Keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko pitää hallituksen ja opposition yhteisten talouskeskustelujen esityslistaa turhan kapeana. Hän harmittelee, ettei keskusteluissa käsitellä esimerkiksi sote- ja kuntauudistusta.
Olemme menossa paikalle avoimin mutta kriittisin mielin, Saarikko sanoo.
Hallitus ja oppositio keskustelevat tänään muun muassa siitä, kuinka suuria sopeutuksia talouteen on tarpeen tehdä ja millä aikataululla.
Olemme menossa paikalle avoimin mutta kriittisin mielin, Saarikko sanoo.
Hallitus ja oppositio keskustelevat tänään muun muassa siitä, kuinka suuria sopeutuksia talouteen on tarpeen tehdä ja millä aikataululla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Neuvotteluita käydään eduskunnassa noin kello 14 alkaen. Tilaisuuden aluksi valtiosihteeri Martti Hetemäki esittelee vetämänsä asiantuntijaryhmän johtopäätöksiä talouden tilasta.
Itse asiassa kepun pj Sipilä näyttää olevan pelkuri tänäisen lausuntonsa johdosta.
Sekö se Sipilää pelottaa, kun alkaa näyttää mahdollinen hallitusvastuu tulevaisuuden visiona? Sipilä on jo aiemmin antanut lausuntoja, joista selvästi voi kuulla hänen pelkäävän poliittista vastuuta. Ja ihmekös tuo, ei Sipilä ole koskaan sellaista kantanut.
hallituspuolueet syyttävät nyt keskustaa ja perussuomalaisia vastuuttomiksi, koska ne eivät lähteneet ”taloustalkoisiin”.
Perimmäinen syy siihen, ettei hallitus ole kyennyt itse tekemään päätöksiä, johtuu kuitenkin sen omasta kykenemättömyydestä. Kuuden puolueen hallituksessa on niin monta mielipidettä, että päätökset tahtovat kutistua kompromissien kompromisseiksi.
joutuu nyt itse päättämään, kuinka velka laitetaan kuriin. Kertarysäys tekisi kipeää, ja hallitus kantaisi siitä myös vastuun. Äänestäjät tietäisivät, ketä syyttää palvelujen heikentymisestä ja verojen noususta.
Jos hallitus ei pysty ratkaisuihin maaliskuun kehysriihessä, oikea johtopäätös olisi erota ja järjestää ennenaikaiset eduskuntavaalit.
Niinpä juuri ,narsisti Katainen pyörittää, kaikkia palvelemaan hänen väärienprofeettojensa , - eli ASIANTUNTIJOITTEN neuvoja. koska Hän se on joka tietää Hän se on joka tekee Hän osaa ,,.
Mutta kun aina vain joku jarruttaa,- syy on muualla ,- ei narsistin aivoissa.
Ottakaa huomioon että on muitakin vaihtoehtoja, kuin eliitin hyvinvoinnin turvaaminen, kansa kyllä vielä jaksaa maksaa , vielä, vielä jaksaa!
VELKA ON PÄÄOMAA,MUTTEI OMAA PÄÄOMAA.
Moni velkainen pröystäilee varallisuudellaan ,niin Katainenkin ja Urpilainen Suomen velalla rikkkaita ollaan ,
melkein pakahdumme rikkauteemme ,mutta miksi ne valjastetaan maksajiksi joilla ei ole ja eliiitti rikastuu entisesstään?
NUIJASODASTA tulisi ottaa oppia, kun talonpojille laitettiin liikaa maksettavaa niin he lähtivät ajamaan oikeuksijaan ja heitä vastaan oli juoni ANTAUTUKAA ja kun antautuivat niin sitten heidät TAPETTIIN.
Mutta tuleeko muidenkin ANTAUTUA kuin oppisitio puolueiden , katalille Kataisen konsteille, naurettavaa on siirtää huomio Niinistön vaalikampanjaan ja siihen mitä leikataan ja mitä näytetään .
mukaan minäkin kuulun siihen eliittiin.
Parhaina työvuosinani Lipposen aikaan maksoin ansiotuloistani veroa karvan yli 50%, eräänä vuonna jopa 55,5%. Nykyäänhän ei kukaan maksa noin suurta osuutta tuloistaan veroina.
Eikä veronmaksu toki ole loppunut tuohon ansiotuloveroon, vaan jatkuu nyt Urpilaisen korotettuina eläkeveroina. Eläkeläinen maksaa enemmän veroa kuin vastaava palkansaaja. Kai se lienee sitten oikein - mulle?
Mutta kun lukee kaltaisesi luuserin vuodatuksia, niin veri kuohahtaa väistämättä ;)
Verotus kyllä riittää , ei sen vuoksi valtion kassa ole tyhjä Suomi on mitallikerhossa korkeimminverotuksen vertailussa.
Siispä rahnaa on , mutta miten sitä käytetään onkin erijuttu.
Tulo-ja menoarvio 2014 on laadittu ajat sitten ja siihen ei tämä hallitus ole tehnyt tarvittavia muutoksia ja Katainen hämää ettei kansa ymmärtäisi hänen asioiden hoitamatonta tilaa.
Valtion yhtiön osaa myydä jos ei saisi mitään palkkaakaan sen hallituksessa istumisesta muutaman kerran vuodessa.
Ja mamuille rahoittaa myös osaa, kun vain kaiken maksaa ettei muslimit riehaantuisi.
Entä somalit , Eestiläisille lapsilisät , kaljaralli ja viina siinäse viisaus on laivalla yli ja takaisin samalla finlavalla.
Helpompaa olisi laittaa alennusliput ja ostotapahtuisi lähi Sivasta,
no kun Lapinkulta ei silloin saisi käydä vieraissa maissa.
Miksihän muuten näitä keskusteluja haluavat rajoittaa?