Telewell EA510 töksähtelee lähse päivittäin

- eemeli -

Minulla on DNA:n 8M/1M adsl, joka pelasi pari vuotta ihan hyvin. Pari kuukautta sitten se alkoi tökkimään lähes päivittäin. Kaikki valot palavat modemissa tökkimisen aikana kuin silloin, kun se pelaa. Sähköjen katkaisu auttaa. Erikoinen piirre on se, että jos telnet-yhteys on päällä, kun modemi tökkää, niin se toimii edelleen. Jos katkaisen telnetin ja yritän yhteyttä uudestaan, niin ei onnistu.

Pojallani oli ylimääräisenä samanlainen Telewell-modemi ja otin sen käyttöön. Se toimi jonkin aikaa, kunnes alkoi sekin tökkimään. DNA:lta sqain uudemman mallisen modemin, Inteno VG50A, mutta mukana tullut ohje ei kertonut, miten saan siihen asennettua käytössä olevat valvontakamerat; siis porttiohjaukset jne, niin sitä en nyt sitten vielä käytä.

Telewellin virtalähteen johdon kieputin ferriittirenkaan ympärille, jos vaikka powerista mahdollisesti tulevat "piikki" sekaisi modemin. 3-4 päivää se pelittikin ok, kunnes taas tökkäsi.

Oliskos ehdotusta/ajatusta, mistä tuo tökkiminen johtuu. Bootti siis auttaa aina.

8

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeilitko resetointia ja ohjelmistopäivitystä?

    • - eemeli -

      En resetoinut, koska on työlästä asentaa valvontakamerat uudestaan. No ohjelmistopäivitys ei tietenkään ole tähän mikään ratkaisu, koska modemi on pari vuotta pelannut hyvin. Jos olisi heti käyttöönoton jälkeen tökkinyt, niin sitten olisi saattanut olla vaikutusta. Kun vielä kaksi samanlaista modemia tekee samat temput, niin vika vienee silloin jossakin muualla.

    • - eemeli -

      Otin asetukset talteen, resetoin modemin ja sitten ajoin asetukset takaisin. Saapa nähdä, auttoiko.

    • Yleensä resetointi auttaa tällaisiin ongelmiin. Toki joskus ei auta.

      • - eemeli -

        Siirsin vielä modemin toisen pistorasian perään, vaihdoin uuden dns-kaapelin ja pistokkeen. Asiakaspalvelun mukaan linjassa on ollut jotain "säröilyä", mutta ei tietoa missä. Tökkii edelleen.


    • Kokardi65

      kokeileppa lukea mitä DNA laajakaista liittymästä täällä nykyään jutellaan

    • - eemeli -

      Nyt tökkiminen on loppunut, kuntoon saaminen kesti 3-4 kuukautta. Minulle ei vaivauduttu kertomaan, mikä oli vikana saati sitten korvaamaan minulle aiheutettu vaiva ja harmi. En alkanut korvauksia peräämään, siinä olisi jo aikaisemmin pullistunut otsasuoni puhjennut.

    • Kokardi65

      hyvä että homma taas toimii,itsellä lakkasi myös tökkimästä kun vaihdoin useamman vuoden vanhan modeemin uuteen aparaattiin saas nähdä kuinka kauan taas toimii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe