Aamuvuoro laitetaan päättymään klo 29,00 jälkeen???
Iltavuoro laitetaan alkamaan klo 08,00???
Iltavuoro laitetaan alkamaan klo 08,00???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onko tuo klo 29,00 jälkeen aamulla klo 5,00 jälkeen?
jokin aine (päihde) ongelma, kun moisia kellon aikoja käyttää aloituksessaan. No ei ihme jos ei kundilla kulje oikein niikuin pitäs. Jos ei edes kelloa tunne, niin parempi vaan pysyä pois bussinratista. Itseasiassa ihan kaikesta muustakin.
Pääkaupungin bussifirmoissa on klo myöskin esim. 30.00 tiedoksi sulle tyhjäpää.
Painovirhe Se on. Oikeasti tarkoittaa klo 19,00.
olen samaa mieltä. Voisivat laatia säännöksi, että aamuvuoron pitäisi päättyä viimeistään klo 17,00 ja iltavuoro saisi alkaa aikaisintaan klo 12,00.
Onkohan tuo aloittajan arvostelija työvuorosuunnittelija? Mikäköhän aine hänessä vaikuttaa?
Taitaa olla jo immuuni aineille.
Huimat kellot Helsingissä.
Tai sit tosi tosi vanha ohjelma työvorojentekoon kun muuttaa kellonkin kymenjärjestelmään.
Pölhölän liikenteellä varsinkin on näitä ongelmia työvuorosuunnittelussa, muutenkin koko talo on sairas, huijataan palkoissa ja narsistinen aluejohtaja kehuu kuinka hienosti on asiat ja toiminta kaikin puolin laadukasta. Sairaslomat ovat lisääntyneet viime aikoina, eikä suotta.
Joo. Pohjolanliikenteen touhu ihan onnetonta. Työvuorolistat pitäis tehdä paremmin ja ajoajat joillakin linjoilla ja aloitus ja lopetusajat kunnolliset.
Pohjolanliikenteen työvuoro suunnittelussa ei mitään järkeä. Ja sairaslomat lisääntyy. Iltavuorot alkaa miten sattuu. Illalla kun työaika loppuu klo 20-21 aikaan seuraava päivä alkaa usein 8-9 välillä. Ja suojatyöläisillä normaali työajat. Uusissa vdl autoissa ovivikoja paljon. Ja ketään ei kiinnosta korjata.
Jaa, että iltavuoro loppuu klo 20-21 ja seuraavan päivän vuoro alkaa klo 8-9..
Mitä helvataa? Eikö tuo ole naminamia? Normaalia? Että illalla kahdeksan yhdeksän
aikoihin lopettava ei kykene aloittaamaan seuraavana päivänä noin saakelin myöhään?? Mistä näitä heikkoja kuskeja löytyy? Kai se pitäisi olla vähintään palkallinen vapaapäivä noin VALTAVAN myöhään menneestä työpäivästä??
Teretuloa vaan ajamaan eikä turhaa lässytystä vitsimies.
Yt päälle ja heikko aines pihalle, sanon ma.
Talkootaavetti portille niin pysyy virolaisrikkuriaines pihalla
Kyllähän aloittajan kellonajat ovat ihan oikeassa, välillä kun nuo työajat joissain firmoissa merkataan alkavaksi _esimerkiksi_ klo. 25.00 joka tarkoittaa tietysti 01.00. Saattaa olla myös työvuoro 16.30 - 27.00 ja siinä ei ole painovirhettä.
Tuo tulos tulee siitä kun tietokoneella ei voi noilla ohjelmilla eirtellä kellon aikoja muutoin.
Idiootti työvuorot on varmin tapa saada työvoimapula kuljetusalalle. Missään muussa työssä ei tulla näin epäsäännöllisesti töihin. Tosi monella vanhemmalla kuljettajalla on unirytmi sekaisin. Vähän kun käytettäisiin harkinta niin haitat olisivat huomattavasti pienempiä.
Joskus ajoin pohjolalla niin jokunen vuosi sitten niin siellä oli ihan ok työajat. Siis mitä ne nyt pystyy olemaan. Toisin kun pari muuta isompaa firmaa joissa aamut ja illat sekaisin viikon aikana.
En sit tiedä onko asiat muuttuneet ja jos on niin miksi.
Wessulla oli aikoinaan töissä tuollaisten vittumaisten ajovuorolistojen laatija,olisikohan Nobinalla töissä nyt?
Siellähän se on ja 9h sääntöä noudattaa. Ens viikolla taas eräs ilta päättyy 22.22 ja seuraava aamu alkaa 7.29. Onneksi en asu kaukana, niin ehtii sänkyyn kääntämään edes kerran kylkeä.
Mitäs ootte mieltä siitä, että työvuoro alkaa klo 23 ja päättyy aamulla klo 09. Ensialkuun kuskataan kaikenmaailman juopot ja sekakäyttäjät kotiin, sitten joskus 3-4 välillä ehtii hetki torkkua. Sitten neljän jälkeen taas baanalle, ja eikun aamuvirkkuja töihin kuskaamaan, aina ruuhka-aikaan saakka, suunnilleen samoilla silmillä. Viimeinen ja vaativin ajo ajetaan aamuruuhkassa, aivan helkkarin väsyneenä. Sitten kotiin nukkumaan, nukut klo 10:stä jonnekin klo 15:sta, ja sitten pitääkin jo klo 19 iltavuoroon, siitä skarppina aina 03:een saakka. Sitten nukut univelkasi pois, ja heräät puolilta päivin. Vapaapäivä kuluu vähän kintaat hukassa. Sitten jo seuraavana aamuna pitääkin klo 5 töihin, ja vuoro kestää klo 17:ta saakka. Kuinkas nukut tätä vuoroa ennen, kun uni ei tahdo tulla ennen kuin joskus yö yhden kahden välillä, ja kello soi neljän jälkeen. Johtuu siitä, että edellisöiden unirytmi on myöhentynyt, työaikojen takia aivan simona, eikä sitä onnistu vuorokauden sisällä kääntämään, neljää tuntia taaksepäin.
Joku M U L K K U nämäkin työvuorot suunnittelee, vaikka ne voisi suunnitella aivan toisinkin. Mutta kun pitää olla M U L K K U.
Joopa joo, ei tuollaisia työvuoroja ei ole olemassa. Yritätkö kerätä sympatiapisteitä...."tää bussikuskin työ on niin rankkaa-voi voi voi". Faktat tiskiin, mikä yritys on kyseessä???
Nobinan apinalta tiedot puuttuu. Onhan noita.
Missä talossa alkaa vuoro klo 23, ja päättyy aamulla klo 9? Ei voi olla salaista tietoa,kerro meille? Miksi minun kohdalle ei ikinä tuollaista työvuoroa ole sattunut, vaikka ajan kaikkia vuoroja, eli niitä mitä listaan laitetaan?
Dedu kuvasi hyvin miltä työvuorolista voi näyttää.Olen elänyt tuon saman,illalla työ loppui lähellä 24ää aamulla töihin 9.30.Mitä tämmönen on muuta kuin vittuilua ja muutenkin listat oli yhtä hyppimistä laidasta laitaan,pitemmän päälle kestämätöntä Ei voi kuin todeta että on tämmöset listanikkarit suuria herroja jolla on paljon valtaa ja samalla alhaista alhaisempia olentoja mitä maa päällään kantaa.Sadistisia piirteitä,minkähänlaisia perheenisiä nämä kaverit ovat?Tossun alla?
Väännetään vielä rautalangasta: missä talossa on tuollainen vuoro mikä alkaa klo 23, ja loppuu aamulla 09 aikaan...Ja jos sillä aamulla tarkoitetaan vuorokaudenaikaa jolloin auro ko nousee idästä ja laskee länteen. Se on siis yleensä se aika, milloin herätään. Onko siis kysymyksessä vuoro, jona alkaa yöllä kello 2300, ja loppuu aamulla kello 0700 aikaan. Vai tarkoittaako kirjoittaja mahdollisedti jotain omaa vuorokausi rytmiä...siis sellaista, missä aamu on silloin kun hän herää, ja ilta/yö, silloin kun hän menee mukkumaan??
Kyllä tuota 9 tunnin sääntöä käytetään muissakin taloissa..kiitos AKT jota ei kiinnosta pätkääkään kuskien työhyvinvointi vaikka esim. työterveys puoli on huomautellut niin kaiki on sopimusten mukaisia ja mikään ei muutu.Kolmekin kertaa viikossa illasta aamuun,aamusta iltaan ja ajeletkin sitten jo aikapommina kuorma päällä!
Bussifirmoilla on joku ihmeen tarve kokeilla kuljettajien sietokykyä työaikojen kohdalla. Eikö olisi kaikille parempi, jos sopimuksia noudatettaisiin puolin ja toisin. Tyytyväinen työntekijä on taatusti tehokkaampi ja terveempi, kuin äärimmilleen vedätetty väsynyt duunari.
ei edelleenkään näy....