Tarjoustalon outoa laskuoppia

Pyyhkijä

Tarjoustalossa ja Robin Hoodissa oli viime viikon tarjouksena vessapaperi Iisi hintaan "17,50 €/60 rullan pakkaus (0,25 €/rulla)". Vieressä oli Lambi-vessapareria, kyltissä "17,50 €/40:n rullan pakkaus (0,25 €/rulla).

Huomautin eräälle myyjälle, etteivät rulla- pakkaushinnat täsmää. Tämä aikansa taskulaskimen kanssa tuherrettuaan totesi, että ylhäällä on (kai (!) tapahtunut joku virhe. Lupasi ilmoittaa siitä jonnekin.

Tällä viikolla sitten tarjotaan vessapaperia hintaan "10 €/24:n rullan pakkaus (0,11 €/rulla)". Eli jos myyjän lupaama viesti on mennyt ylöspäin, se on heikentänyt laskutaitoa edelleen.

Nilkkimäistä kuset*sta, koska kiireinen/huolimaton ostaja tietysti katsoon ensiksi rullakohtaista hintaa. Tai sitten miljonääri Kyösti Kakkonen voisi huolehtia, että mainoshenkilökunnasta löytyisi joku peruskoulun ala-asteen laskuopin hallitseva.

4

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laatos

      Kai pistit palautetta tokmannille tästä?

    • katson kokonaisuutta

      Minä olen jo huomannut, että yleensäkin tuollaiset tarjoukset ovat ihan kehnoja. Jos tarkkaan laskee, ei mitään alennusta ole. Joka kaupassa on näin. Siksi en koskaan osta esim. vessapaperia isoja kasoja. 8 rullan pakkaus riittää. Ja kun ei ole autoa, en viitsisi edes ruveta raahaamaan isoja kasoja. Kyllä Kakkonen taatusti laskuopin osaa, mutta aliarvio monenkin asiakkaan. Monelle kyllä riittää vain sana "tarjous" ja tavaraa ostetaan vaikka tulisi paljon kalliimmaksi kuin normaali hinta.

      • ???

        En kyllä ymmärrä miksi tarjoustalossa kannattais edes käydä. Esim prismassa on halvempaa kuin tarjoustalossa. Tehkääpä hintavertailua ihan huviksenne.


      • vessapaperi kunniaan
        ??? kirjoitti:

        En kyllä ymmärrä miksi tarjoustalossa kannattais edes käydä. Esim prismassa on halvempaa kuin tarjoustalossa. Tehkääpä hintavertailua ihan huviksenne.

        Itse ostan Lidlistä vessapaperit 8 rullan pakkauksissa. Näitäkin on kolmea lajia 2-, 3-, ja nelikerroksisia. Vaikuttaa tietysti hintaankin ja kannattaa huomioida muuallakin hintavertailuja tehdessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4277
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3475
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3100
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2588
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2257
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2029
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1969
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1358
    Aihe