Hei,
Onkohan seuraava edes mahdollista.
Joukkokirje lähdössä eri henkilöille. Tietty osa kirjeestä sisältää vakiotekstin ja tiettyyn kohtaan tulisi hakea laskentataulukosta aina henkilökohtaiset muuttuvat tiedot.
Jotta ei tarvitsisi tehdä joukkopostitusta varten "sataa" eri lomaketta niin onnistuuko sellainen, että olisi vain yksi asiakirja pohja jonka tulostan 100 kertaa niin, että henkilökohtaiset tiedot olisivat tunnisttavissa laskentaulukosta ja ne haettaisiin asiapaperille vasta tulostusvaiheessa?
Toinen vaihtoehto olisi toki tehdä sata lomaketta, mutta voiko siinäkin tilanteessa henkilökohtaisten tietojen noudon automatisoida taulukosta jotta ei tarvitse "sataa" kertaa copy pastettaa tietoja?
Kiitos jo etukäteen.
Kirjeelle tietojen poiminta taulukosta
aloittelija
1
115
Vastaukset
- openoffiseton
Sieltä pitäisi jostain löytyä Ohjattu joukkokirjeen luominen-toiminto.
Katsoppas onko tuosta sivusta mitään hyötyä. On jo vähän vanha mutta ei kai se uudemmissa versioissa ole paljon tuosta muuttuunut.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1434440
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1069616
- 494711
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421961- 241660
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401329Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54937Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912