Suomen asiat eivät olleet huonosti vuonna 2006, Vanhanen muistuttaa.
Sen jälkeen julkisen sektorin menoja on kasvatettu takuueläkkeellä, sairaanhoitajien palkankorotuksilla ja ruoan arvonlisäveron alentamisella. Ei pidä pelätä, vaikka julkista sektoria vähän supistettaisiin.
Kuntien talous on Vanhasen mielestä valtiota paremmassa jamassa.
Silti kunnissakin tarvitaan säästöjä. Niitä saadaan vähentämällä työntekijöiden määrää, sillä kuntien menoista puolet on palkkakustannuksia. Muita todellisia keinoja ei ole.
Sen jälkeen julkisen sektorin menoja on kasvatettu takuueläkkeellä, sairaanhoitajien palkankorotuksilla ja ruoan arvonlisäveron alentamisella. Ei pidä pelätä, vaikka julkista sektoria vähän supistettaisiin.
Kuntien talous on Vanhasen mielestä valtiota paremmassa jamassa.
Silti kunnissakin tarvitaan säästöjä. Niitä saadaan vähentämällä työntekijöiden määrää, sillä kuntien menoista puolet on palkkakustannuksia. Muita todellisia keinoja ei ole.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Olen kertarysäyksen kannattaja. Se tehdään niin, että tuntuu kipeältä. Jos ei tunnu, se ei tehoa.
Siis uhkapelurin tapa - kaikki tai ei mitään, sellainen toimii oman talouden suhteen kunta- valtiotalouden suhteen tuollainen uhkapeli ei olisi kovinkaan järkevää.
ohjaus on kaikista parasta..
tehoaa kun esim eläkkeet leikataan puoleen
Joo, minäkin saan jo maksamani eläkemaksut takaisin täytettyäni noin 128 vuotta, siihen ei ole laskettu työnantajan maksamia eläkemaksuja.
Miksi ei maataloustukea puoliteta tai poisteta, vajaa 2,6 miljardia. Maataloudesta toimeentulonsa saavia on noin 62000. Maataloustukien poisto tai puolitus olisi huomattavasti tehokkaampi, eläkkeistä sentään maksetaan korotettua veroakin.
nousisi, sen takia..
ymmärtää yrittämisestä tuon taivallista, maataloustuella maksetaan ruuan tuotantokustannuksia..
Olemme syöneet enemmän kuin tienanneet. Leikata pitää ja rajusti.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66646-ex-paaministeri-suomen-syomavelasta-ykkosaamussa-wall-street-kupru
En usko, että sitä kaikkea saadaan tehdyksi, ja seuraavalle eduskunnalle jää 7-8 miljardin tasapainottamistarve ellei saada kasvua aikaan. Se on niin suuri potti, että pelkästään julkista sektoria supistamalla ei sellaista pakettia saada kasaan, valitettavasti, Vanhanen totesi.
palkat, oikein
jo laskettu, osin kaksinumeroisia prosentteja !
"–Minun hallitukseni aikana oli erittäin suuri ylijäämä ja sen lisäksi voitiin verojakin keventää, mutta sitten tuli tämä Wall Streetin kupru, Vanhanen sanoi.
–Jo 2009 meidän kansantuote romahti ulkoisista syistä yli kahdeksalla prosentilla ja silloin päätettiin, että elvytetään, hän lisäsi."
Ylijäämää oli ja se katosi. Ei pelkästään Wall Streetin kuprun takia, kyllä siinä oli osamaattomuudellakin oma roolinsa. Säästämisen sijasta kepuhallitus tuhlasi.
"Vanhasen mukaan toiseen elvytysjaksoon Suomella ei enää ole varaa, vaan joudutaan leikkaamaan vaikka on lama päällä."
Oikein suunnattu elvytys ei ole pahasta, vaan luo lisää mahdollisuuksia. Ei tule toimia kuten kepuhallitus laman aikana. Asiantuntijoiden mukaan kepuhallitus kohdisti elvytykset väärin ja siitä ei ollut kenellekään hyötyä. Se on mysteeri, miten päädyttiin vääriin elvytyskohteisiin.
"Kuntien talous on Vanhasen mielestä valtiota paremmassa jamassa.
Silti kunnissakin tarvitaan säästöjä. Niitä saadaan vähentämällä työntekijöiden määrää, sillä kuntien menoista puolet on palkkakustannuksia. Muita todellisia keinoja ei ole."
Muita keinoja ei ole??? Tietysti on. Vähennetään jokaiselta työpaikalta kaikki vanhaset, eli järjettömiä ideoita kylvävät ja toteuttavat isopalkkaiset konsultit sekä innovaattorit, niin silloin jää rahaa oikeille työntekijöille.
Yksi huuhaa saa kolmen - neljän pienipalkkaisen verran palkkaa ja sellaisen vähentämällä alkaa kuntatalous nousta ja työpaikoilla työilmapiiri parantua. Yksi isopalkkainen huuhaakonsultti-innovaattori voi pahimmillaan pilata satojen pienipalkkaisten työpäivät ja -paikat. Kepuhallituksen tapauksessa tuhansilta ihmisiltä meni työpaikat vain siksi, että innovaattori oli sen johdossa.
kuitenkin palkallinen loma pois ja paluurahat ja Pekkaset, siitä se lähtee..
Miksi työpaikoilla aina pitää ottaa pois niiltä, jotka eivät ole syyllisiä? Tavalliset työntekijät eivät aiheuta valtionvelkaa tai järjestä firmalle huonoja bisneksiä, joten heiltä ei tule viedä mitään pois.
Poliitikot ja pomot itse aiheuttavat eniten harmia, joten heitä kuuluisi myös rankaista. Heillä on varaa olla ilman lomia ja heidät voi myös jättää lomarahatta.
Nostetaan palkat ja edut sille tasolle ettei työmme käy kaupaksi ja sitten ihmetellään kuka on syyllinen !
maajussit ?
:D jokaisesta yrtyksestä toimitusjohtaja pihallel:D????
toimitusjohtajat ?
Aloitetaan Perheyritysten liitosta?
SAK:sta..
näköjään ratkaisseet kansantaloutemme ongelmat.
Maajussit ovat syyllisiä ja toimitusjohtajat on erotettava, siitä se lähtee...
Osaa se olla tuo Matti Vanhanen luirujen luiru tämä hallitus on joutunut korjaamaan hänen jälkiään, niin syvälle Suomen asiat ajoi tietoisella kepupolitiikaallaan. Kepulaiset eivät jätä seuraavalle hallitukselle, kuin kalutun raadon. Tämän kaludun raadon päälle, vielä hirvittävän velkasaldon. Niin kuin muistamme Matti Vanhasen hallitus kasvatti velkasaldoamme ja teki politiikkaa velkaa ottamalla. Verojakin alennettiin ja vastapainoksi otettiin velkaa. Kunnatkin ottivat velkaa ja menivät tähän samaan hullunpyörään. Matti Vanhanen vielä siloin vakuuttu meille, että tuo velka niin kuin itsestään katoaa, kun pyörät rullaa ja töitä riittää?
Ei tuolla Matti Vanhasella ollut tietoa tulevasta ja jos mistään hänen pääministeriysaikanaan? Noita työpaikkojakin alettiin siirrellä sinne sun tänne ja työntekijät olivat vapaata riistaa. Lomautusluvut olivat karmeita ja yritykset investointi- ja kehittämirahoillamme siirtelivät laitoksiaan muille maille markkinoille halvan työn maihin. HALPA- JA ORJATYÖ oli ajantrendi. Harmaan taloudenkin annettiin kukoistaa. Konkkafirmoille suollettiin valtion tukirahoja ja korpiin rakenneltiin niitä yrityskyliä. Nyt nuo yrityskylät huutavat tyhjyyttään jopa Oulun seudulla.
JOKA UHOSI YLEISLAKKOA EDUSKUNNAN PUHUJAPÖNTÖSTÄ KUN MAAN ASIOITA OLIS PITÄNYT KÄÄNTTÄÄ RAITEILLEEN, KUKA SE OLI ??????????????
Oliko se puhujapöntöstä puhuja Matti Vanhanen, joka määräsi sairaanhoitajat töihin pikapakkolain turvin? Matti Vanhasen aikana noihin lakkoihin tuhlattiin varoja miljoonatolkulla ja tuo sairaanhoitajien aiheuttava lakkoskismakin söi valtavsti veronmaksajien rahoja. Matti Vanhanen oli politiikkona sellainen poltiikko, että hän ei neuvotellut kenenkään kanssa. TUPO:n haudattiin pilkkalaulujen kera ja kaikenlainen yhteistyö yli puoluerajojen ei tullut kuuloonkaan. HÖPÖ HÖPÖ tuota sanaa sitä lateltiin Eduksunnasa, jos joku yritti saada asioihin jonkunlaista tolkkua.
Oliko se Kokoomus joka lupasi Sari-sairaanhoitajalle roiman palkankorotyukse:D?
Mitä se Kokoomus sitten teki kun sitä alettiin vaatia:D?
Petti Sari-sairaanhoitajan.
Ei enää tukenutkaan palkkojen korotusta vaan alkoi vaatimaan että lakot on lopetettava. Kuntien talous ei kestä, sanoi Valtionvarainminiteri Katainen:D.
Eilen se tuli taas nähtyä se, että tuo Matti Vanhasen YLIMIELISYYS ei ole kadonnut mihinkään. Sama vastuuta pakoileva teflonnnaamahan se taas äänessä ja missäs muussa, kuin YLE:n ohjelmassa. Muistikin näyttää olevan samalla huonolla tolalla, niin kuin se oli pääministerinä. Kaiken kukkuraksi näyttää aivan totiselta todelta, että Matti Vanhanen taas pyrkii VALOKIILAAN ja taatusti seuraavaan hallitukseen ministeriksi, jos kepulaiset galluppien mukaan menestyvät. Matti Vanhanen oikein hankki oikeudenpäätöksen, että hänen bongaamansa naiset eivät pääse sitten hänen yksityiselämällään retostelemaan.
Toivottavasti Vanhasella on edes sen verran tilannetajua, että älyää pysyä sivussa politiikasta. Se on toiveajattelua, kun ei edes ymmärrä pysyä poissa julkisuudesta. Haastattelussa tuli samaa liirumlaarumia kuin ennenkin.
Matti Vanhanen. "Ei tämä Ylen ohjelmissa oleminen mitään herkkua ole sen kokemuksen pohjalta mitä Ylen toimittajat tekivät Pääministerille, mutta katson tämän osallistumisen olevan työvelvollisuuksiin kuuluva tehtävä"
Taitaa olla niin että mieluummin Vanhanen haistattelis pitkät noille toimittajille kuin olisi niiden oihjelmissa mukana.
Olihan Ylen toimittajien toiminta törkeää silloin kun Vanhanen oli Pääministerinä.
Täytyy sanoa että on ryhdikän mies kun suostuu vielä noiden toimittajien haastateltavaksi.
Ihan eri tavalla kuin Lipponen. Osoittaa mieltä toimittajille vaikka itse hävisi presidentinvaalit rökaletappiolla (6%). Onneksi osoittaa...Ei me tarvitakaan sitä taukkia mihinkään julkisuuteen. Paras pitääkin se siellä nahkurinorsilla. Hyvä että on itse tajunnut oiken paikkansa.
valtiomies joka tasolla !
pitäisi saada hallitukseen !!!!!
"Matti Vanhanen. "Ei tämä Ylen ohjelmissa oleminen mitään herkkua ole sen kokemuksen pohjalta mitä Ylen toimittajat tekivät Pääministerille, mutta katson tämän osallistumisen olevan työvelvollisuuksiin kuuluva tehtävä"
Miksi kantaa kaunaa Ylelle, kun itse mokasi? Yle vain uutisoi mokat ja muut nyrjähdykset. Saman tekivät myös muutamat lehdet ja silti antoi niille haastatteluja. Olettamuksena voitaneen esittää, että pyrky julkisuuteen on tallella.
"osallistuminen työvelvollisuuksiin kuuluva tehtävä"
Miten tv-haastattelu kytkeytyi Pyl:issä tehtävään työhön??? En katsonut haastista kokonaan, kun selittely alkoi jurppia.
"Olihan Ylen toimittajien toiminta törkeää silloin kun Vanhanen oli Pääministerinä."
Tekivät vain työtään.
Kukahan se mokasi:D
Missä se lautakasa on?
Sitten vielä törkimys toimittajaplanttu kysyi suoraan Vanhaselta että eikö sinua saa millään eroamaan.
Jos toimittajat alkavat tekemään noin törkesti politiikkaa siitä saakin olla närkästynyt. Siis JOS toimittajat alkavat erottamaan hallitusta. Se ei kuulu toimittajien tehtäviin!!!!
"Sitten vielä törkimys toimittajaplanttu kysyi suoraan Vanhaselta että eikö sinua saa millään eroamaan."
Toimittajalta hyvä lohkaisu ja tarjoankin hänelle siitä hyvästä pullakahvit, jos kohdalle sattuu.
"Jos toimittajat alkavat tekemään noin törkesti politiikkaa siitä saakin olla närkästynyt. Siis JOS toimittajat alkavat erottamaan hallitusta. Se ei kuulu toimittajien tehtäviin!!!!"
Toimittajatkin ovat veronmaksajia ja äänestäjiä, joten heillä on oikeus vaatia eroa.
mutta syystä, olematon lautakas ei siihen riitä..
Matti Vanhanenhan testasi YLE:n Mikael Jungnerin jälkeen valitun johtajan Intiassa, kun Siemens Networks sinne perusti uuden laitoksen Espoosta Karakalliosta tyhjennetyn laitoksen tilalle. YLE toimii täysin kepulaisten sanansaattajana ja koko koneisto toimittajineen on trimattu kepuvaalityöhön. YLE:stä pistettiin kilometritehtaalle kaikki ne toimittajat, jotka olivat pöyhineet Matti Vanhasen ja muidenkin kepulaisten politiikkojen lankkukasoja ja toilauksia pääministerinä. Tuo kaikkien aikojen hyvin toimittaja Taunus-mies Ari Korvolakin on hiljennetty.
jäi nyt SAK:n miljoonat pöyhimättä ja onhan sitä vanhaa sakkaakin Hakas ja STS pankin ajoilta vielä pöyhimättä !
Olihan Matti Vanhanen hyvin ylimielinen tuota Jutta Urpilaistakin kohtaan pääministerinä ollessaan, ihan julkisesti piti Jutta Urpilaisen puheita tyhminä puheina. Mari Kiviniemikin sortui tähän samaan ja myös monta kertaa kuultiin hänen suustaan höpö, höpö. Nyt tuo höpöhöpön huutaja Mari Kiviniemi istuu opposition kovalla penkillä naama vitutuksesta vihreänä ja ei ole montaakaan kertaa nostanut ahteriaan, että olisi ottanut kantaa päivän polttaviin kysymyksiin.
Matti Vanhanenhan lähti luikkimaan pääministerin tehtävistä, kun pelkäsi käräjille joutumista. Omatunto sentään ajoi tuota teflonnaamaista politiikkoa lähtemään ja hän lähti kans. Siirtyi suoraan yrittäjien leipiin ja tälläista temppua tänä päivänä kyseenalaistetaan, karenssia puuhastellaan. Tiedä mitä tuo Matti Vanjanen on touhunnut yrittäjien hyväksi pääministerinä ollessaan, kun tuo työpaikka oli odottamassa yrittäjien leipiin. Ei kait se sen naisen takia sinne siirtynyt? Bolemiikkiahan sitä ja nuhteluja silloinkin syntyi, mutta Bonssen ökyrikas edesmennyt johtaja pelasti Matti Vanhasen. Ei ainakaan ole jäänyt kenellekkään epäselväksi, että kenen asialla hän oli pääministerinä ja on jos uudelleen pyrkii ministeriksi. Kepulaisethan voivat pistää Matti Vanhasen ministeriksi, ei sitä tarvitse äänestäjiltä edes kysellä.
Niin kuin on huomattu tuo Matti Vanhanen näyttää niin varman oloiselta, että kyllä hänelle kepulaispiireissä ministerinsaappaita jo sovitellaan. Niin kuin muistamme myös Esko Ahon kehuma hyvä veli-verkosto on kuitenkin auttanut, että Matti Vanhanen ei ole joutunut Antti Kaikkosen tapaan syytettyjen penkille ja sitä kautta saanut kovan tuomion, Kyllähän tuo Matti Vanhanen siellä Nuorisosäätiössä duunasi aivan samalla tavalla, kuin nyt tuo Vanki Kaikkonen, mutta yksi tyyppi aina urataan kerrallaan kun kepulaisista on kysymys.
kyllä Urpilainen on ihan oikeasti tyhmä !
Ei ole. Hän on opiskellut opettajaksi ja se vaatii huomattavasti enemmän järkeä kuin monen muun ammatin tekijältä.
Vanhasen aiempaa ammattia, siis ennen kansanedustajuutta, on vaikea arvata. Mikä mahtaisi olla se ammatti ja miltä koulutuspohjalta?
Mitä sinä teet työksesi ja mikä on koulutuksesi?
papiksi kun muuhun ei ole eväitä, itse kuulun omistavaan luokkaan..
Joo, niinhän ne huhut kertoivat, että omistat polkupyörän.
0n noin 3 miljoonaa euroa verotuksessa, todellinen arvo moninkertainen..
Kallis polkupyörä.
sen verran taskussa että jos sattuu jotain lyömään voi maksaa heti pois !!!
Matti Vanhanen pääministerinä ollessaan oli sangen harmistunut siitä, kun toimittajat tunkivat mikrofonin päätä hänen kurkkuunsa. Tästä asiasta hän oli kovin pahoillaan ja kaikki on tuoreessa muistissa. Taitaa tuo toimittajien mikrofoni ja kurkkuun työntö nyt kiinnostaa, kun on ollut kovin hiljaista ja harmaata ainakin mediasta pääteltynä.
pasmat hieman sekaisin..
Oikein tuon YLE:n oli pitänyt pyytää Matti Vanhanenkin haukkumaan hallitustamme ja mitätöimään sen saavutuksia. Matti Vanhanenhan siirtyi suoraan politiikasta ja hallituksesta yrittäjien leipiin, niin eihän hähelle pitäisi kuulua valtakuntamme asiat pätkän vertaa. Eiväthän nuo valtakunnan asiat kuuluneet hänelle itsellekkään, kun lähti kesken kaiken luikkimaan, kun toimittajat olivat ajaneet hänet nurkkaan? Kaikki asiat jätti "muiden" murheeksi ja tällä tempulla hän osoitti sen, että hänestä ei ole vastuunkantajaksi.
"Matti Vanhanenhan siirtyi suoraan politiikasta ja hallituksesta yrittäjien leipiin, niin eihän hähelle pitäisi kuulua valtakuntamme asiat pätkän vertaa."
Se tässä ihmetyttääkin, että miksi Yle pyysi politiikasta sivussa olevan kertomaan poliittisia mielipiteitä. Miksei haastattelun pääpaino ollut nykyisessä työssä? Nykyinen työ ei ole politiikkaa, vaan kansan käsityksen mukaan jotain muuta. Tämä ero pitäisi selvittää Ylelle ja kenties myöskin Vanhaselle.
"lähti kesken kaiken luikkimaan"
Ja mehän muistamme lähtöön johtaneiden syiden eri variaatiot.
ja lypsi kannaottoja, Vanhanen taitavana politiikkona ei noihin vedätyksiin lähtenyt..
Vanhaloinen oli somenmaalle iso tyrä....
Siinä vasta nuijien nuija.Kun kepu oli edellisen hallituksen pääministeripuolue aloitettiin massiivinen velkaantuminen,vaikka jo silloin tiedettiin ettei näin pitäisi toimia.Aloitettiin kun vaalit olivat tulossa.Vedottiin kansainvälisen talouslaman olevan syynä,vaikka todellisuudessa jo silloin tiedettiin,ettei toimi ole järkevä valtion kannalta.Nyt sama juippi huutelee neuvoja,vaikka on itse ollut aiheuttamassa massiivisen velkaantumisen tien.Myös ensimmäinen tukipaketti Kreikalle meni kepun piikkiin,niin se siitä kritiikistä uskottavuudesta mitä näytelmää nyt näytellään.Toimitaan kuten venäläiset,elikkä syytetään muita omista virheistä.Tällä keinolla ollaan niin monesti onnistettu sumuttamaan kansalaisia,mutta taitaa olla tämäkin tie kuljettu loppuun.Fan mikä juippi.
nyt oikaista virheitä ja kuka lupasi takuudet Kreikka avulle, muusta paskasta nyt puhumattakaan..
siis velan otto, kyllä me muistamme miksei muita toimia tehty, on teillä punapää apinoilla valikoiva muisti..
nyt sitä yleislakolla uhkailua se oli pikku virhe meiltä !
hölmöimmät vieläkin luulevat, että Kreikka oli hyvä diili.
HÖLMÖ ?
Tämä Matti Vanhasen mainitsema soppa on pistetty nimenomaan porisemaan jo silloin, kun Matti Vanhanen oli pääministerinä. Niin kuin tiedämme Matti Vanhasella on huono muisti ja eihän häneltä voi vaatia sitä, että hän muistaisi tämän. Siinä on sellainen politiikko, joka ei todellakaan näe asioita nenänpäätään pidemmälle, ei ole edes sitä tarvittavaa hajuaistia. Pölvästi ei tiennyt pääministerinä ollessaan, että tuleeko lama Suomeen. Kehtasi vielä tuota pöljyyttä välittää Suomen kansalaisille, että lama ei tule Suomeen. Pääministerinhän pitää aina vähän päästä sanoa jotain terävää, tässä sitä oli sitä Matti Vanhasen terävää.
Taantuma ja lama iski Suomeen ja yllätti pölvästiporukan ns. housut kintuissa. Yllätti Mauri Pekkarisenkin ja hänelle tuo lama tuli suoraan puskasta. Silloin sitä alettiin lappamaan velkaa silmittömästi ja sitä jaettiin kepulaisten ikiomalla jakoperiaatteella ja hyvä veli-järjestelmän mittareilla. OECD:n asiantuntijat varoittelivat Suomea, että tuosta elvytyksestä meni 80% harakoille. Eli tuollainen asiantuntija se YLE oli pyytänyt laukomaan kepupettääfaktoja meille rehellisille ihmisille ja laukomaan kaikenlisäksi yrittäjien perspektiivistä katseltuna.
Työreformi on laaja uudistuskokonaisuus.Työn antamisen ja työn tekemisen ehtoja on parannettava useilla yhtäaikaisilla ja samansuuntaisilla uudistuksilla. Niitä tarvitaan sosiaaliturvassa, sen rahoituksessa, verotuksessa ja työmarkkinoiden pelisäännöissä. Samoin on työn antamisen byrokratiaa karsittava ja elinkeinopolitiikassa suosittava pienyrittämistä ja palveluyrittämistä erityisesti.
Uudistuksia tarvitaan, jotta työn antaja ja työtä tarvitseva työtön voivat paremmin kohdata työmarkkinoilla. Työllisyyttä parantavilla uudistuksilla voidaan turvata hyvinvointiyhteiskunta ja sen palvelut, helpottaa työuupumusta ja keventää verotusta. Tämä on sekä palkansaajan, yrittäjän että työttömän etu.
Pienyrityksissä on työtä tarjolla. Suomeen mahtuisi kymmeniä tuhansia uusia pienyrityksiä ja itsensä työllistäviä kansalaisia etenkin palvelualoille. Kuitenkin työttömyyskortistossa, erilaisilla kursseilla ja tukityöllistämistoimenpiteiden piirissä on edelleen yli 600.000 suomalaista. Tämä ns. laaja työttömyys on oikea luku, kun arvioidaan työttömyyden aiheuttamaa rasitusta valtion ja kuntien taloudelle.
Laajaa työttömyyttä vähentämällä myös valtion ja kuntien taloudet parhaiten tasapainottuvat ja velkaa päästään maksamaan pois. Näin myös hyvinvointipalvelut voidaan parhaiten turvata ja estää kansan kahtiajakautuminen. Jos työttömyyden valtiontaloudelle aiheuttama rasitus säilyy korkeana, Suomi on tuomittu jatkuvaan leikkauskierteeseen, joka vähin erin romuttaa hyvinvointivaltion ja kasvattaa leipäjonoja.
Erityisen tarpeelliseksi työllisyyttä parantavan uudistusohjelman tekee se, että talouden nopean kasvun jatkuminen lähivuosina on epävarmaa. Uusia työpaikkoja on kyettävä luomaan myös hitaamman kasvun oloissa.
Lipposen hallitus on vakauttanut palkka- ja inflaatiokehitystä sekä leikannut valtion menoja sekä kannustanut osaamista ja tietotaitoa. Tämä politiikka ei kuitenkaan yksin riitä. Vakauttamisen, osaamisen ja kansainvälisen kilpailukyvyn turvaamisen ohella tarvitaan uudistusohjelmaa, joka helpottaa työllistymistä myös kotimarkkinoilla ja palveluissa. Kansainvälisillä markkinoilla Suomen kilpailuvaltti on totta kai korkea osaaminen. Kaikki eivät kuitenkaan halua eivätkä kykene atk-insinööreiksi tai monitaitoisiksi superosaajiksi. Suurteollisuudessa lisäksi automaatio vähentää työpaikkoja.
Mistähän nämä nykykyvyt löytäisivät Paavo Lipposen veroisia valtiomiehiä? Hän pystyi kahdessa hallitusvaltakaudessa vakauttamaan taloudemme ja painoi Esko Aholta perintönä saatua 500 000 työttömyyslukua alas. Kuitenkin kaikkia työttömiä ei silloinkaan pystytty työllistämään, jotkut eivät työllistyneet koskaan. Esko Ahon hallitus ei karvaansakaan väräyttänyt noiden työttömien eteen, vaan luvun annettiin paisua.
Tämä hallitus on antamalla antanut yritykselle verohelpotuksia enemmän kuin misään muualla Euroopassa. Yritysveroa alennettiin ja sähköveroa alennettiin, mutta eivät nämä ole tuoneet yhtään uutta työpaikkaa, vaan päinvastoin. Ahneuden tauti ja yleinen maan tapa lissää pittää suaha, sorvi ei muuten pyöri. Kuitenkin noilla yrittäjillä näyttää pyyhkivä melko hyvin, ainakin ulkoisesti pääteltynä köyhäilyä ei näy ja korskea eläminen näkyy. Osinkojakin tänä keväänä jaetaan muhkeita summia ja joka firmasta. Saan kyllä itsekin, että kiitos vaan Jyrki Kataisen hallitus Se harmittaa että tuo samainen osinkoa jakava firma kohtelee työntekijöitään huonosti lomauttaen ja vanhoja työntekijöitä irtisanoen.
mainitsisi putkipaavon nimeä talousmiehenä, miten muuten punapääoman kävi ?
Lipposen hallitus jätti Vanhasen hallitukselle suuren ylijäämän, joka Vanhasen hallituksen aikana hupeni ties minne. Vanhanen syytteli Wall Streetin kuprua... Syy on aina muualla...
leikkauslistan laittaa näkyville, vai meneekö muuten !
Matti Vanhanen esiintyy talousviisaana kepulaisten Alkio-opiston talousopetuksen perusteella ja tämän takia hän ei pääministerinä ollessaan edes tiennyt sitä, että lama tulee Suomeen.Siksipä siihen ei varauduttu, vaan elettiin tuhlaten ja velkaa ottaen. Lama tuli ja jatkuu edelleen. Kepulaiset ja Matti Vanhanen puhuivat hallituksessa oikein JAKOVARASTA, että kyllä sitä jaettavaa oli, vaikka olikin velkaa. Oikeat Suomen talousviisaat ovat ihmetelleet tuota sanaa JAKOVARA, koska eihän silloinkaan ollut tuhlaamiseen varaa. Ilmeisesti tuo sana JAKOVARA on jäänyt noille kepulaisten politiikkojen otsaluuhun sieltä Alkio-opiston taloustunnilta.
miksi ei velan ottoa lopeteta tähän paikkaan ?
YLEISLAKKO YLEISLAKKO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Onhan tuo tullut selväksi, että Matti Vanhasesta ei ole minkäänlaiseksi vastuunkantajaksi, ei valtakuntamme politiikassa eikä yksityiselämässään. Kunhan vain hullutellaan, naatitaan ja laakastaan. Täytyy toisenkin kerran ihmetellä sitä, että miksi nuo kepulaiset ovat niin jakomielistä porukaa, toiset haluaa tulla neuvottelemaan hallituksemme kanssa kiperistä talouspulmistamme, mutta Matti Vanhanen on KIELTÄÄ JYRKÄSTI tämän asian. Persutkin ovat tulossa mukaan samaan neuvottelupöytään ja persuistahan on jopa palajastunut fiksuja, vastuuta kantaavia ja hallituskelpoisia politiikkoja.
Voihan nuo neuvottelut kepulaisten kanssa olla yhtä tyhjän kanssa, koska kepulaispolitiikkojen medianäkyvyys taitaa sittenkin olla tärkein kriteeri osallistua tähän Jyrki Kataisen kutsumaa tilaisuuteen. Ruotsissa sitä osataan neuvotella yli puoluerajojen, mutta kepulaistenkohan tähden tässä maassa kaikista asioista sopiminen on niin vaikeaa. Eihän tuo Matti Vanhanen pääministerinä pystynyt neuvottelemaan kenenkään kassa? Euroopan johtajatkin moittivat sitä silloin, että täällä Suomessa tehdään suljettujen ovien takana politiikkaa kansalta salaten. Ihmettelivät vielä sitä, että miten tänne voi yleensä kokoontua neuvottelemaan suuremmista kysymyksistä juuri tämän suljettujen ovien politiikan takia ja kepulaisten päministeriyden aikana eli Matti Vanhasen II-ostorahaporvarihallituksen.
Keskusta ja perussuomalaiset ovat ilmoittaneet, että ne ottavat pääministeri Jyrki Kataisen kutsun vastaan ja ovat valmiita keskustelemaan valtiontalouden tasapainottamisesta.
Tosin Katainenkin lienee jo ymmärtänyt, että hänen mediatemppunsa ei onnistu. Oppositiojohtajilta ei tule suoranuottista allekirjoitusta Kataisen ehdotuksiin. Jo keskustelu esityslistasta saaneekin Kataisen ensi tiistaina ärtymään.
Pääministerin ajatus on, että kokouksessa puhuttaisiin kolmesta asiasta:
”Ensinnäkin siitä, ovatko kaikki puolueet valmiita sitoutumaan velkaantumisen taittamiseen. Toinen kysymys on, tunnustavatko kaikki puolueet valtiovarainministeriön arvion velan taittamisen tarpeesta eli kolmesta miljardista. Kolmas on se, mitä mieltä kukin on, voiko sopeutustoimia jaksottaa usealle vuodelle vai pitäisikö ne kaikki tehdä kerralla vuonna 2015”, Katainen on kertonut Yle Uutisille.
Matti Vanhanenhan se kaikista pahin sopan keittäjä ja osasyyllinen tähän ankaraan talousahdinkoomme. Ei tehnyt edes pienintäkään elettä sen eteen, että velkaa ei enää tarvitsisi lappaa. Matti Vanhasella myös ei ollut minkäänlaista tajua siitä missä mennään, ajeltiin vaan viitosvaihteella velkaa ottaen. Nyt on suuna päänä hohkaamassa kölin alta vedettäville, että tämä soppa on tämän hallituksen keitoksia. On ne nuo kepulaiset pettäjäpolitiikkoja ja kaikki.
ministerin pestiä..
listalla.