Paikalliset eivät tunnu pääsevän yli ajatuksesta ja takaumasta, että musta mies ajaa autolla. Toinen merkittävä haaste ihmisten mielenterveyteen on jatkuva somalien sosiaalitukien suuruuden vatvominen.
Mikä lääkkeeksi paikallisten mielenterveyden järkkymiseen?
Mikä lääkkeeksi paikallisten mielenterveyden järkkymiseen?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lobotomia tai sähköhoito.
Totuus!
(On tässä perus ja ammattikoulut lukiot vaadittu suomenkansalta, ja ajokortti oma lukunsa sinänsä).
Kuinka kielitaidottomat somalit voivat näin lyhyessä ajassa päästä jaloilleen suomessa,kun meiltä kanta suomalaisilta vaaditaan ties mitä?
Peruskoulun olet läpäissyt jotenkin ja ehkä jonkun autopuolen amiksenkin, mutta lukiosi kehitit ihan itse.
Jospa jollain somalilla on ollut hieman sukan varressa tai tekevät kimppahankintoja?
Älä poraa vaan mene töihin.
Aina tuo hyysärin vinkuhuuto mene töihin. Somali myös töihin, minä en kahta työtä tee somalia elättääkseni.
Mene hyysäri tuottavaan työhön, ei mamubisnekseen.
Jospa joku somali on tehnyt merellä töitä.
on meille hyvin tärkeää tietää. Tienaako hän paremmin kuin valkonaama, missä hän työskentelee, kuinka kalliilla autolla hän ajelee, kuinka suuresta taulutelevisiosta katselee satelliittilähetyksiä, ovatko lapset hyvin puettuja, onko älypuhelin kallein mahdollinen jne. Onhan noita kateuden aiheita ihan riittävästi.
Lääkkeeksi voisi olla päiväsakkoja rasististen ajatusten hautomisesta. Paikallaan oleva poliisi voisi etätyönään tarkkailla valkonaamojen ajatusten juoksua.
"Lääkkeeksi voisi olla päiväsakkoja rasististen ajatusten hautomisesta. Paikallaan oleva poliisi voisi etätyönään tarkkailla valkonaamojen ajatusten juoksua."
Tuotahan tapahtuu jo, ei mitään uutta rintamalta!
niin just.
Kuinka paljon suomen mamu saa elääkseen,kun suomessa on jatkuvasti irtisanomisia?
Toki suomalainenkin saa,mutta nyt alkaa olla jo tehdä tiukkaa hyysättä muualta tulleita,kun omatkin ovat rahan keräyksen varassa.
http://uusilastensairaala2017.fi/
miksi mustamies ajaa autolla lieksassa ja miksi mustamies on lieksassa yleensäkkään?
Verovaroilla.
Lasten sairaalaan pitää jo tyhjään lypsetyltä suomenkansalta kerjätä pennosia!
Ei voi kuin nauraa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
Täytyyhän uutta Pielisentietä pitkin joku ajaa. Tie rakennettiin mamuja varten. Koska tiestä tuli hyvä, sille pitää saada lisää mamuja.
Jos halla-aho tulee valituksi,niin saamme faktaa mamu kustanuksista.
Juuri näin. Jussi laittaa Suomen ja Lieksan asiat kuntoon. Huh huh! Ihan pikkasen pikkasen epäilyttää tämä jätkä, joka levittää tarkoituksella vääriä papereita. Tarkoitusperät jää haaraksi.
Persumieliset ezkoloi kaikkea vierasta. Oma perse kun on, muuta eivät halua.
Jussikin populisti joka pelailee puolitotuuksilla. Oikeasta narusta vetelee kun lieksalaiset juoksevat jeesusta vaaliuurnille äänestämään.
Lieksalaiset luulivat saavansa ymmärrystä persu Jussilta, mutta Jussi hakikin julkisuutta ja sai mitä halusi. Peristä vietiin kun pässiä narussa taas.
Ongelmana on se, kun lieksalaiset eivät oikein ajattele omalla päällään. Jos joku niinsanottu johtohahmo kertoo tai sanoo jonkun "totuuden" sitä aletaan toistelemaan kun robotit ymmärtämättä tai sisäistämättä "robottislogania" mitä se tarkoittaa.
Lääkkeeksi käy se, että kaupungin päätöksenteko tehdään tältä osin läpinäkyväksi ja mahdolliset epäselvyydet ja puutteet selvitetään JULKISESTI.
sano se niille!
Otetaanpas poijjaat kynä kauniiseen käteen ja aletaan laskemaan ilman kalgulaattoria, missä mennään.
Ensiksi. Kolme vuotta on kulunut ja kustannuksista vastaa Lieksa. Noin 400 mamun koulutus on kesken, heidän asumisensa aina vuokrista toimeen tuloon vastaa siis yksin Lieksan kaupunki.
Nyt kun on julistettu itse asiantuntijan sanoin, että Lieksa ei pärjää ilman heitä. On todistettavissa se, että miten paljon tämän em. lausujan sanoihin voi luottaa? Kun nyt ei ole heistä "pennin vertaa" auttamassa meidän vanhuksiamme. Miten on tulevaisuudessa?
Onko niin, että ennen kuin tämä joukko on valmis auttamaan Lieksaa, eli koulu kieli ja ammatti, kysymykset tulevat esiin.Emme voi olla niin sinisilmäisiä, että kuvittelemme heitä sairaanhoitajiksi sekä lääkäriksi saatikka muuhun ko.ammattiin.
Tämä on valitettavasti totta.Jospa ne, jotka hallitsevat tämän kaupungin sosiaali tai vastaavan rahakirstun, selvittäisivät, miten tuo ihme tapahtuu. Onko tällä hetkellä heistä kuinka monta työllistettyä ja missä vaiheessa edes puolet heistä selviytyvät heille annnetuista töístä.
Kuvitteleeko Lieksa, että nämä.kuten on kaavailtu, muuttavat kesken opintojen ja kielitaidottomina etelä Suomeen, jossa heillä ei ole muuta mahdollisuutta, kuin liittyä työttömyys kortistoon ja miksi sinne sen takia lähtisivät.kun täällä saa aivan saman elinatason ja ilman mitään vaikeutta.
Jospa ne jotka tätä ruljanssia pyörittävät, vastaisivat aivan omalla suulla siihen nyt tuossa edellä mainitussa Jussi Halla-ahon tilaisuudessa ja nyt Lieksan Lehden sivuilla itse näiden mamujen päällikkö, antaa ymmärtää. Ensiksikin, hän toivoo, että heistä osa muutttaa Helsinkiin linja-autokuskiksi, hyvä näin, mutta en ole yhtäkään mamua nähnyt Lieksan kaduilla lina-auton ratissa, opettaja vierellään. On selvää, että he pärjäävät Afrikassa myös linja autokuskeina, siellähän ei vaadita muuta kuin että osaa ohjastaa ko.konetta, jolla kuljettaa ihmisiä.
Miksi ihmeessä annetaan julki kyseissä olevan päällikön julkilausmaa, ilman, että esim.Autokoulun opettaja antaisi hänelle vinkkejä siitä, että ei se Helsingin linja-auto kuskina olo.ole yhtään sen helpompaa, kuin siellä heidän kotokulmillaan.
Täytyy paljon olla jotain päässä,kun kuvittelee, että kymmenen vuoden päästä, meillä on sairaanhoitajina sekä lääkärinä ja tuo mamu määrän työllistäminen vaatii sitä, että kauppojen kassoilla sosiaali huollossa/toimistoissa toimivat ja typskentelevät muutamalla egellä musta, burdhaan sonnustauneet naiset. Kun tämä neljä sataa ihmistä jalkautetaan lieksan toimistoihin takseihin kassoille ja muualle, jalkautetaan tämä No jaa, ehkä toimistoapulaiksi siivoojiksi, niin mihin me sitten saadaan ne monet Lieksasta töitä havittelevat nuoret? Ehkä myös löytyy kirpputori apulaisiksi osa aika työhön. Jotta se on siinä.
kyllä tiällä joku linja-auto ajelee koulutus ajo kyltillä ympäri lieksaa.
Vissiin mamut oppilaana.
Etelä suomeen siten töihin.
"on meille hyvin tärkeää tietää. Tienaako hän paremmin kuin valkonaama, missä hän työskentelee, kuinka kalliilla autolla hän ajelee, kuinka suuresta taulutelevisiosta katselee satelliittilähetyksiä, ovatko lapset hyvin puettuja, onko älypuhelin kallein mahdollinen jne. Onhan noita kateuden aiheita ihan riittävästi"
Niin kauan kun saavat harkinnanvaraista sosiaaliturvaa verovaroin se kiinnostaa ihan varmasti.
Ota huomioon, et 400:sta on lapsosia ja ala-ikäsiä yli puolet.
Eli suomalaisille lapsille ja heidän vanhemmilleen on suotava samanlaiset toimeentuloon liittyvät tuet?
Sitäkö meinaat?
Mitenkä olisi lieksalainen oppilas kijna-auton ratissa. Se vain on niin, etä tuskin Lieksan kaupunki sitä hänelle maksaisi. Olisiko tässä se tasa arvo kysymys?
Kateudesta ei ole kysymys, taitaa olla se tasa-arvo mistä on kysymys.