Kuinkahan saan muutettua modeemin asetusten kirjautumis salasanan siis tuon admin salasanan.
Olen yrittänyt mutta ei onnistu.
Jos saisin selkeät ohjeet että tyhmempikin ymmärtää.
Ohjekirjasta ei ole minulle apua.
Olen yrittänyt mutta ei onnistu.
Jos saisin selkeät ohjeet että tyhmempikin ymmärtää.
Ohjekirjasta ei ole minulle apua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kytke LAN-kaapeli laitteen porttiin 1 tai 2. Laitetta voidaan hallita jomman kumman kautta. Ota selaimella yhteys osoitteeseen 192.168.0.254.
Laite kysyy tunnusta & salasanaa. Ilmeisesti käytössä oletustunnukset, syötä ne.
Avautuvalta sivulta valitse kohta Asetukset, tämän alta Järjestelmä. Täältä löytyy kohta Käyttäjien hallinta. Laitteessa on oletuksena yksi käyttäjä admin. Tämän salasanan vaihto onnistuu näin:
Klikkaa hiirellä kohtaa Muuta. Nyt valikon yläpuolella oleville riveille on mahdollista kirjoittaa. Uusi salasana annetaan kahteen kertaan.
Kun salasana on vaihdettu, paina sivun alalaidassa olevaa kohtaa Tallenna Asetukset. Nyt voit kirjautua ulos hallintanäkymästä.
ei minulla vain toiminut. en saanut muutettua salasanaa.
sain laiettua kolmannen käyttäjän ja yritin poistaa sen mutta ei poistunut. voimassa kohdassa lukee false.
kuinka minä saan poistettua tämän käyttäjätiedon.
alussa oli vain admin käyttäjä ja sms mikä ei ollut käytässä elikkä kuinka minä saan poistettua tämän kolmannen käyttäjän.
auttaako muu kuin laitteen resetointi..
Auttaa kyllä muukin, kuin resetointi. Se, että tekee ohjeen mukaan.
Eli:
Aktivoi tunnus admin, täppäämällä kyseisellä rivillä oleva kohta Muuta. Se pieni pallukka muuttuu mustaksi. Nyt tunnus on muokattavissa. Salasanan voi nyt vaihtaa. Riveille voi kirjoittaa. Älä paina Muuta/Poista painiketta! Nyt tallenna asetukset. Poista vahingossa luotu tunnus aktivoimalla se samalla tavalla, kuin tunnus admin. Poista tunnus Muuta/Poista painiketta painamalla.
Mulla tuo toimii siten että kun siihen voimassa olevalle admin riville ruksaa kohdan MUUTA, niin yläpuolelle tulee kentät valmiiksi täytettynä, ts nuo admin tiedot. Siihen voi sitten muuttaa salasanan haluamakseen ja vasta sitten painaa nappulaa MUUTA / POISTA
Sen jälkeen vielä VAHVISTUS:
Kiitos auttamisesta. Homma onnistui.