On se tuo Jyri Häkämieskin melkoinen rahan reikä?

Jyri Häkämies järjesteli Matti Vanhasen hallituksessa ministerinä ollessaan puolustusvoimien komentajalle hulppean asunnon ja vuokratuet siihen päälle. Nuo vuokratuet vielä olivat muhkeamat, kuin köyhälle annettavat konsanaan. Aivan saman laista touhua, kuin Merja Ailuksen kanssa. PIIKKI AUKI, jos ahneutta riittää.
1254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Puheloisen sotilasarvo tiedetään, mutta mikä on Jyri Häkämiehen?


"Sotilasarvon menettämisen yleisin syy oli 2012 törkeään kirjanpitorikokseen syyllistyminen. Tapauksia oli kahdeksan. Seuraavina tulivat murha, tappo ja tapon yritys kukn neljällä tapauksella.

Ilkka-lehden mukaan sotilasarvon menetykset ovat vähentyneet huomattavasti parin vuosikymmenen takaisesta, jolloin niitä otettiin pois yli sata vuodessa. Vuodesta 2001 alkaen ei alinta sotilasarvoa voi enää tuomita menetetyksi.

Eniten sotilasarvoja vietiin 2012 Helsingin käräjäoikeudessa, joka poisti yhdeksät natsat.

Puolustusvoimat kannattaa nykyistä menettelyä sotilasarvon menetyksestä. Eduskunnan lakivaliokunta sen sijaan katsoi 2000, että kyseessä on taannehtiva lisärangaistus.

Puolustusvoimissa sotilasarvoa ei nähdä kunnia- tai palkintoasiana, vaan vain asemana sotilasorganisaatiossa. Tuomioistuinten nähdään myös tekevän palvelus, koska tuomioiden myötä puolustusvoimat pystyy varmistumaan siitä, että sodan ajan joukkoihin sijoitetaan oikeita henkilöitä."

Äänestä
  • Hei

    Äänestä

  • ei ravo ole res kirjoitti:

    Hei

    Mei

    Äänestä

On se melkonen

Äänestä
  • hei

    Äänestä

  • reikä mi reikä kirjoitti:

    hei

    Kotkassa

    Äänestä

  • lillari ka pillari

    Äänestä

  • Jes

    Äänestä

  • amen ja novaa kirjoitti:

    Jes

    Kautiokaula

    Äänestä

Nyt minulle aukesi Dragsfjärdin tapaus. kaikki on kytköksissä toisiinsa ja ilmenkos meni niin kevysti tämäkin homma.
Kun annetaan etuuksia, nin tietyissä tilanteissa menetellään kuten toivotaan.

On se kumma kun ei voi enää puolustusvoimiinkaan luottaa.

Äänestä

Hei

Äänestä

On se ihmeellistä, miten markkinatalouden nimiin vannovat kokoomuslaisetkin ovat persoja asumistukiaisille....

Puolustusministeriössä hälytyskellot olivat kyllä soineet jo 2009. kun kenraalikunnan asuntoetujen kohtuuttomuus (jopa 74% hinnasta yhteiskunnan tukena) siellä havaittiin.

Kokoomuslaisten poliitikkojen hyssytyksellä tämä painettiin silti villaisella ja päätettiin jatkaa kuten ennenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle asento kirjoitti:

Jyri Häkämies järjesteli Matti Vanhasen hallituksessa ministerinä ollessaan puolustusvoimien komentajalle hulppean asunnon ja vuokratuet siihen päälle. Nuo vuokratuet vielä olivat muhkeamat, kuin köyhälle annettavat konsanaan. Aivan saman laista touhua, kuin Merja Ailuksen kanssa. PIIKKI AUKI, jos ahneutta riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu