Ovatko bulimikot aina alipainoisia?

...

Vai voiko normaalipainoinenkin sairastaa bulimiaa?

6

327

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haeapuajooko

      ylipainoinen, normaalipainoinen ja alipainoinen voivat sairastaa bulimiaa.
      siinä ei todellakaan ole mitään painorajaa, hyvin suuri osa bulimikoista ei laihdu oksentamalla ollenkaan (minun stoorini ja monen tuntemani mukaan lukien).
      bulimia on mielisairaus, jota ei voi painolla määrittää. jos huomaat oksentelevasi niin olet sairastumassa/sairastat bulimiaa!

    • omgtapsa

      mikään syömishäiriö ei ikinä kato sitä mitä painat.

      • look

        Paitsi anoreksiassa, jossa yhtenä diagnoosi kriteerinä on: Ruumiinpaino on vähintään 15 % alle pituuden mukaisen keskipainon tai painoindeksin (BMI), (käytetään 16 vuoden iästä lähtien) tytöillä korkeintaan 17,5, pojilla alle 19. Esimurrosikäisten potilaiden paino saattaa kasvun aikana jäädä jälkeen pituuden mukaisesta keskipainosta, vaikka paino ei varsinaisesti laskee. Vanhempien potilaiden painon edellytetään laskevan.

        Lähde: https://fi.wikipedia.org/wiki/Anoreksia#Laihuush.C3.A4iri.C3.B6n_.28F50.0.29_ICD-10_-kriteerit


    • bulimiapelle

      Luin joskus jostain, että bulimikot ovat useimmiten lievästi ylipainoisia ja/tai sahaavat siinä rajoilla ahmimis-oksentamiskierteensä takia.

    • Hävettää

      Bulimikot ovat yleensä niitä normaalipainoisia, jonka vuoksi sairautta onkin vaikea huomata. Bulimia saattaa kuitenkin johtaa alipainoon, riippuen tietysti syödyn ruuan laadusta ja oksentelun määrästä.

      Itse olen sairastanut pari vuotta nyt bulimiaa, ja suurimman osan ajasta olen ollut normaalipainoinen. Oksentelulla pysyn normaalipainon rajoissa, mutta jos jätän viikossa muutaman päivän syömättä, niin paino tippuu reippaasti. Itse syön kerran päivässä ja oksennan pois, hävettää.

      Bmi 14,7.

    • No minä en ainakaan, sairautta takana neljä vuotta ja mitat ovat 175/82

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1593
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      909
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      800
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      631
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe