Minulla on DNA:n 8M/1M adsl, joka pelasi pari vuotta ihan hyvin. Pari kuukautta sitten se alkoi tökkimään lähes päivittäin. Kaikki valot palavat modemissa tökkimisen aikana kuin silloin, kun se pelaa. Sähköjen katkaisu auttaa. Erikoinen piirre on se, että jos telnet-yhteys on päällä, kun modemi tökkää, niin se toimii edelleen. Jos katkaisen telnetin ja yritän yhteyttä uudestaan, niin ei onnistu.
Pojallani oli ylimääräisenä samanlainen Telewell-modemi ja otin sen käyttöön. Se toimi jonkin aikaa, kunnes alkoi sekin tökkimään. DNA:lta sqain uudemman mallisen modemin, Inteno VG50A, mutta mukana tullut ohje ei kertonut, miten saan siihen asennettua käytössä olevat valvontakamerat; siis porttiohjaukset jne, niin sitä en nyt sitten vielä käytä.
Telewellin virtalähteen johdon kieputin ferriittirenkaan ympärille, jos vaikka powerista mahdollisesti tulevat "piikki" sekaisi modemin. 3-4 päivää se pelittikin ok, kunnes taas tökkäsi.
Oliskos ehdotusta/ajatusta, mistä tuo tökkiminen johtuu. Bootti siis auttaa aina.
Telewell EA510 töksähtelee lähse päivittäin
8
258
Vastaukset
Kokeilitko resetointia ja ohjelmistopäivitystä?
- - eemeli -
En resetoinut, koska on työlästä asentaa valvontakamerat uudestaan. No ohjelmistopäivitys ei tietenkään ole tähän mikään ratkaisu, koska modemi on pari vuotta pelannut hyvin. Jos olisi heti käyttöönoton jälkeen tökkinyt, niin sitten olisi saattanut olla vaikutusta. Kun vielä kaksi samanlaista modemia tekee samat temput, niin vika vienee silloin jossakin muualla.
- - eemeli -
Otin asetukset talteen, resetoin modemin ja sitten ajoin asetukset takaisin. Saapa nähdä, auttoiko.
Yleensä resetointi auttaa tällaisiin ongelmiin. Toki joskus ei auta.
- - eemeli -
Siirsin vielä modemin toisen pistorasian perään, vaihdoin uuden dns-kaapelin ja pistokkeen. Asiakaspalvelun mukaan linjassa on ollut jotain "säröilyä", mutta ei tietoa missä. Tökkii edelleen.
- Kokardi65
kokeileppa lukea mitä DNA laajakaista liittymästä täällä nykyään jutellaan
- - eemeli -
Nyt tökkiminen on loppunut, kuntoon saaminen kesti 3-4 kuukautta. Minulle ei vaivauduttu kertomaan, mikä oli vikana saati sitten korvaamaan minulle aiheutettu vaiva ja harmi. En alkanut korvauksia peräämään, siinä olisi jo aikaisemmin pullistunut otsasuoni puhjennut.
- Kokardi65
hyvä että homma taas toimii,itsellä lakkasi myös tökkimästä kun vaihdoin useamman vuoden vanhan modeemin uuteen aparaattiin saas nähdä kuinka kauan taas toimii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247