"Sähköiskuja" päässä

Eli tällainen otsikon mukainen kumma vaiva on tullut minulle masennuslääkkeiden poisjättämisestä. Onko kukaan kokenut samaa? Menikö ohi?
Mistähän tällainen johtuu... :(
84638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koettu on ja ohi on mennyt. Itsekin lopetin silloin masennuslääkkeet

Äänestä

Ohi menee, mutta alku voi olla ikävää.. Sumuista oloa, väsymystä, pahoinvointia, sähköiskuja.. Olethan lopettamassa lääkityksen lääkärin valvonnan alla?
Lääkitys kannattaa lopettaa mielellään liioitellun hitaasti, kuin nopeasti.
Eli esim. 1. viikko 10mg, 7,5mg perättäisinä päivinä, toka viikko 7,5 mg > jos oireita, jatka 10mg,7,5mg perättäisinä päivinä... Sitten 7,5mg, 5mg perättäisinä päivinä. Jne...

Äänestä
  • Joo kyllä olen lääkärin kanssa asiasta keskustellut ja suostui vähentämään aluksi pikkuhiljaa lääkitystä ja sitten lopettamaan kokonaan. Eilen oli ensimmäinen päivä ilman lääkitystä ja tänään alkoivat sähköiskut.

    Äänestä

  • 11+18 kirjoitti:

    Joo kyllä olen lääkärin kanssa asiasta keskustellut ja suostui vähentämään aluksi pikkuhiljaa lääkitystä ja sitten lopettamaan kokonaan. Eilen oli ensimmäinen päivä ilman lääkitystä ja tänään alkoivat sähköiskut.

    Menevät aikanaan ohi. Turha niistä on numeroa tehdä.

    Äänestä

http://en.wikipedia.org/wiki/SSRI_discontinuation_syndrome

Neurological[edit]
Symptoms described as "brain zaps," "brain shocks," "brain shivers," "brain pulse-waves," "head shocks," "pulses," "flickers," or "cranial zings" are common withdrawal symptoms experienced during discontinuation (or reduction of dose) of antidepressant drugs.[3][4] These result from a global downregulation of serotonin receptors in response to increased levels of serotonin in the synaptic cleft, but the specific mechanism through which this creates symptoms is not understood.[citation needed] Common responses to dose reduction or cessation include dizziness, electric shock-like sensations, sweating, nausea, insomnia, tremor, confusion, nightmares, and vertigo.[3][4] The MedDRA "preferred term" for coding these types of symptoms in adverse drug reaction reports (for use in pharmacovigilance databases such as under the Yellow Card Scheme) is paraesthesia.[5][6]
In a 1997 survey in north-east England, a "sizable minority" of medical professionals were not confidently aware of the existence of antidepressant withdrawal symptoms.[7] A 2005 review of adverse event reporting showed that descriptions of "electric shocks" from patients on paroxetine had been reported more frequently than some other symptoms.[5]

Äänestä
  • Kiitos tästä viestistä.

    Äänestä

Minulla on usein sähköiskujaksoja päässä. Hirveän inhottavia.

Äänestä

Käytän Venlafaxinia ja
mulla tullut aina kun olen unohtanut yhdenkin päivän välistä niin sähköiskumaisia päässä, heräsin hiestä märkänä yöllä jne. Säikähdin ja kävin lääkärissä, kertoi että se on normaali vieroitusoire jos lopettaa liian nopeasti ja joskus vaikka lopettaa hitaasti niin niitä voi tulla, mutta ne menee ohi. Hirveä tunne ku tuntuu että mihin lie katsot niin päässä alkaa heittää, hyi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


20+4 kirjoitti:

Eli tällainen otsikon mukainen kumma vaiva on tullut minulle masennuslääkkeiden poisjättämisestä. Onko kukaan kokenut samaa? Menikö ohi?
Mistähän tällainen johtuu... :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu