Mikä on kohtuullinen

Laajakaistan hinta

Onko n.30e kk kallis kiinteän laajakaistan hinnaksi. Nyt kun yksi kytky on loppunut, pitää etsiä sopivan hintaista nettiyhteyttä pöytäkoneelle. Olisiko mokkula hyvä ?
Modeemiin pitäisi vaihtaa uuteen tai ainakin joku systeemi pitäisi saada että saisi langattoman wifi yhteyden muihin laitteisiini.
Mitä te maksatte netin käytöstä pöytäkoneissa?

3

307

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mokkula on out

      Nettitikku (slangi: mokkula) ei sovellu enään nykyaikaiseen internetin käyttöön pöytäkoneessa ja ne ovat operaattoreilla monesti törkeän ylihinnoiteltuja ( kuka hullu maksaa 100 € nettitikusta kun kaupasta saa _kohta_ 200 eurolla älykännykän jossa on myös LTE (4G) tuki, älypuhelinta kun voi käyttää myös internetin jakamiseen 1-10 laitteelle ).
      3G-verkkoon suosittelen Option Globesurfer III reititintä (erittäin luotettava) ja LTE-verkkoon Huawei B593s-22 reititintä (aikaisempi B593u on epävakaa). Mobiili-internetissä käytetään yleensä AINA ulkoista anteenia, jolla toiminta varmistetaan kaikissa sääolosuhteissa.

      Itselläni on Saunalahden (elisa omistaa) mobiilikaista 4G super, jonka nopeusprofiili on 300/50 Mbps - tosin elisan LTE 800 Mhz kykenee teoriassakin 50/20 Mbps nopeuteen ja LTE 1800 Mhz 100/50 Mbps tällä hetkellä. Tarkoitus on piakkoin nostaa runkoverkon perusnopeuksia.
      Sokerina pohjalla on se että kyseinen liittymä ei sisällä datamäärä rajoituksia, joten käyttö on huoletonta. Maksaa n. 15€/kk -50% alennuksella 2v määräaikaisuus. Ensisijaisesti kannattaa tavoitella LTE-liittymää. Teliasoneran 4G-tarjousliittymä on rajoitettu nopeusporfiiliin 150/5 Mbps.

      Jos ensimmäisen vuoden aikana kuolettuu erikseen hankittava reititin (esim joita suosittelin) ja jonkinlainen ulkoinen anteeni kun verrataan vuosikustannukseen 30€/kk kiinteän langalliseen liittymän vuosikustannukseen.

      • ei se pelaa

        """""""Itselläni on Saunalahden (elisa omistaa) mobiilikaista 4G super, jonka nopeusprofiili on 300/50 Mbps - tosin elisan LTE 800 Mhz kykenee teoriassakin 50/20 Mbps nopeuteen ja LTE 1800 Mhz 100/50 Mbps tällä hetkellä. Tarkoitus on piakkoin nostaa runkoverkon perusnopeuksia.
        Sokerina pohjalla on se että kyseinen liittymä ei sisällä datamäärä rajoituksia, joten käyttö on huoletonta. Maksaa n. 15€/kk -50% alennuksella 2v määräaikaisuus. Ensisijaisesti kannattaa tavoitella LTE-liittymää. Teliasoneran 4G-tarjousliittymä on rajoitettu nopeusporfiiliin 150/5 Mbps."""""""

        Joo, mutta tiedätkö että vain pieni osa Suomessa on 4G aluetta, suurien taajamien keskustat.


    • kyl se siitä

      Ei mitää mobiileja, seinästä piuha modeemiin ja siitä verkkokaapeli pöytäkoneen verkkokorttiin, tämä on takuuhomma. Itsellä 10 meganen ja 23 euroa kuukausi.
      Kysy puhelinyhtiöltäsi tarjouksia ADSL liittymistä, usein tulee modeemi ja muut härpäkkeet kaupan päälle.
      Jos ei tuota ADSL yhteyttä saada kohtuudella aikaiseksi, sitten vasta mobiileja mukaan neuvotteluun.
      Jos päädyt mobiiliin, sitten osta 3-4g wlan modeemi, siihen sim kortti ja sitten toimii, ja laitteessa olisi hyvä olla mahdollisen lisäantennin liitäntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2869
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2373
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1133
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      997
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      859
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      723
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      638
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      164
      622
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      591
    Aihe