Tieisäntä palvelu

Onko kokemuksia tieisäntäpalveluista yksityistien ylläpidosta ja siten sen helppohoitoisuudesta.
8856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on sen verran että isäntä ottaa maksun tekemättä mitään ja kaiken lisäksi jäättää maksutkin vielä maksamatta !!

Äänestä

No ei hyvältä kuulosta.

Äänestä

Törkeetä tienpitämistä, missä on inhimillisyys ?

Äänestä

Tieisäntä joutuu varmaan nahkurin orsille.

Äänestä

Älkää missään tapauksessa ottako tieisäntää hoitamaan tieasioita, ne ovat asioista pihalla kuin lumiukot konsanaan ei ole kun rahanahneita petoja et kassa tyhjäks totaaliseksi että silleen.

Äänestä

Kyllä on ja voin sanoa suoraan että yksikkömaksut nousee roimasti kun tieisännällä on muka niin paljon töitä paskan marjat, voin sanoa että ei taida kulua kuin 8tuntia vuodessa töitä tiekunnan asioiden hoitoon. Veloitukset onkin ihan jotain muuta kun tiekunnan kassa tyhjeneen mutta mitään näkyvää ei tien kunnossa näy. Sanon näin suoraan että kannattaa hoitaa itse tiekunnan sisäisesti jos vain mahdollista, miksi näin olen joutunut itse tälläisen tieisännä mielivaltaisen toiminnan uhriksi jolla ei ole minkäänlaista käytännön kokemusta tiepitoon yleensä. Äijällä eurot pyörii silmissä kun vain sais lisää euroja tekemättömästä työstä jospa vaikka nostetaan taas yksikkömaksuja et siihen malliin, tälläinen tieisäntä toimii Etelä-Savossa nimeä mainitsematta mut nm on M. T. V kolkanrata älkää vahingossakaan ehdoita kyseistä henkilötä tiekuntaanne sillä sille kelpaa euronne tiestänne huolimatta.

Äänestä

Eikös tämä nykyinen meininki ala muistuttaa aika tavalla riistotoimintaa?

Äänestä

Niin ne näyttävät meidänkin yksityistiellä olevan aika tavalla kuopilla, syksyhän toki on, mutta melkoisilla montuilla ovat. Eikä sorakuorman levittämistä tien pintaan silti ole tehty.
Taitaa tulla aika töyssyinen tie niin autoilijoille, kuin muillekin kulkea tietä pitkin.

Mutta ai niin, tämähän sitä nykyajassa tapahtuvaa toimintaa.
Ja jos vaaditaan teiden pintaan lisää soraa, niin maksut taitavat nousta ja siitä tavallisesta entistäkin suuremmiksi.

Pitäisiköhän jokaisen kyläyhteisön alkaa siirtyä hoitamaan tiensä omin voimin, teoin ja rahoin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lanamies kirjoitti:

Onko kokemuksia tieisäntäpalveluista yksityistien ylläpidosta ja siten sen helppohoitoisuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu