Miten Trotski ja Lenin olisivat muka Stalinista eronneet. Suomalaiset punikit oli malliesimerkki Stalinin edeltäjien aikeista. On aivan sama loukataanko toisen valtion kansallista suvereniteettia maailmanvallankumoukseen tai turvallisuuteen vedoten.
Stalin siis petti vallankumouksen?
J.Jacobsen
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kommunismiin pyrkiminen yleensäkin petti kaikki, paratiisiin piti mennä vaan kurjalaan jouduttiin. Ihminen ei ole paratiisin luoja vaan siihen tarvitaan korkeampia voimia, uskokoon ken uskoo.
Ei mitään suurtilallisen poikaa kommailu kiinnostanut. Trotski oli pahimman luokan narsisti minkä jo Jooseppikin huomasi. "Lokakuun opetukset" ja muu typerä kukkoilu teki mahdottomaksi työskennellä kaikkien puoluemiesten kanssa. Trotski oli ennen kaikkea mieleltään selvästi epävakaa. Kommareilla on sinänsä ristiriita, koska palstan kommukoiden sankari Stalin väitti ettei Trotski tehnyt lokakuun vallankumousta. Trotski oli toki toisaalta siinä oikeassa, että takapajuisuus esti venäläisiä ajamasta kansainvälisen kommunismin etuja.
"On aivan sama loukataanko toisen valtion kansallista suvereniteettia maailmanvallankumoukseen tai turvallisuuteen vedoten."
Loistava kritiikki Suomen muinaisen porvariston röyhkeistä aluevaatimuksista itärajan takaa. Vielä mokomat laittoivat suojeluskuntalaisia ampumaan rajan takana asuvia.
Toivottavasti noiden aikojen porvareista on päästy ja keskitytään kansojen rauhanomaiseen kanssakäymiseen. Eikös 1944-45 armeijan aseiden varastajat olleet samaa sakkia!
Suomen sisäministeri siis murhattiin, koska edusti Suomen valtiollista linjaa joka ei suostunut aktivistien ohjailtavaksi. Sinä ja Trotski sekä muut kommarit siis valehtelette.