Huomasin erään miehen olevan ihastunut, hän hakeutui seuraani aina kun saattoi, keksi aina jotain veruketta jotta voisi olla lähempänä minua. Hän teki sen hyvin selväksi eikä peitellyt sitä, suorastaan juoksi perässäni. Hymyjä, pitkiä katseita, lisäksi hänellä meni pasmat sekaisin lähelläni, oli vaikea puhua, hermoili niin ettei osannut keskittyä mihinkään, eikä tiennyt mitä oli tekemässä tai mihin tekeminen jäi, kädetkin tärisi. Emme kuitenkaan keskustelleet kuin pari pakollista sanaa.
Minulla meni hetki ennenkuin ymmärsin mistä on kyse, aloin vastata katseisiin.
Sittemmin hän yhtäkkiä alkoikin vältellä. Huomasin kyllä salaiset vilkuilut eikä se lämpö katseesta ole kadonnut, mutta enää ei hakeutunut seuraani ei keksinyt mitään ylimääräistä jotta olisi päässyt lähemmäs minua, suorat katseet jäivät pois. Ennemmin mieluummin kääntää selkänsä ja keskittyy johonkin muuhun tekemiseen. Viimeksi kun näimme hän lähti pois paikalta.
Kaikesta huolimatta näen että vilkaisee aina, edelleen menee hiemat tekemiset sekaisin hermostuksissaan, mutta miksi yhtäkkiä kuitenkin näin?
Miksi, miksi miehet miksi =(
Minulla meni hetki ennenkuin ymmärsin mistä on kyse, aloin vastata katseisiin.
Sittemmin hän yhtäkkiä alkoikin vältellä. Huomasin kyllä salaiset vilkuilut eikä se lämpö katseesta ole kadonnut, mutta enää ei hakeutunut seuraani ei keksinyt mitään ylimääräistä jotta olisi päässyt lähemmäs minua, suorat katseet jäivät pois. Ennemmin mieluummin kääntää selkänsä ja keskittyy johonkin muuhun tekemiseen. Viimeksi kun näimme hän lähti pois paikalta.
Kaikesta huolimatta näen että vilkaisee aina, edelleen menee hiemat tekemiset sekaisin hermostuksissaan, mutta miksi yhtäkkiä kuitenkin näin?
Miksi, miksi miehet miksi =(
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mene kysymään. Tai puhumaan muuten vaan muusta vain.
"miksi miehet" :D
Itse olet ensin kylmä ja sitten alat ihmetellä kun miehellä ei kiinnostus pysy :D
Jotain tolkkua nyt näihin juttuihin.
Mulla tuli heti sellanen tunne et hän edelleenkin välittää susta mut nyt kun katseita on myös tullut sinunkin puolelta ja hän on huomannut kiinnostuksesi, hän jänistää ja toivoisi sinun tekevän siirron. Eli ajattelee et sä antaisit varmemman merkin et onks täs tulos vakavampaa...
En ole missään vaiheessa ollut kylmä. Tervehdin häntä iloisesti hymyillen joka kerta, jo ennenkuin todella ymmärsin hänen ihastuksen.
Paikasta johtuen keskustelu on vaikeaa, siksi on vaihdettu vain muutama sana eikä siellä voi alkaa virittelemään mitään päiväkahvikeskusteluja, siksi on vaikeaa luoda hänelle nyt selvempi merkki, että kyllä, tästä olisi tulossa vakavampaa..
Alkaa oma usko ja rohkeus horjua jos hän alkaa näin perääntymään.. Eihän siinä vaiheessa kukaan rohkeampikaan uskalla aloitetta tehdä.
Mitäpä jos kysyisit häntä kahville tai syömään? Voisitte viettää aikaa yhdessä ja jutella paremmin. :)
Työkaverit, treenikaverit tai tutut voi käydä syömässä myös ihan vaan syömässä niin periaatteessa se eivole treffikutsu ja toisaalta on. ;) Katsotaan mitenkä mies reagoi. :)
A. Saattoi olla vaan vailla hauskaa flirttiä vain ja perääntyi kun huomasi että olet kiinnostunut liikaa/ihastunut.
B. On niiin ihastunut, että menee puihin seurassasi.
Tai sit tällä miehellä on niin kiire ettei ehdi tulla jutteleen. mut voithan sä mennä juttelemaan hänelle.
Miksi tätä on miinustettu?
Koska kysymys on tyhmä, ja nolo. Ensin ite ei tee mitään muuta kuin valittaa ja hakee huomiota. Tartteeko täältä hakea vastausta: Tee jotain hyvä ihminen!
Missä kohdin olen valittanut tai hakenut huomiota?
Halusin näkökantoja asiaan onko muille käynyt näin ja miksi ja kuinka uskallan edetä etten mokaisi enää enempää.
Minä miehenä peräännyn myös siinä vaiheessa kun homma alkaa käydä liian läheiseksi. Tälläisiä me ihastuneet miehet joskus ollaan vaan.
Mutta miksi perääntyä? Jos se alkaa käydä liian läheiseksi onko tarkoituskin viheltää siinä vaiheessa peli poikki? Miksi?
Kun en tiedä mistä narusta uskallan seuraavaksi vetää ja mitä minun odotetaan tekevän?
Riippuu vähän miten hyvin tunnette, mut itse aika vastaavassa tilanteessa kysyin suoraan että onko jotain vialla meidän välillä, kun itse kuitenkin haluaisin tutustua. Suora puhe on parasta mitä tuossa tilanteessa voit tehdä.
"Suora puhe on parasta mitä tuossa tilanteessa voit tehdä".
Mutta voi myös karkoittaa ihastuksesi. Usein miehet on herkkiä,- ja varsinkin komeat.
Voi myös olla että on löytänyt kiinnostavamman kohteen ja on nyt vähän noloissaan..
Jep. Kamalan syyllistä tuokin tunne
Emme siis tunne yhtään sen paremmin. Moi ja hei linjalla vain eikä oikein löydy aihetta eikä tilaisuutta avata muuta keskustelua, olen nyt kovin epävarma koko tilanteesta.
Tiedän, olisi pitänyt olla viisaampi ja tajuta asianlaita kun hänellä oli täysi vauhti päällä, olisin tällöin uskaltanut itsekin lähteä rohkeammin mukaan ja voinut jopa vinkata rohkeasti, että kyllä kiinnostaa, kiitos.
Ilmeisesti jonkinlainen luovutus kävi kun en ymmärtänyt lähteä mukaan.
Ja nyt tämä pyörähti näinpäin. Toisaalta luulen, että hän on nyt itse epävarma tilanteesta kun en lähtenytkään mukaan silloin kuin olisi ollut se okea hetki.
En usko millään, ainakaan halua uskoa, että tunteet olisi täysin kuihtuneet.
Näen kyllä sen katseen vieläkin, mutta kaukaa.
Voi äääh, kun saisin jonkun punaisen langan tähän.
Milloin olette viimeksi jutelleet silmästä silmään?
Emme ole varsinaisesti koskaan jutelleet silmästä silmään, emme tunne toisiamme, mutta näemme viikottain.
Eli siis ainoa (t) keskustelumme ovat olleet parin lauseen pituisia liittyen ihan aiheeseen.
Milloin sitten vaikkapa vain morjestitte toisianne?
Sitä ei kiinnosta.
Ehkä kiinnostus lopahti, ehkä hän alunperinkin flirttaili vain huvikseen ja halusi kokeilla saako sut kiinnostumaan itsestään.
Unohda hänet ja mene eteenpäin. Jos se jotain sulta haluaisi, tekisi se jonkinlaisen aloitteen. Tai olisi tehnyt jo.
Totta!
No jos ette ole koskaan edes jutelleet niin tuskin sitä voi vielä kutusua muuksi kuin huvikseen flirttailuksi. Hankkiudu juttusille jos kiinnostaa, mitä turhaan panttaat, jos kerran vapaita olette.
"Minulla meni hetki ennenkuin ymmärsin"
Tais olla liiian pitkä hetki.Hän ymmärsi ettei sinuu kiinnosta ja lopetti.
itse ainakin "rauhoitin" tilanteen omalta kohdaltani. paha ihastus päällä ei näe kaikkea mitä ehkä pitäisi. haluan nähdä muutakin kuin sen vaaleanpunaisen savuverhon. toistaiseksi vaikutus tunteisiin vähäinen. haluan aina tutustua ihmiseen en mielikuvaan.