Tarjoustalon outoa laskuoppia

Pyyhkijä

Tarjoustalossa ja Robin Hoodissa oli viime viikon tarjouksena vessapaperi Iisi hintaan "17,50 €/60 rullan pakkaus (0,25 €/rulla)". Vieressä oli Lambi-vessapareria, kyltissä "17,50 €/40:n rullan pakkaus (0,25 €/rulla).

Huomautin eräälle myyjälle, etteivät rulla- pakkaushinnat täsmää. Tämä aikansa taskulaskimen kanssa tuherrettuaan totesi, että ylhäällä on (kai (!) tapahtunut joku virhe. Lupasi ilmoittaa siitä jonnekin.

Tällä viikolla sitten tarjotaan vessapaperia hintaan "10 €/24:n rullan pakkaus (0,11 €/rulla)". Eli jos myyjän lupaama viesti on mennyt ylöspäin, se on heikentänyt laskutaitoa edelleen.

Nilkkimäistä kuset*sta, koska kiireinen/huolimaton ostaja tietysti katsoon ensiksi rullakohtaista hintaa. Tai sitten miljonääri Kyösti Kakkonen voisi huolehtia, että mainoshenkilökunnasta löytyisi joku peruskoulun ala-asteen laskuopin hallitseva.

4

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laatos

      Kai pistit palautetta tokmannille tästä?

    • katson kokonaisuutta

      Minä olen jo huomannut, että yleensäkin tuollaiset tarjoukset ovat ihan kehnoja. Jos tarkkaan laskee, ei mitään alennusta ole. Joka kaupassa on näin. Siksi en koskaan osta esim. vessapaperia isoja kasoja. 8 rullan pakkaus riittää. Ja kun ei ole autoa, en viitsisi edes ruveta raahaamaan isoja kasoja. Kyllä Kakkonen taatusti laskuopin osaa, mutta aliarvio monenkin asiakkaan. Monelle kyllä riittää vain sana "tarjous" ja tavaraa ostetaan vaikka tulisi paljon kalliimmaksi kuin normaali hinta.

      • ???

        En kyllä ymmärrä miksi tarjoustalossa kannattais edes käydä. Esim prismassa on halvempaa kuin tarjoustalossa. Tehkääpä hintavertailua ihan huviksenne.


      • vessapaperi kunniaan
        ??? kirjoitti:

        En kyllä ymmärrä miksi tarjoustalossa kannattais edes käydä. Esim prismassa on halvempaa kuin tarjoustalossa. Tehkääpä hintavertailua ihan huviksenne.

        Itse ostan Lidlistä vessapaperit 8 rullan pakkauksissa. Näitäkin on kolmea lajia 2-, 3-, ja nelikerroksisia. Vaikuttaa tietysti hintaankin ja kannattaa huomioida muuallakin hintavertailuja tehdessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe