Ekaluokalle -aamulla yksin kouluun?

o ou

Elokuussa esikoiseni aloittaa koulun. Olen ollut muutaman vuoden kotona lasten kanssa (nuorempi 2v) ja vien joka päivä pojan eskariin. Tuleva koulu on eskarin lähellä, tien toisella puolella. Matkaa on ehkä 700m. Opiskelen tässä kotosalla samalla. Ensi syksynä minun on kuitenkin pakko suorittaa harjoittelujakso 2kk :/ Koulu alkaa elokuussa ja syyskuun 1. alkaa minun harjoittelu.. Ehdin siis muutaman viikon viedä lapsen kouluun/opastaa tekemään itse aamutoimet ja kulkemaan matkan itse. Täällä ei ole aamupäivätoimintaa, iltapäiväkerhoon pojan ilmoitin (toivottavasti saa paikan).

Luulen, että päiväni ovat 8-16.. Iltapäivällä ei tietenkään ole ongelmaa, mutta nuo aamut mietityttää. Onneksi matka sentään on tuttu ja lyhytkin..ja ensialkuun olen opastamassa. Ei ole läheisiä, jotka voisivat tulla auttamaan aamutoimissa. Mutta puhelimella auttajia kyllä löytyy isovanhemmista, isästä ja itsekin varmasti pystyn soittamaan.

Miten muilla on sujunut koulun aloittaminen kun ei vanhempi ole kotona laittamassa koululaista matkaan? Varmaankin kaikki pitää laittaa valmiiksi ja kello herättämään?

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huokaus

      Varmasti alkaa sujumaan hyvin kunhan alkujännityksestä toivutaan. :)

      Ja noinhan se kuuluukin alkaa, se lapsen koulutaival. Oppii itse kantamaan vastuuta ja huolehtimaan tavaroistaan ja lähdöstään.

      Toisin kuin meillä...
      kolmasluokkalainen tottunut siihen, että aina on joku aamulla kotona herättämässä ja aamupalaa tekemässä ja lähettämässä kouluun. Ja nyt kun ei enää olekaan tähän mahdollisuutta, niin joutuu alusta alkamaan kaikki opit. Tuntuu kuin sitä ekaluokkalaista olisi tässä valmistamassa koulutielle. :( jälleen. :(

    • Kännykästä iso apu

      Hei!

      Kännykkä on kätevä; meillä ekaluokkalaisen kouluun lähtö lähti sujumaan hyvin, kun alkuun soiteltiin ja varmistettiin kaikki pukemiset, ovien lukitsemiset jne. puhelimitse. Ja edellisenä iltana tosiaan laitettiin aina kaikki vaatteet, reppu, syömiset jne. valmiiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      74
      5113
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      108
      3561
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3436
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      51
      3014
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2748
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2269
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2091
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1990
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      408
      1610
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1548
    Aihe