Kuinka pitkä kuljettaja mahtuu 940 kuljettajan paikalle? Itse olen 197cm, eli mahdunko ettei ota polvet rattiin/kojelautaan kiinni tai pää kattoon?
940 kuljettajan pituus
12
358
Vastaukset
- Kylä mahdut
Penkki alas ja taakse, niin eiköhän tila riirä.
- Volvo940rok
Moro! Olen itse joku 187cm pitkä enkä aja volvollani niikuin amis pojat makuu asennossa nii kyllä hattu pääsä vähän kattoa hipoo ja pikkuisen polvet koukussa saa ajella ja jarrutaessa ottaa polvi vähän rattii kii mut ei ole minua haitanut. Ei muutakun nautinollista ajoa volvolla.
- Penkki ei liiku?
Eikö penkki mene tarpeeksi taakse vai jääkö ratti liian kauas, että pitää polvet koukussa ajaa?
- volvorassaajaa
Helposti mahtuu
- jokkeri3
Jos 940 on liian ahdas niin kokeilkaa 740 sillä se on parempi pidemmälle kuskille ja sillä on alle 180 senttisen huono j0 ajaakin.
- ahterijalkainen
Ei 740 ja 940 ole mitään eroa kuljettajatilan suhteen, ellei autossa ole originaali sisään liukuva kattoluukku: se madaltaa pääntilaa muutamalla senttmetrillä.
Joka tapauksessa, jos kuljettaja on pitkäselkäinen ja 185-> senttinen, penkin saattaa joutua pudottamaan alimpaan asentoonsa. Itsekin olen. pituudeltani 185 , joutunut ajamaan matalimmilla jakkarasäädöillä, jokaisella 740...90-sarjalaisellani. Mutta ei tuo ala-asennossa ajeleminen haittaa mitenkään muutoin, kuin että joissakin säätöasennoissa ratin kehä saattaa osua kiusalliselle korkeudelle.
- bööööö
Mulla on niin iso meisseli että en mahdu volvoon,tarttee olla isompi auto
- Itse olen
184 cm ja kun penkki on takimmillaan ei tahdo yltää painaan kytkintä kunnolla pohjaan mutta ratti on silti lähellä.
Ei 940 voi ainakaan ajaa oikeaoppisesti käsivarret suorina.- Käsivarret suorina?
ei autoa pidäkään ajaa käsivarret suorina. Mistä olet tuollaista edes saanut pieneen päähäsi? Koko ajatushan on naurettava.
- eienääamis
ite 183cm ja hyvin mahun volvolla ajaan! ei niistä "oikeaoppisuus" ohjeista o mihinkään! oikee käsi on aina kepillä kun vasen nojailee ikkunanpieleen (ei luu ulkona vaan sisällä) ja hyvin menee.
amishviiksenhän ajelee autolla ku autolla penkki makuuasennossa ja ihan takana, oli pituus sitte 100 tai 200 cm, päätä et näe vastaan tulevasta autosta muutaku vähän otsatukkaa ratin alapuolelta, ja tämä on mukamas sallittu ajoasento ?? poliisit paikalle ja kaikille tollasille auto valtiolle ,ja hirvee sakko ja pakotus pitää tyynyä perseensä alla, että näkee ulos/ulkoa sisään naamankin ratin yläpuolella!!!
- Itse olen
muistaakseni kuullut semmoista puhetta autokoulussa aikoinaan. Joka tapauksessa ranteiden pitäisi olla ratin yläreunan kohdalla kun pitää käsiä suorana.
Taitaapi 940:ssä yltää pitemmälle.
Eikä minulla ole pieni pää vaan ennemmin suuri.
Ei sillä, mukava 940:llä on ohjustaa, vähän liikaakin tulee poltettua bensaa. - 740
Mun muijalla on niin isot hinkit ettei mahdu kunnolla ajamaan mun volvoo vaikka kuinka mentäs opetus kirjojen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5178815Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556086Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3555122Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984331Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843902- 911838
- 1031384
- 47949