Kiinnostaakohan tämä ketään Tammelassa tai Forssassa asuvia:
http://yle.fi/uutiset/tammela_mineralsille_valtausoikeudet_-_yhtio_alkaa_tutkia_tammelan_maaperaa/7101788
"Tammela Mineralsille valtausoikeudet - yhtiö alkaa tutkia Tammelan maaperää."
"Malmiyhtiö Tammela Minerals aikoo käynnistää geokemialliset näytteenotot ja kallioperäkairaukset Tammelassa. Tammela Minerals sai vastikään Tukesilta valtausoikeudet Tammelaan pitkälle yli tuhannelle hehtaarille Tammelassa."
"Nortec Mineralsin perustama Tammela Minerals sai viime viikolla Tukesilta valtausoikeudet yhteensä pitkälle yli tuhannelle hehtaarille Tammelassa. Malmiyhtiön pääsy Tammelan mineraaliesiintymille varmistuu kuukauden kuluttua, kun valitusaika Tukesin luvasta Hämeenlinnan hallinto-oikeudelle päättyy."
Päätös on luettavissa linkistä:
http://www.tukes.fi/Tiedostot/kaivokset/Valtauspaatokset/9049_paatos_nettiin.pdf
Tammela Mineralsille valtausoikeudet
3
316
Vastaukset
- yksjukkis
Malmeja on etsitty Tammelassa jo 50 luvulta saakka, että tuskin mitään uutta löytyy. Sellainen kiisukiviesiintymä tulee Jokioista, kiertää Koijärven kautta Tammelan pohjoisosaan ja siitä Urjalaan. Sitä on kaivettu ja koeporattu jo lähes 50v.
Muu osa on savea ja suota, että juuu, ei kannata huolestua.- Tammikoski
Eipä varmaan kannata huolestua, ehkä enintään Torrolla asuvat tai mökkeilevät.
Forssan lehtikin sai juttua aiheesta:
http://www.forssanlehti.fi/uutiset/?newstitle=Kaivosyhti%F6 havittelee litiumia Torrolla
"Alueelta etsitään erityisesti esimerkiksi sähköautojen akuissa käytettyä litiumia, tinaa sekä tantaalia, jota käytetään puolestaan kirurgien välineissä ja implanteissa, sillä se ei reagoi ruumiinnesteiden kanssa. Tantaalia käytetään myös sähkölaitteissa ja korkean lämpötilan sovelluksissa. Torrolla on todettu maaperässä myös kohonneita kultapitoisuuksia."
Tällä kertaa etsitään alueelta siis nimemaan litiumia, tinaa, tantaalia tai peräti kultaa. - xxxxxxxxxyy
Tutkimusmenetelmät ovat parantuneet, onhan Suomesta viime vuosina löytynyt vaikka mitä, kun on nykyajan tutkimusmenetelmät käytössä. Olen kotoisin Tammelasta.
Tuossa liitteessä näkyy Torron kylän alueita sekä Someron Pajulan kylän tiloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663392Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1252771- 442553
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391240