Addiktiot ovat hengen köyhyyttä!!

Messenger 4 Fi.

Näin Hesarin kolumnissa 17.2.2014
http://www.hs.fi/tiede/Kolumni Addiktiot ovat korvikkeita hengen köyhyydelle/a1392605099085?ref=tf_iHShuutoboksi_etusivu&jako=e89f51138b1680de911233d552a4edc2

Lääketieteessä ja etenkin psykiatriassa henki on jo aikoja sitten pelattu "kebab-kioskille". Eikö sekin kuuluisi kategorian "hengen köyhyys" alle?
Entä sitten jos henkilö addiktoituu jollekin lääkeaineelle kuten esimekiksi metyylifenidaatille (amfetmiinin johdannainen), onko tämäkin henkistä köyhyttä käyttäjän vai resptin kirjoittajan osalta?
Making a Killing -- Sairasta rahaa:
http://www.youtube.com/watch?v=n0RCyw_i8_I&list=UUUAqUXDFC4Ew4NwyAfDuBig&feature=c4-overview

8

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhämieli55

      Lääkkeillä saadaan hankalatkin tapaukset toimimaan kuin mallikansalaiset. Tupakointi se köyhyyttä on. Sen vertaa ei sielussa liikaa että osais stumpata lopullisesti.

    • Philminister

      Kyllä siellä asdiktion takana joku trauma aina on: lelut piti jakaa lapsena, toisella oli isompi, nätti tyttö ei lämmennyt 5 sekunnissa, on homoteltu selän takana:) kaikenlaista voi nykynuoriso joutua kestämään. Ei ole ihme että vedetään sitten subutexiä kun ei muukaan auta.

    • dsdsad
    • fakkiiri

      Todelliset hengenmiehet istuvat alastomina pylvään nokassa kuukausi tolkulla ilman muuta kuin ajattelun tuomia virikkeitä, ellei sitä itse istumista nyt satuta katsomaan minkään asteiseksi addiktioksi.

    • Pro_choice

      Addiktio on jokaisen oma valinta, ei sairaus. Pysyvät fysiologiset muutokset ovat eri asia, samoin kuin vieroitusoireet. Ihmiset saattavat päätyä käyttämään psykoaktiivisia aineita lukuisista eri syistä. Elämä tympii tai haluaa bilefiilistä, pää on jo rikki aineista ja ilman ei tunne enää mitään, halu tappaa itsensä jne. Monet vetää aineita, koska eivät "kestä" kärsiä vieroitusoireita. Näin esimerkiksi on lukuisten 'masennuslääkkeisiin', kuten SSRI-aineisiin koukussa olevien ("addiktien") tilanne.

      Meria with Jeffrey Schaler, Ph.D Addiction is a Choice Part 1
      https://www.youtube.com/watch?v=sNIz4lyJoxs
      Julkaistu 16.8.2014

      "Meria Interviews Jeffrey Schaler, Ph.D on his latest excellent book : Addiction Is A Choice. Whatever you think you know about addiction, this show will blow away. Are you giving your power away? helpless? Disease Model Theory is a money making brainwash;any such thing as an “addictive personality” or is it an excuse? Socially unacceptable behavior gets classified as a disease; should the State be involved? Who owns your body? recovering alcoholic but never recovered? AA is a cult; is religion an addiction? the Genetic model, more hogwash; what’s going on in your life? Take control and responsibility for it; don’t numb yourself to your situation, fix it; moderation and self rule; Is there such a thing as addiction? homosexuality was classified a disease; the joke of gay conversion therapy; late 1700′s socially deviant behavior was classified disease; how to tell a cult (disagreement forbidden); drugging our kids; double messages to our kids; is childhood a disease? the mythical diseases of ADD, ADHD, etc; diagnosis is used as a weapon of control; guns are the new scapegoat; is sex addiction real? smoking; no such thing as involuntary behavior except for seizures; addiction=devotion; what’s the real solution? powerless? Celebs go to rehab, you go to jail; prescription solutions? This is a FABULOUS show."

    • aWETRFER

      "Kaikilla kansoilla on ollut kosolti tilaisuuksia addikoitua johonkin päihteeseen, mutta ongelmat laajamittaisen addiktion kanssa alkavat vasta kun yhteisöt tuhotaan ja ihmiset revitään juuriltaan."

      No tämäpä tämä. On aivan turhaa siis pitää yllä huumeiden kieltolakia. Ihmiset kyllä ovat mielellään selvinpäin kun heidän elämästään tehdään ensin elämisen arvoista. Syrjäytyminen niitä ongelmia aiheuttaa eikä niinkään ne päihteet itsessään.

    • menikönytoikein

      Onkohan nuita addiktioita sitten. Seksiä rupee tekemään mieli kun on viikonkin ilman. Olutta tekee mieli harva se ilta. Pikkusikaria tekee mieli silloin kun on baarissa. Hyvää ruokaakin tekee mieli ihan joka päivä. Huumeita ei ole tehnyt ikinä mieli. Kaikkea on saatavilla yllin kyllin ja helposti.
      Jaa...addiktio taitaa olla se kun tulee tunne että pakko saada jotain. Eli siis nälkä ja jano taitaa olla ne ainoat oikeat addiktiot meikäläiselle, muut ovat satunnaisia nautintoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      61
      2116
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1432
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1265
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1248
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1125
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      67
      946
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      919
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      66
      893
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      78
      842
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      9
      822
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja