Mitä se kulutus onkaan

loppujen lopuksi

Yaris 2006, ropottivaihde. Pieni, ei juuri tavaratilaa, ei vetokoukkua. 100km ajoa maksaa 10,55€ (6,3l/100km)
Vanha paku (nokivasara) aina työajoa. Peräkärry aina perässä. 100 km ajoa maksaa 13,05€ (8,6l/100km)
Mielikuva on ihan erilaiseksi luotu.

9

270

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et sillei joo

      Yaris 2006, ropottivaihde. Pieni, ei juuri tavaratilaa, ei vetokoukkua. 100km ajoa maksaa 10,55€ (6,3l/100km)


      Ei saa menemään 6,3 litraa, ei vaikka mitenkä ajaisi.

      • kyllä kuluttaa

        Kyllä menee vaikka yli puolet ajosta on moottoritieajoa vaihteella 5


      • 6,6 tuolla ilmoitus

    • todellinen kulutus

      Tuo on kulutus kun laskee tankkaukset ja kilometrin pitemmältä kulutusjaksolta.
      Ei mitään auton ilmoittamaa.

      • nero

        Jos haluat mitata paljonko autosi kuluttaa. tankkaa autosi tankki tappiin laukaisinta vasten ja reppimittari nollataan. ajele jokunen sata kolometriä, kurvaa samalle mittarille ja eikun tankki täyteen laukaisinta vastaan. Polttoaineen määrä näkyy mittarilla esim. 25,4l ja reppimittarilla on lukema 322km (25,4/3,22=7,88l/100km)


    • yarisonjokulitrainen

      En muista mitä yariksessa on, olisiko jotain 6l/100km, bensalla, Auris on taas sitten tehokkaampi, tuollainen 1,6l bensa, tuossa on myös jotain ominaisuuksia bensan säästöön sitten 5. vaihteella, en tiedä kumpi on vähempi kulutuksinen, mutta Auris on kuitenkin huomattavasti tehokkaampi hevosvoimiltaan, tuollainen.

      • nero

        Tuon kokoinen auto yaris ei saisi kuluttaa kuin 3-4l/100km kun farmari joka on kaksikettaa isompi 1,6 koneella saisi kuluttaa 5-6l/100km


    • hyvääautoiluasitte

      Oli aika hauska tilanne kerran liikenteessä, isä liikenteessä tuollaisella Auriksella, jotain 170BHP ovat, isä kun kuskina, minä yleensä matkustan, jotta ei tarvitse tehdä kuskin töitä :D

      Noh sitten alkoi ärsyttämään kun moottoritiellä täysin mahtavalla kelillä jotkut putputtavat 80km/h, ohitimme heittämällä, kasua puoliväliin ne hidastelijat sopivalla vapaalla suoralla.

      Audi, musta farkku seurasi perästä esimerkkiä, hänellä oli kiireempikin vielä, teki saman tempun samalla suoralla, monista kerralla ohi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1259
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      947
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      793
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      688
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      683
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe