Minulla on DNA:n 8M/1M adsl, joka pelasi pari vuotta ihan hyvin. Pari kuukautta sitten se alkoi tökkimään lähes päivittäin. Kaikki valot palavat modemissa tökkimisen aikana kuin silloin, kun se pelaa. Sähköjen katkaisu auttaa. Erikoinen piirre on se, että jos telnet-yhteys on päällä, kun modemi tökkää, niin se toimii edelleen. Jos katkaisen telnetin ja yritän yhteyttä uudestaan, niin ei onnistu.
Pojallani oli ylimääräisenä samanlainen Telewell-modemi ja otin sen käyttöön. Se toimi jonkin aikaa, kunnes alkoi sekin tökkimään. DNA:lta sqain uudemman mallisen modemin, Inteno VG50A, mutta mukana tullut ohje ei kertonut, miten saan siihen asennettua käytössä olevat valvontakamerat; siis porttiohjaukset jne, niin sitä en nyt sitten vielä käytä.
Telewellin virtalähteen johdon kieputin ferriittirenkaan ympärille, jos vaikka powerista mahdollisesti tulevat "piikki" sekaisi modemin. 3-4 päivää se pelittikin ok, kunnes taas tökkäsi.
Oliskos ehdotusta/ajatusta, mistä tuo tökkiminen johtuu. Bootti siis auttaa aina.
Telewell EA510 töksähtelee lähse päivittäin
8
231
Vastaukset
Kokeilitko resetointia ja ohjelmistopäivitystä?
- - eemeli -
En resetoinut, koska on työlästä asentaa valvontakamerat uudestaan. No ohjelmistopäivitys ei tietenkään ole tähän mikään ratkaisu, koska modemi on pari vuotta pelannut hyvin. Jos olisi heti käyttöönoton jälkeen tökkinyt, niin sitten olisi saattanut olla vaikutusta. Kun vielä kaksi samanlaista modemia tekee samat temput, niin vika vienee silloin jossakin muualla.
- - eemeli -
Otin asetukset talteen, resetoin modemin ja sitten ajoin asetukset takaisin. Saapa nähdä, auttoiko.
Yleensä resetointi auttaa tällaisiin ongelmiin. Toki joskus ei auta.
- - eemeli -
Siirsin vielä modemin toisen pistorasian perään, vaihdoin uuden dns-kaapelin ja pistokkeen. Asiakaspalvelun mukaan linjassa on ollut jotain "säröilyä", mutta ei tietoa missä. Tökkii edelleen.
- Kokardi65
kokeileppa lukea mitä DNA laajakaista liittymästä täällä nykyään jutellaan
- - eemeli -
Nyt tökkiminen on loppunut, kuntoon saaminen kesti 3-4 kuukautta. Minulle ei vaivauduttu kertomaan, mikä oli vikana saati sitten korvaamaan minulle aiheutettu vaiva ja harmi. En alkanut korvauksia peräämään, siinä olisi jo aikaisemmin pullistunut otsasuoni puhjennut.
- Kokardi65
hyvä että homma taas toimii,itsellä lakkasi myös tökkimästä kun vaihdoin useamman vuoden vanhan modeemin uuteen aparaattiin saas nähdä kuinka kauan taas toimii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672774
- 2012027
- 711756
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.491693- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91491- 811184
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes194997