Kadonnut puhelin + Kadonnut kuitti :(

jenniT3

Minulta katosi (tai varastettiin) puhelin mystisesti, kauppareissulla. Sitä etsiskelin jonkin aikaa, tuloksetta. Ilmoitin asiasta normaalisti vakuutusyhtiöön ja jo seuraavana päivänä tuli viesti, että puhelin on korvataan. Viestissä kuitenkin sanottiin, että tarvitaan kuitti, ennen kun maksu voidaa suorittaa.
Olen tässä nyt pari päivää etsinyt kuittia enkä ole sitä löytänyt. Miten toimia? Tässä ei kyllä taida olla paljon tehtävissä :/ Harmittaa kyllä kun puhelin oli kallis.

5

626

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dille5

      Kysy omasta vakuutusyhtiöstäsi: Miten toimia?

    • .........

      ... Kuittikopio löytyy mahdollisesti nimelläsi liikkeestä, josta olet sen aikanaan ostanut. Mitä jos kysyisit sieltä?

    • kuitti1

      Esim. Gigantista kuitti löytyy varmasti. Myyjä kysyy aina ostajan tiedot ja kerran myyjä sanoi että ei haittaa vaikka kuitti katoaa, täältä se löytyy. Lisäksi plussakortista tai s-etukortista voi olla hyötyä jos olet ostanut puhelimen edellämainittuihin ketjuihin kuuluvasta liikkeestä.

      Minä ostin kerran Anttilasta tuotteen ja se oli viallinen. Vaikka olin hukannut kuitin niin myyjä löysi tietokoneelta sen plussakortin avulla.

      Vähänkin kalliimpien tuotteiden kuitit kannattaa AINA skannata tietokoneelle, nimetä ja tallentaa yhteen kansioon. Sieltä ne löytyvät helposti. Lisäksi alkuperäisistä kuiteista katoaa teksti ajan myötä.

    • JenniT333

      No sattuu olemaan vielä sillain, etten ostanut puhelinta suomesta, vaan Lontoosta, Heathrowin kentältä. Eikä sielä kyselty nimi tai yhteistietoja, vain rahaa.
      Voisi kuulostaa aika epäilyttävältä, jos soittaisin vakuutusyhtiöön ja kertoisin ettei ole kuittia eikä puhelinta ole ostettu suomesta ;(

      Taidan antaa asian olla ja ostaa uuden puhelimen. Dna:lla näytti olevan kytky puhelimia halvalla :)

      Kiitos vastauksista!

      • Mikkom

        Harmillinen tilanne...eikä mitään taida olla tehtävissä?:( itse otan kuiteista aina kopiot ja laitan takuukansioon...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7708
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      171
      3560
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2037
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1886
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1669
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    10. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1422
    Aihe