Tarkoitus on laittaa ulkovaloketju, jota voi kytkeä/katkaista molemmista päistä 6- eli porraskytkimellä.
Matalahko valasinpylväs ajatuksissa. Onko valaisimisssa yleensä riittävästi kytkentäliittimiä 4*1,5 1,5 kaapelille? Ei selviä netissä olevia valaisin esitteitä selaamalla
Matalahko valasinpylväs ajatuksissa. Onko valaisimisssa yleensä riittävästi kytkentäliittimiä 4*1,5 1,5 kaapelille? Ei selviä netissä olevia valaisin esitteitä selaamalla
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikset kytkimeltä kytkimelle meneviä johtimia vedä suoraan ilman katkaisua valaisimilla.?Tai yhdista wagoilla,jos katkot ne.Vedät ilmeisesti kaapelin kytkimiltä valaisimille ketjuttaen.
Ei ole valaisimissa ylimääräisiä jatko liitäntä paikkoja yleensä, tätä varten on jakorasi , kytkinkotelo.
Meinaako IP68, että maahan jokaiselle valaisimelle asennetaan erillinen jakorasia.
Käsittääkseni valaisimet ovat ketjutettavia, ja niissä on ainakin 3 liitäntä paikkaa.
Kahden johtimen katkaisematta jättämien on tietysti yksi mahdollisuus, kunhan lenkit mahtuu valaisimen kytkentätilaan.
Onko muita tapoja, tuskin olen ainoa Suomessa, joka pähkäilee tätä. Varmasti on olemassa monia jo valmiita asennuksia..
Eipä meinaa vaan etä käytää voisi kaksi kolmoskytkytintä ja kolme kakkoskytkytintää , niilä voi jakaa vaikka viidellä ja jatkaa
En oikein ymmärrä. Valaisinketjun molempiin päihin tulee kytkimet (6), joista voi sammuttaa tai sytyttää valot koko ketjuun.
Kaapelissa on 4 1 johdinta, jotka kaikki tarivtaan. Mihin nämä esittämäsi 5 kpl kytkintä oikein pitää ohjeesi mukaan laittaa?
Siihen riittää kyllä ihan 2x1,5 1,5 koko kytkentään kaapeliksi. Empä kerro että miten, vielä... Mutta lamput saa sillä palamaan ja kytkimet toimimaan, muu ei sitten toteudukaan.
Ei oikean ip68 n viesti, asialla on taas klooni amispelle hiilari grahn
Oikeat ip kirjoitukset erottaa siitä että ho ammattitietoaa myös perustella jos jotain ehdotta väittää.
On valaisimessa oltava 3 liitin paikkaa , suoja maa, vaihe ja nolla. Ne kaksi muu sun pitää vaan jatkaa vagoilla siellä valaisimen sisällä, mutta luulen että kun täältä joudut neuvoja kyseleen , kannatta jättää tekemättä. Kykennässä on kuitenkin aina mahdollista aijeuttaa hengenvaara.
Oike säkäri kyllä tietää miten homma tehdään. Kysy on ko vähintään s2 luvat.
Muista mys maadoitusjohtimenn jatkuvuuden mittaus , oltava alle 0, 3 ohmia ja mittaa myäs eristysvastus 1000v lla niin hyvä tulee.
Tee kuten sanoi , eristetty vastus patterinkoolla tulee jatkuu köökin puolella 0, 5 metriä per oomi melkein sadallaa voltila, muuten aijeutaa henkivaaraa , muista myös maa ja suoja ovat sekaisin kuten minä ip68 real
Minulla on S1 pätevyys, mutten tee työkseni asennuksia. Kysyn siksi, että haluaisian tehdä oikean asennuksen.
Silloin kun tentin pätevyyden irtoliittimillä jatkaminen ei ollut sallittua muualla kuin siihen tarkoitetussa rasiassa. Eli jos wago nyt kelpaa esim. valaisimen putkijalan sisällä, niin ok. Tai sitten lenkki, jos saa mahtumaan
Ja sitten tuon "kaapelinsäästäjän" viisaus: tunnen kyllä kolmijohtimisen ns. "kulkurikytkennän". Mutta se on määräysten mukaan kielletty. Vrt toinen lauseeni.
IP68 höpisee kyllä omiaan, höpisköön...