Hollanissa eläkeläisten puolue,

anja koivistoinen

menestyy, miksi ei meilläkin, Suomessa?

Johan van Leeuwen oli tekemässä tavanomaisia ruokaostoksia lähimarketissa ja odotti vuoroaan kassalle. Vanha nainen hänen edellään yritti ostaa leipää, hän laski kädessään olevia kolikoita. Niitä ei ollut tarpeeksi ja niinpä kassa otti hänen leipänsä pois.
Leeuwen tarjoutui maksamaan leivän. Eläkeläisrouva oli kiitollinen ja kertoi elävänsä pelkällä vanuuseläkkeellä ja välillä se loppuu kesken kuukauden.
(tuttuja kokemuksia minullekin)

Van Leeuweniin tapaus jätti jälkensä ja hän liittyi uuteen 50PLUS-puolueeseen ja alkoi kampanjoimaan sen puolesta. Ikäihmisille tarkoitetun kotitalon kerhotiloissa hän ryhtyi kertomaan haalimilleen ihmisille miksi kannataa äänestää 50PLUS-puoluetta.
Ahkerointi kannatti, vuonna 2012 pitetyissä parlamentaarisissa vaaleissa puolue sai kaksi paikkaa parlamenttiin ja jaseniä on 12 000 ja 12 paikallisosastoa.
Hollantilaisista yli 60-vuotiaista vain noin 7% luokitellaan köyhiksi tai syrjääntyneiksi. EU-maista ainoastaan Luxemburg pärjää paremmin.

Van Leeuwen kertoi saavansa 710 euron vuoraansa tukea 250 euroa. Sitä kuulema leikataan joka vuosi.Peruseläke on 1200 euroa , jonka päälle tulee työeläkettä 150 euroa. Hän valittaa, että ruokamenojen ja vuokran käteen ei jää paljon. Monilla vanhuksilla ei ole varaa elää mukavasti. He tekevätkin pimeitä töitä saadakseen vähän lisää tuloja.

Eläkeläispuolueita on muutamassa muussakin Euroopan maissa, mutta ne eivät ole keränneet tiettävästi missään vastaavaa suosioita.
Suomessa Seniorit eivät ole saaneet eduskuntavaaleissa kannatusta. MIKSI?

Syynä on ilmeisesti PUOLUE-uskollisuus. Äänestetään niitä työaikaisia puolueita, joita on vuosikausia äänestetty. Mietitäänpä - ajavatko Suomen eduskuntapuolueet todella eläkeläisten asioita?
Me , eläkeläiset tiedämme parhaiten mitä me tarvitaan, joten meillä pitäisi olla oma edustuskin.

http://senioritry.123kotisivu.fi
NYT TAI EI KOSKAAN - 2015 eduskuntavaalit.

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnb1996

      Suurikin eläke saattaa suistaa tuloloukkuun.
      Suuri eläke ei takaa taloudellisest turvallisia eläkevuosia, koska eläkeläiset maksavat palveluistaan tulojensa mukaan. Isompaa eläkettä saavalle voi jäädä kuukaudessa vähempi käteen kuin pienituloisella?

      • paluumenneisyyteen

        Kuuleppas, MIKÄÄN ei takaa enää turvallisia eläkevuosia.
        Luulenpa että lähitulevaisuudessa nykyiset kolme- nelikymppiset havahtuvat todellisuuteen siitä millainen on heidän vanhuutensa -- eikä se taatusti ole nykyistä ruusuisempi - paitsi tietysti jollain Ollilan ja Nallen jälkeläisi.
        Nyt ei vielä ymmärretä, ja taitaa nykyisille vanhuksille tulla eu-noutaja ennen kuin asia tajutaan. Maailma on tulevaisuudessa tarkoitettu rikkaille ja palvelija-orjaluokka ei kiinnosta ketään muuten kuin ilmaistyövoimana.


    • rtyitit

      joo, kyllä on hyvä juttu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe