Tupakointi ja sädehoito

Voiko tupakoida sädehoidon aikana? Millaista ohjausta sen suhteen oikeen annetaan?

Meinaan että kattookohan ne pahalla jos meen hoidettavaksi vasta röökiä vetäneenä...
111561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En ihan tarkkaan tiedä voiko siinä vetää tupakkaa. Huoneessahan ei ole ketään joten luulisi että kait siinä voi polttaa. Siinä vissiin pitää olla liikkumatta, ota tupakka suuhun tai pidä se kädessä niin ettet liiku.

Kattookko ne pahalla? Ne tekee työtään eikä ne saa arvostella ketään. Hoitajat on siellä meitä varten. Me maksetaan niitten palkka.

Äänestä

Huoneessa ei tietenkään polteta, mutta ei sillä ole merkitystä oletko ennen hoitoon tuloa polttanut vai et. Ja tälle torvelle " röökistä en luovu", huoneessa on hoitajat.

Äänestä
  • ei ainakaan oysissa ole hoitajat samassa huoneessa,toki seuraavat monitorista toisessa huoneessa hoitoa.

    Äänestä

  • en tietenkään tarkoita,että tupakoitais sädetyksessä,mut ei varmaan tark.myöskää hän joka kesk.aloitti.jotkut vaan ovat niin ilkeitä kommenteissaan,mut me syöpäsairaat noista asiattomista vastauksista vitut veisataan.....

    Äänestä

Sairaalat on savuttomia!! Olsihan se nyt ajatuksenakin ihan dorka, että hoidon aikana tupakoitais.

Äänestä

Lisää tupakkia vaan kyllä se kunto siitä nousee!

Äänestä

Eikö se olis vähän sama juttu, kuin että joku olis laittanut tipan myrkkyä sun drinkkiis, ja kun sulle sitten sairaalassa tehdään vatsahuuhtelua, niin salaa vetelet sitä myrkkyä lisää kitusiis?

Että järki hoi vaan, taas vaihteeksi. Ensin röökaa ittelleen syövän, ja sitten kun sitä yritetään hoitaa, pitäis viel voida röökaa lisää :D.

Äänestä
  • ei syöpä USEINKAAN tupakasta johdu.paljon ihmisiä sairastuu syöpään,jotka ei tupakoi eikä käytä alkoo.

    Äänestä

minä sädehoitoon mennessä tupakoin ja jos aikani sädetykseen pitkittyi kävin röökillä.hoitajat ei ollu moksiskaan,päinvastoin HE TIETÄVÄT MITÄ ON OLLA SYÖPÄPOTILAS.

Äänestä

Paras olis tietysti lopettaa kokonaan. Jos ei halua lopettaa, niin sitten kannattaisi kuitenkin olla ennen sädehoitoa pari tuntia tupakoimatta ja myös sädehoidon jälkeen se pari tuntia tupakoimatta. Tupakointi aiheuttaa hapenpuutetta syöpäkasvaimessa, ja jos just siinä sädehoidon lähellä tupakoi, niin sädehoito tehoaa huonommin juurikin sen hapenpuutteen takia.

Äänestä

Juu, hoitokoneessa kannattaa ehdottomasti tupakoida, hoitsut katsoo erityisen hyvällä tupakoivaa sädehoitokoneessa :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupruttelija kirjoitti:

Voiko tupakoida sädehoidon aikana? Millaista ohjausta sen suhteen oikeen annetaan?

Meinaan että kattookohan ne pahalla jos meen hoidettavaksi vasta röökiä vetäneenä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu