti sekin oli kallis. Hintaan sisältyi kyllä kaikki, kyydit, lautta, juomat, ruoat.. Nähtiin sarvikuono, kirahvit, apinat, siat, antiloopit.. seeproja ei. Gambia-joki ylitettiin mennessä lautalla ja tullessa puuveneellä, mikä oli melkoisen jännä kokemus. Meidät kun kannettiin olkapäillä paattiin ja sieltä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4421
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      69
      1080
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe