Ongelmani koskee 14-vuotiasta ex-ravuritammaa, jota olen nyt ratsastanut vuoden verran ja hieman kauemminkin. Käynnissä ei mitään ongelmaa, pienillä pidätteillä ja vatsalihakset tiukkana liikkuu hitaasti ja rauhallisesti, mahdollisesti käy jopa peräänannossa pätkiä. Laukassakaan ei mitään ongelmaa, kolmitahtinen ja vaihdot menee ilman ristilaukkoja tai muitakaan ongelmia, mutta se ravi. Ravissa saa tosiaan työskennellä saadakseen hevosen liikkumaan rauhallisesti. Pää hipoo taivasta ja runko on pitkä kun Puolan leipäjono ja se vauhti on kuin mentäisiin Vermon takasuoralla turvanmitan päässä vastustajasta. Kaikkea ollaan kokeiltu apuohjasta pieniin ja isompiinkin pidätteisiin, mutta mikään kun ei tunnu toimivan. Kuolaimena on kolmipala-olympia, ja joskus mennään ihan ilman kuolainta. Kyseessä on siis kaksi vuotta ratsuna toiminut tamma, joka on hyvinkin energinen tapaus. Kaipaisin neuvoja tähän, ja siihen miten ratsastaa hevonen rennoksi ja rauhalliseksi. Mitään ei säiky tai pelkää, ja joskus tulee ihan ok pätkiäkin ravissa mutta yleensä tuntuu siltä kuin hevonen kuvittelisi olevansa Vermon raveissa... Asiallisia vastauksia kiitos!
Ex-ravuri rauhalliseksi ravissa!
4
262
Vastaukset
- Heppuli92
Ajan kanssa niin hyvä tulee jos on käytössä kenttä niin teen vaikka nelikaarista kiemura uraa tai koko ajan kääntelyitä niin ei voi juosta kuin mikäkin huligaanin:)
- Muru!<3
Oma ex-ravurini rentoutuu kun sen kanssa tekee ratsastuksen alussa pieniä voltteja, taivuttelee reippaasti, mutta ratsastaa silti jatkuvasti eteenpäin. Sama myös ravissa. Ennen juoksi juuri tuota "ravurin" ravia, mutta ensimmäisen kunnon valmennuksen jälkeen ravaaminen on ollut paljon helpompaa! Toivottavasti oli jtn apua.
- Ex-ravurit <3
Itellä on Lämminverinen ravihevonen joka on ex-ravuri ja sitten aloitettu ratsun työ eli ratsu tällä hetkellä ja sitten sillä oli 2vuoden tauko kaikesta...sitten mä aloin käymään sillä eli nyt on ollut mulla puolisen vuotta ja meilläkään ei ole ongelmaa käynnissä, ravissa eikä laukassa. :) Kannattaa kokeilla kramaaneja ja just jos se yrittää kiihdyttää niin ei anna mennä, aloittaa aina alusta ja harjoitusravikin kramaaneilla ja voltteja, oikein hitaasti ja lopuksi muista palkita kunnolla :) Sä voit mennä vaikka aina silloin kun treenaat ravia niin et mee silloin ollenkaan laukkaa että se ymmärtää et treenataan kunnolla ravii :)
- seppinen0406
Jos on mahdollista mennä pelolle niin sinne ravailemaa ja ja laukkailemaa opurkamaan energiaa. Ja kunnon valmennus. Oletko kokeillut martingaalia tai piuhoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994