Kumpi parempi? Mitä hyviä puolia kummassakin? Koskaan en ole kummassakaan kylässä käynyt, mutta merenkulkualan koulutus noissa kiinnostaa.
Kotka vai Rauma?
9
565
Vastaukset
- jaarituksia
Mistä sitä kukaan tietää kumpi on parempi? Tuskin kukaan on vaika kippariksi lukenut molemmissa.
Molemmista saa pätevyyskirjaan vaadittavan koulutuksen ja hommat oppii sitten kunnolla työkokemuksen mukana!- joosef
Okei anteeksi.
Tuosta logistiikasta - kuitenkin täältä pohjoisesta käsin melkeen samat kulkuyhteydet molempiin: esim Oulusta lentäen Turkuun ja siitä Raumalle taikka lentäen Helsinkiin ja siitä sitten Kotkaan. Junallakin taitaa päästä, vaan pitää kattoo miten vaihdot yms menee.
- Valinnan Kriteerit
Ratkaisee kulkuyhteydet jms 'logistiikka'.
- Opiskelen parhaillaa
Raumalla on paremmat opiskeluolosuhteet. Myös homoseksuaalit ovat tervetulleita. Täällä ei siis tarvitse salailla suuntautumistaan. Ketään ei väheksytä. Mikä on hyvä asia. Liikaa oli paineita Kotkassa, niitä ei saanut purettua siellä, eikä meitä homoseksuaaleja hyväksytty lainkaan, joten siirryin raumalle. Sain heti hyväksynnän, täällä kun on upea yhteisö, nk. vähemmistölle. Mutta katsokaa vain, kohta valmistuu ensimmäinen merikapteeni, joka ei miestä vierasta ja hän on sen jo julkisestikin kertonut.
Tervetuloa tänne. - kotkanrusetti
Kotkassa on viina virtaa ja opettajat on mulkkuja. todennäikösti lopetat opiskelut ennen ensimmäisen vuoden päättymistä.
- skebasto
Kotkan kouluissa ei ainakaan vaatimustaso ole kovin korkealla. Sitävaston saarelta löytyy todella paljon anniskeluravintoloita, mikä on plussaa. Karaokekin useammassa, jopa arkisin!
- Anonyymi
Ainakin murre on Kotkassa ok. Kaunis kaupunki. Sinne piti mennä 1980, jouduin lukioon.
- Anonyymi
Korjaan, 1990 piti mennä sinne.
- Anonyymi
On se kaameta jos opiskelee alan ja ei löydy töitä.Sähköpuolella näkymät hyvät, samoin korjaajilla.
Meritauti, poissaolot tyttökaverin luota mm. Syinä miksi opiskelu jää kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57979Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144788- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel102553Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89547- 78541
- 53527
- 39518