KÄÄPIÖRYHMÄKSI KUIHTUNUNUT VASAEMMISTOLIITTO SEILAA ILMAN JOHTAJAANSA HEINOLASSA. VUODEN ALUSSA "VALITTAJA" LAITINEN ON EROTETTU PAIKALLISEN VASEMMISTOLIITON TOIMINNASTA. VASTUUNKANTAJIKSI ON UHRAUTUNEET DEMAREISTA LOIKAN TEHNYT KARI AHTIAINEN JA VASSAREIDEN IKIONI HANNU-HERRA,. JOILLA ON MELKOINEN TEHTÄVÄ SAADA VASEMMISTOLIITOLLE USKOTTAVUUTTA HEINOLAN KUNNALLISPOLITÏIKASSA. VASEMMISTOLIITON VIIMEAIKAINEN SOUTAJAKAKSIKKO JARMO LAÍNEN JA MATTI SEPPÄ OVAT MUSTAMAALANNEET VASEMMISTOLIITON POLIITTISEN USKOTTAVUUDEN HEINOLASSA. EDELLÄ MAINITTU KAKSIKKO ON PAISTATETTELLUT PÄIVÄÄNSÄ LÄHINNÄ HEINOLAN KÄRÄJÄKIVILLÄ. INSINÖÖRI SEPPÄ TODISTAJANA JA LAITINEN KEVÄTTALVELLA ?????????????????????????????
KUKA ON VASEMMISTOLIITON TODELLINEN POMO HEINOLASSA ?
VARKAAT KIIKKIIN
23226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
jOO SEPPÄ OLI RINNEVAARAN OIKEUDEN KÄYNNISSÄ TIITUUUN "TODISTAJANA". EI NÄKYNYT LAITISTA. TYÖVUOROSSA ?
Mitä ihmettä sinä teit siellä oikeudenkäynnissä? Kenen todistaja olit? Vai olitko vain utelias? Vai peräti syytetyn penkillä?
Kun itse aloittaa sökellyksen ja itse siihen vastaa, ei se vähennä kunnianloukkaussyytettä eikä naurettavuuttakaan.
ÄLÄKÄ HUUDA, PAPPA!
Dinosauruksia on enemmän kuin vassareita. Heinolassa.
Eikä teitä tarvitse kukaan apureikseen.
Kiitos jamo L
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3082162/politiikkaa-heinolassa-kommariksi-haukkumista-ja-pahoinpitely
Heinolalaista politikointia ihmetellään kaikkialla Suomessa. Kaupunginjohtajien kaltoinkohtelusta on kirjoiteltu valtakunnan lehdistössä, YLE-uutiset on tehnyt juttuja, on jopa kaavailtu LEX Heinolaa.
Heinolan tarkastuslautakunta oli huolissaan johtajuuskriisistä ja kaupunginhallituksen johdon ja vastavalitun uuden kaupunginjohtajan sekä ylemmän henkiöstön välisistä asenne- ja mielipide-eroavuuksista, kun ketään ei näyttänyt kiinnostavan, mitä vahinkoa riitelyllä saatiin Heinolan maineriskiin ja imagoon.
"Mielipide-eroavuuksia ja luottamuspulaa ilmeni henkilöstöryhmissä ja myös luottamushenkilöhallinnon piirissä. Nämä kaikki haittasivat työntekoa, kun olisi pitänyt rakentaa kaupungin kantaa esimerkiksi sote- ja kuntarakenneuudistuksissa", totesi tarkastuslautakunta kertomuksessaan.
Heinola on todettu kahtiajakautuneeksi kaupungiksi ja vieläpä riitaiseksi. Imagoa ei varmasti luottamushenkilöinen (varavaltuutettu Laitinen) pahoinpitely ja herjaaminen. Asukkaat pelkäävät ja vaikenevat, kun rakentavan keskustelun ja yhteisöllisyyden sijaan kaupungin asioita käsitellään netissä ja raastuvanoikeudessa. Jos joku heinolalainen uskaltaa tuoda asioita esille, ihmetellä tai kysellä, niin alkaa "elämöinti", käräjöinti ja jopa pahoinpitely.
"Ketään ei näytä kiinnostavan, mitä vahinkoa riitelyllä saatiin Heinolan maineriskiinja imagoon", totesi tarkastuslautakunta.
Riitely näköjään jatkuu entistäkin raadollisempana ja Heinolan imagon luominen ei näytä ketään kiinnostavan? Pitäisikö todelliset syyt riitelyyn selvittää, jotta niitä voitaisiin ennaltaehkäistä ja korjata?
Selvitä kun sulla näyttää olevan energiaa.
Mutta et sinä siihen pysty.
Taas höpöhöpöä.
Niitten iso POMO Olympialaisissa, sammui pöytään.
Pikku ´pietarit´´ kuppilan pöytiin no huhu huhu
Että silleen ne vasarit vetää tennarit täyteen ei hullumpaa ku joku maksaa.
Heinolassa Kulttuuri toimisto Laitselle Hennyseet...........
Nimimerkin takana "Hlan menetetty maine" lienee kirjoituksen päähenkilö, kukapa muukaan. Eli höpö höpöä.
Niinpä näyttäisi olevan.
Ja jokaisessa kahinassa on mukana aina sama henkilö nimiä mainitsematta.
Taitaa olla enemmän juopuneiden kähinöitä kuin pahoinpitelyjä. Se pahoinpitelyistä syytetään persuja oli melkoinen ylilyönti. Loukkaus kunniallista puoluetta kohtaa. Meneeköhän käräjille. Kommareiden lehti uutisoi asian aikalailla väärin. Mutta se on politiikkaa se.
Laitinen se taas laskettelee palturia ja yrittää kerätä sääliä, ei mene läpi, Jarmo Laitisen herjakirjoitukset ja valheiden levittämiset ovat poliisitutkinnassa. Puheet pahoinpitelystä ovat yleisesti ottaen aivan höpöjuttuja. Eiköhän se laitiselta käy hyvin myös riidan haastaminenkin, nuoret eivät viitsineet nähtävästi kuunnella vallankumoustarinoita, vaan antoivat pienen korvatillikan. Heinolan maineen mustaamisessa tämä samainen Laitinen on kunnostautunut erityisesti turhanpäisillä kiusantekovalituksillaan. Laitinenhan on erotettu puolueestaankin, jossa hän sohlasi aikansa. Hatunnosto vasemmistoliitolle ja sen vastuunkantajille. Hannu ja Kari ovat tehneet hyvää työtä. On mukava olla taas porukassa mukana, kun saatiin poliitikan ykkösidiootti pihalle.
Saakohan varavaltuutettu ottaa alkoholia jos joku tarjoo, voi tulla yllättäin lähtö kokoukseen. Puhallutetaanko epäilyttävät. Kuka valvoo ettei tuu valituksia.
Hyvä kysymys !
Nyt Arhinmäki pilasi Heinolan vassareitten kannatuksen.
Ei ole tulossa edes varavaltuutettua.
Viimmosetkin äänet meni.
Ja höpö höpö. Päinvastoin, ihmisiä me kaikki ollaan.
Älä nyt kerro kellekään, mutta niin meilläkin nostettiin malja jos toinenkin.
Ja hiprakassa oltiin...
Vassarit kuihtuu, tosi juttu.
Arhinmäki ihan höpöpoika, aatteleppa tollanen ministeri.
Kanerva taitaa sentäs tekstarit.ja sen jutun josta s......
Vassarit heitivät Jarmo Laitisen lopullisesti ulos. Laitista ei huolita edes vaalilautakuntaan, jota paikkaa hän rehvasteli porukoissaan. Vaalilautakuntaa valitaan rehellisiä ihmisiä.
Niinpä, niin. Jäin oikein miettimään mitä ihmisten päissä liikkuu, kun tekstiä tulee mutta ajatus ei taida mukana kulkea.
Jos, siis jos, entisen vassari J. Kari ei olisi kampittanut M. Seppä tökerösti ulos me saisimme pitää edelleen hänet riveissä. Eikä muuten huonompi juttu olis yhtään....
Palvottu J. Kari pelas sujuvasti omaan pussiin, ja sitten ampas itse kuitenkin riveistä.
Vasemmistoliitolla ei ole varaa -mielestäni- ylenkatsomiseen ja öykkäröintiin.
Joo saimme todellisen öykkärin pihalle, eli Jarmo Laitisen (sepän sälli). Ei me Seppääkään tarvita!
Mutta kyllä teit´ on vähän.
Pienemmäksi kuihtuu kommari aate, ikävää.
Arhinmäki, oman edun tavoittelija, ala-arvoista esiintymistä.
Miettikääpäs vähän....mölyjänne.
Ei yks´Laitinen Heinolassa ole kaikkee teidän aatetta pilannu.
Ehkä politiikka ei kiinnosta,,,,,
Kyllönen joutuu nyt paistaa Kainuun rieskaa, vai oliko se räävä.
Ei mennyt putkeen tiejutut.