Halla-ahon käynti Lieksassa aiheutti poliittisen skandaalin jonka tuloksena hän joutuu jälleen kerran selittelemään vihapuheitaan oikeudessa. Koska Halla-aho on jo ennen tuomittu, joutuuko hän tällä kertaa sakkojen sijasta lukemaan oikeasti tiilenpäitä jos syylliseksi havaitaan?
Se jää nähtäväksi.
Meppihaaveet Halla-aho voi joka tapauksessa unohtaa. Halla-ahon vaalikiertue on ohi. Ei Soinilla ole varaa päästää Halla-ahoa sotkemaan asioita ympäri maan.
Se jää nähtäväksi.
Meppihaaveet Halla-aho voi joka tapauksessa unohtaa. Halla-ahon vaalikiertue on ohi. Ei Soinilla ole varaa päästää Halla-ahoa sotkemaan asioita ympäri maan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Halla-aho selittelee nyt hädissään:
http://www.halla-aho.com/scripta/lieksa_kasirysyn_partaalla.html
Lisäys 12.2.2014:
Edellä olevassa kirjoituksessa viitattiin tilintarkastuskertomukseen, jossa nostettiin esille Lieksan pakolaisia koskeviin toimeentulotukipäätöksiin liittyvät epäselvyydet sekä esitettiin vastuuvapauden eväämistä sosiaalityöntekijä Tarja Lehdon ja sosiaalijohtaja Soile Syrjäläisen osalta.
Tämänpäiväisen uutisen mukaan sosiaalijohtaja Syrjäläinen on suuttunut kirjoituksestani ja sen tiimoilta saamistaan vihaisista puheluista. Hän aikoo tehdä rikosilmoituksen "väärän tiedon levittämisestä".
En minä sellaista ole väittänytkään. Siteerasin tilintarkastuskertomusta, joka on julkinen, netissä oleva asiakirja. Sitä, että tilintarkastaja oli myöhemmin korvannut sen uudella, vastuuvapauden myöntämistä esittävällä versiolla, en kirjoittamishetkellä tiennyt
Mikähän siinä on, ettei näitä juttuja antipersu voi kirjoittaa asiaa käsittelevään ketjuun, eikä aina uutena aloituksena, kaikkia älyväläyksiään.
..taas se antipersu ilmestyi palstan pahimman persuhäirikön sängyn alta....
TOHTORI HALLA-AHO PALJASTI LIEKSASSA SUOMESSA PIILEVÄN
SENSUURIPORUKAN, JOKA ON JOPA PAHEMPI YYA-AIKANA VENÄLÄISTEN EDESSÄ RÄHMÄLLÄÄN MAANNUT ÖKYANSAITSIJOIDEN JOUKKO HALLINNOSSA
Suomen kunnallishallinnossa ja valtionhallinnossa ON SENSUURIPORUKKA
mahdollisestiHALOSEN NIMITYSTEN JÄLJILTÄ
joka jatkaa kansan taskuun kusemista hillitöntä maahanmuuttoa tukien
HALLA-AHO PALJASTAA sensuurin
Maahanmuuton kustannukset ovat niin suuret, että ne salataan kansalta
Halla-aho kertoo
http://www.halla-aho.com/scripta/lieksa_kasirysyn_partaalla.html
Nostin esimerkiksi Turussa apulaiskaupunginjohtajan Turun ammattikorkeakoululta maaliskuussa 2010 tilaaman selvityksen maahanmuuttajien kotouttamisen kustannuksista. Laaja selvitys valmistui vuotta myöhemmin, mutta se päätettiin salata kuntalaisilta. Selvitys vuoti julkisuuteen puoli vuotta myöhemmin, jolloin osia siitä julkaistiin Kiinteistö ja isännöitsijä –lehdessä. Kyseinen apulaiskaupunginjohtaja perusteli salaamista sillä, että tutkimus olisi lisännyt maahanmuuttajavastaisuutta. Selvityksen mukaan maahanmuuton kokonaiskustannukset vuonna 2009 olivat Turussa 37 miljoonaa euroa. Erityisen tulenarkoina pidettiin asumiseen liittyviä erityiskustannuksia, joita aiheutui mm. ylettömästä vedenkulutuksesta sekä asuntojen hajottamisesta ja sotkemisesta.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/254922/Turku yritti salata tutkimuksen maahanmuuton kustannuksista
Tutkimuksen teettäminen on julkistettu. Se viittaa nyt ainakin siihen, että tämän "salaisen" tiedon tarvetta esiintyy maassamme.
Tuosta edellisestä en löytänyt viittausta pimitys motiiviin, ja ajattelin jo, että kyse on tri Halla-ahon päätelmästä. Näin ei kuitenkaan taida olla:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194698633205/artikkeli/ts turussa maahanmuuttajien asunnoista kertyy vuodessa 645 000 n lisakulut.html
Tämä pimittämistarve voi olla Turussa sama kuin Thorsillakin ministerinä oli. Eli että asiallinen monikulttuurisuusinformaatio johtaakin rasismin kasvuun. Edelleen tämä selittäisi sitten sen, miksi saamme niinpaljon asiatonta monikulttuurisuusinformaatiota. Sen on tarkoitus olla antirasistista.
Tässä ollaan siis aika lähella sitä tilaa, jossa tosiasiat todetaan rasistisiksi ja ne kielletään siksi.
tällainen uhmaileva "pahoittelu" auttaa estämään rikosilmoituksen nostamista Halla-ahoa vastaan:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66581-halla-aho-pahoittelee-piikki-lieksan-kaupunginjohtajalle
sulkeutui Halla-hon edestä.
Pyydä anteeksi eläkä selitä:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014021418038681_uu.shtml
laittaa tuollaista änkyräjunttia EU-parlamenttiin. Jos ei pärjää eri ryhmien kanssa edes Suomen lintukodossa, joutuu tosi suuriin vaikeuksiin EU-parlamentissa, jossa erilaisuutta on vielä 1000 kertaa enemmän.
Saa nähdä jos Halla-Aho joutuu raastupaan uudestaan.
Ehkä Lieksa-gate on Halla-Ahon Waterloo.
Ei auta tuollaiset "ketunhäntä kainalossa" tehdyt anteeksipyynnöt. Tällä kertaa mies pannaan vastuuseen solvauksistaan.
Tai, jos salaliittouskoon taipuvainen, niin tämä on EU-vaalikampanjan alkusoitto. Kun Halla-Aho on lööpeissä ja raastuvassa, niin "kannattajajoukot" villiintyvät.