Mitkä kuulokkeet olisivat hyvät ns äänimaiseman kuunteluun? Pitäsi kuulla avaruudellisesti ja samalla erottaa yksittäisiä ääniä esim vesipisaran osuminen vedenpintaan.
Lähinnä kuuntlen musiikkia mutta vähän nk suurennuslasilla eli upeat yksittäiset äänet muodostavat kokonaisuuden , ääniavaruuden.
No rahaa voisi laittaa max 400 e.
Tosi kiitollinen avusta.
Lähinnä kuuntlen musiikkia mutta vähän nk suurennuslasilla eli upeat yksittäiset äänet muodostavat kokonaisuuden , ääniavaruuden.
No rahaa voisi laittaa max 400 e.
Tosi kiitollinen avusta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Langattomista sennheiser rs-220 ja langallisita sennheiser hd650. Itsellä rs-220 ja todella tyytyväinen. http://www.hifistudio.fi/fi/tuotteet/kuulokkeet/kuulokkeet/sennheiser-rs-220-langaton-kuuloke/40441550454201.
Käy lukemassa tuolta arvostelu.
Olen katsellut Bose AE 2w langattomia kuulokkeita ?! Mitä mieltä
Ja Ultrasone HFI S-Logic Surround Sound... ?! Tunnetko tai tunteeko kukaan.?
Kummatkin noin 250-300 e.
Käyn koklaamassa noita mainitsemiasi kuulokkeita. Jos on lisävihjeitä niin tosi kiitollinen. Äänimaailama on älyttömän milenkiintoinen ja kuulokkeet poikkeaa paljon toisistaan.
Jos Haluat kuulla jokaisen yksityiskohdan musiikista ja erottelukyky ja avaruudellinen hahmotus kyky on tärkeä niin ei taida olla parempia kuulokkeita kuin AKG K701 / Q701 / K702 / K712 Pro
AKG K-702 65th Anniversary Edition
Kyseisissä kuulokkeissa on pieniä eroja, mukavuudessa ja pieniä äänellisiä eroja.
Tuossa hintaluokassa olevat kuulokkeet vaativat kylläkin kuulevahvistimen ja hyvän äänilähteen eli DAC ( äänikortin ). Muuten et tule saamaan kaikkea irti kuulokkeista mitä haluat.
Akg K700 sarjaisia kuulokkeita pidetään äärimmäisen analyyttisinä / erottelevina kuulokkeita, avaruudellinen hahmottelu on myös hyvä.
Tuon lisäksi ei taida olla hirveästi vaihtoehtoja sinänsä.
Ehkä Sennheiser HD600 ja HD650 mutta ne eivät omaa niin hyvää avaruudellista hahmottelua. Muutkin ominaisuudet ovat hieman huonommat.
Sitten on mahdollisesti Beyerdynamic DT880 kohtuullisen neutraalit, ei nyt mitenkään erikoisen erottelevat mutta mukavuus ja äänenlaatu kohdillaan.
On muitakin kuulokkeita joissa on joko avaruudellinen hahmoitus hyvä mutta surkea erottelevaisuus ja toisinpäin. Tuossa nyt jotain ehdotuksia, ei nyt tule muita mieleen tähän hätään.
http://www.stpaulssound.fi/kauppa/
http://www.topsound.fi/
Tuolta lähdet katsomaan aika hyvään hintaan kuulokkeita.