miten saa kuvat ryhmiteltyä päivämäärän mukaan?

Saiskos joltain apuja tähän ryhmittelyyn? Tiedostossa on ryhmittelyperuste ja sieltä kun valitsee päivämäärän, niin kuvat ryhmittäytyy sanallisesti: kauan aikaa sitten, aiemmin tällä viikolla, aiemmin tänä vuonna, ym. Haluaisin numeerisen päivämäärän mukaan kuten aikaisemmissa Windowseissa on onnistunut eli esim. 15.10.2013. Saako tämän jostain vaihdettua?
-M-
72293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tammi, helmi, maalis, huhti ja niin edelleen ...................

Äänestä

Mä en saa niitä laitettua siten vaan kone järjestelee ne kauan aikaa sitten, aiemmin tällä viikolla, aiemmin tänä vuonna, ym.

Äänestä

Ilmeisesti tarkoitat Resurssienhallinnassa?

Ensiksi Näytä/Tiedot

sitten mene sarakkeen Päivämäärä kohdalle, etsi sen yläpuoleltä pieni nuoli, klikkaa sitä kunnes järjestys on sopiva. Se järjestää siis nousevassa ja laskevassa järjestyksessä klikkauksen mukaan.

Sitten voit mennä taas Näytä/Suuret kuvakkeet (tms.) ja näet thumbnailsit oikeassa järjestyksessä.

Äänestä

Sama ongelma. Eikä tuolla ratkaisuehdotuksella toimi. Eilen - viime viikolla ym. jää jäljelle.
Erittäin haittaava ominaisuus, kun tarvitsee etsiä tiedostoa tai hakemistoa, josta ei tiedä, onko jälki jäänyt viikko vai vuosi sitten

Äänestä
  • No millä sinä niitä tiedostoja selaat? Resurssienhallinnassa voi ryhmittää päivämäärän mukaan Windows 10:ssä.

    Äänestä

  • Mene Resurssienhallinnalla haluamaasi kansioon. Valitse yläpalkista

    Näytä -> Ryhmittelyperuste -> Ei mikään

    Tämän jälkeen kansion sisällön voi ilman ryhmittelyjä lajitella haluttua otsikkoa klikkaamalla.

    Kuvailemasi tilanne viittaa siihen että sinulla on kansiossa ryhmittelyperusteena Päivämäärä.

    Äänestä

Näkymä tulee tallentamisen yhteydessä. Tällöin yläpalkissa ei ole näytä-valikkoa, josta pystyisi muuttamaan näkymää. Kun yrittää etsiä esim. tallennuskansiota, joutuu parhaimmassa tapauksessa kahlata 10 eri kategoriaa läpi (0-9). Minulla on siis huomattava määrä kansioita ja tiedostoja.
Ratkaisu löytyy varmaan jostain ylemmältä tasolta, jos ms:n logiikkaa ymmärrän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-M- kirjoitti:

Saiskos joltain apuja tähän ryhmittelyyn? Tiedostossa on ryhmittelyperuste ja sieltä kun valitsee päivämäärän, niin kuvat ryhmittäytyy sanallisesti: kauan aikaa sitten, aiemmin tällä viikolla, aiemmin tänä vuonna, ym. Haluaisin numeerisen päivämäärän mukaan kuten aikaisemmissa Windowseissa on onnistunut eli esim. 15.10.2013. Saako tämän jostain vaihdettua?
-M-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu