Gekon hankinta...

liskoistakiinnostunu

Olen siis ajatellut hankkia leopardigekkoa ja kysyisin, että paljon maksaisi yhteensä itse gekko, terraario ja muut tarvittavat.

3

3016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gecko1

      Gekon hinta riippuu väristä. Kasvattajalta normaalivärisen gekon poikasen voi saada jollain 80e, kalliimmat värimuodot voi maksaa jopa 150-200e. Kannattaa mennä herppi.net:tiin sieltä löytyy kasvattajia ja myyntipalstalta voi katsoa onko jollain myynnissä leopardigekkoja. Terraarioita saa käytettyinä aika halvalla. Yhdelle gekolle pitäisi olla n.80x40x40 kokoinen terraario. Tori.fi:ssä on myynnissä yleensä paljon terraarioita. Tuon kokoinen terraario maksaa ehkä halvimmillaan 40e, mutta jotkut voi myydä kyllä halvemmallakin vanhoja akvaarioita jotka ei pidä vettä.

      Terraarion tekniikka voi maksaa aika paljon. Lämpömatot voi maksaa ton kokoiseen n.40e. Lisäksi tarvitaan valaisin, joka voi olla UVB valo (ei albiinomuodoille!) josta lisko saa D3 vitamiinia. UV lamppua ei tarvitse olla jos lisko saa tarvitsemansa D3-vitamiinin jostain vitamiini jauheesta. Valaisin maksaa n.20-50e. Lämpömaton voi myös korvata lämpölampulla.

      Pohjamateriaali ei maksa yleensä paljoa. Pohjalla voi olla kivilaattoja tai mustaa hienoa hiekkaa tai terraariomatto. Muista jos valitset pohjalle kivilaatat, niin niiden kanssa käytettävä lämmitys pitäisi olla lämpölamppu.

      Helpoimmalla pääset jos ostat tällaisen aloituspaketin: https://www.petshop.fi/starter_kits/leopard_gecko_starter_kit_with_glass_terrarium.html Se sisältää kaikki paitsi lampun ja elävät jutut. Petshopista kannattaa katsoa myös muita terraarioita ja tarvikkeita.

      Kaiken kaikkiaan gekkoon, terraarioon ja tarvikkeisiin saa menemään ainakin 300e, ellei osta gekkoa jonka mukana tulee terraario joltain yksityiseltä myyjältä.

      • liskoistakiinnostunu

        Kiitos paljon viestistäsi, se auttoi minua todella paljon tämän asian kanssa!


    • Inkkukoira 98

      Tässä on jonkun leopardigekon kasvattajan blogi. sieltä löytyy tietoja eri väreistä ja niiden hinnoista ja hoidosta
      gehennasgekkos.blogspot.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe