Nykyäänhän pullojen kerääminen on veronalaista toimintaa. Mikä ihmetyttää kyllä kovasti.
Mutta jos laki nyt on tällainen niin kuinka paljon minä kotihoitotuella (alle 400e/kk) oleva äiti saan kerätä pulloja ilman että minun pitää alkaa säilyttää palautuskuitteja ja ilmoittaa niistä verotuksessa?
Pullojen kerääminen
4
193
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Mikä vitsi
- Anonyymi00002
Pullo sisältää kaikki verot silloin kun se ostetaan ja maksetaan ne pullon hinnassa. Pantti on ikään kuin lainassa kunnes se palautetaan ja saadaan siitä maksettu raha takaisin. Pitäisi varmaankin ottaa omat astiat mukaan ja kaataa juomat sinne niin ei tarvitsisi pantista maksaa mitään. Aivan sama olisi maksaa veroja, jos lainaat jollekin rahaa sitten kun saat lainan takaisin siitä perittäisiin vero.
- Anonyymi00003
Kaikkihan tämä valtio nussii kansalaisilta tuhkatkin pesästä. Tehkää töitä pimeästi ja vältelkää veroja mahdollisimman paljon kyllä se onnistuu hyvän verojuristin avustamana esim!.
- Anonyymi00004
Koko kesän kerään pullot juhlista festareilta. Älä luulekkaan että verot niistä maksaisin ja vitut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052440Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss4541401- 821189
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö2521088- 57792
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65716- 46664
- 33657
- 45629
- 88617