Onko kukaan miettinyt mistä paha tuli? Kun Jumala kerran loi kaiken, niin loiko Hän pahankin? Miksi ihmeessä Jumala olisi luonut pahan? Miksi paha piti luoda?
Kuka oikein näki luomisen ja syntiin lankeemuksen niin, että osasi vielä kirjoittaa sen muistiin? Vai kertoiko Jumala jollekkin Moosekselle sen siellä vuorella samalla kun antoi käskyt?
Paha luikerteli paratiisiin, Jumala loi pahan ja päästi sen luikertelemaan paratiisiin. Miksi? Miksi siellä oli kielletty hedelmä? Jos sitä ei olisi ollut, niin ei ihminenkään olisi voinut langeta käärmeen houkuttelemana syntiin.
Syntiin lankeemuksessa oli kaksi asiaa: Paha eli käärme ja kielletty hedelmä, molemmat Jumalan luomia. Sitten oli ihminen Jumalan luoma sekin. Kaikki yhdestä asiasta alkunsa saaneet: Jumalan sanasta!
Eikös niin ole, että Jumala on kaikki luonut? Ei ole kahta Jumalaa, yksi olisi hyvä ja olisi luonut hyvän, toinen olisi luonut pahan. Ja ne kaksi taistelisivat kunnes maailman lopussa hyvä voittaisi pahan.
On vain yksi Jumala. Minulle tämä on ongelmallista. Miksi Jumala taistelisi itse luomaansa pahaa vastaan, hänhän on kaikkivaltias , eli hän ohjaa myös pahaa.
Onko kukaan teistä miettinyt mistä oikein pahassa on kysymys?
Kuka oikein näki luomisen ja syntiin lankeemuksen niin, että osasi vielä kirjoittaa sen muistiin? Vai kertoiko Jumala jollekkin Moosekselle sen siellä vuorella samalla kun antoi käskyt?
Paha luikerteli paratiisiin, Jumala loi pahan ja päästi sen luikertelemaan paratiisiin. Miksi? Miksi siellä oli kielletty hedelmä? Jos sitä ei olisi ollut, niin ei ihminenkään olisi voinut langeta käärmeen houkuttelemana syntiin.
Syntiin lankeemuksessa oli kaksi asiaa: Paha eli käärme ja kielletty hedelmä, molemmat Jumalan luomia. Sitten oli ihminen Jumalan luoma sekin. Kaikki yhdestä asiasta alkunsa saaneet: Jumalan sanasta!
Eikös niin ole, että Jumala on kaikki luonut? Ei ole kahta Jumalaa, yksi olisi hyvä ja olisi luonut hyvän, toinen olisi luonut pahan. Ja ne kaksi taistelisivat kunnes maailman lopussa hyvä voittaisi pahan.
On vain yksi Jumala. Minulle tämä on ongelmallista. Miksi Jumala taistelisi itse luomaansa pahaa vastaan, hänhän on kaikkivaltias , eli hän ohjaa myös pahaa.
Onko kukaan teistä miettinyt mistä oikein pahassa on kysymys?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Minkä pahuuden Kirkkaus, Jumala olisi luonut?
Voisistako laitta tukea ajatuksestasi, vaikka Raamatusta.
Hän vihaa pahuutta, jopa ihmistä, joka ei elä Hänen ohjeensa mukaan, eli uskoa Poikaa, Jeesus Herraksi.
Miten Hän pahuuden loisi?
Kukako näki? Jumala näki ja Hän tiedotti ihmiselle sen synnyn, sekä toiminnan, Pyhässä Hengessä.
Henki ja Sana ( Jeesus ) olivat jo jutussa mukana, näkivät tilanteen.
Jeesushan, jos otat selvää, syntyi myös ihmiseksi ja osasi puhua.
UT;ssa on useita valaistuksia asiaan.
>>Vai kertoiko Jumala jollekkin Moosekselle sen siellä vuorella samalla kun antoi käskyt?** Mooses oli sen ajan kaikkein parhaan koulutuksen saanut mies koko maailmassa, Egyptin yliopistossa. Sieltä tuli tietoa sekä perinnetaidot.
Yksinäisyys Jumalan kanssa aavikolla 40 vuotta ei ollut turhaa.
>>Paha luikerteli paratiisiin, Jumala loi pahan ja päästi sen luikertelemaan paratiisiin. ** Mistä tiedät, että paha LUIKERTELI?
Voitko valaista?
>>>Syntiin lankeemuksessa oli kaksi asiaa: Paha eli käärme ja kielletty hedelmä, molemmat Jumalan luomia. ** Ei paha ollut käärme, vaan Hänen vangiksi ottanut saata..na.
Hedelmät, kielletty ja Elämän hedelmä olivat toki Jumalan luotuja, kuten kaikki täällä maan päällä.
Mutta et muistanut mainita, ettei Elämänpuuhun ole kukaan ihminen koskenut.
Kaikki mitä Jumala on luonut tai sanonut on Raamatussa, katso sieltä ja tuo näytille.
>>Ja ne kaksi taistelisivat kunnes maailman lopussa hyvä voittaisi pahan. ** Paremminkin, Jeesus voittaa pahan.
>>On vain yksi Jumala. Minulle tämä on ongelmallista. ** Niin näyttää. Näin uskoo Jehovan todistajat ja musliimit.
>>Miksi Jumala taistelisi itse luomaansa pahaa vastaan, hänhän on kaikkivaltias , eli hän ohjaa myös pahaa. ** Mitä mieltä olet tästä, tämä on Raamatusta; Jeesus tuli heidän luokseen ja puhui heille näin: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä ( Matt 2;18)
Mitä mieltä musliimina?
>>Onko kukaan teistä miettinyt mistä oikein pahassa on kysymys?** On.
Ei sitä tarvitse miettiä,se on tämän Maapallon Ruhtinaan Lusiferin joukkojen aikaansaannosta,jotka kerra syöstiin taivaasta tänne ,kun kukkoilivat Jumalalle,nyt Uskovat menee tilalle,kun siellä taivaassa on niiden asunnot tyhjillään,ne tilat on Jumala päättänyt antaa Jeesuksen omille Ihmisille,se on suuri kunnia ,miten tämmöset pässinpäät voi joskus olla sielä,missä on niin pyhää,että ei pysty tajuamaan,se on Jumala nähnyt ,että meissä on kuitengin jotakin ,mihin hän on mielistynyt ! Ari
Älä luulekaan Ari.
Ne paikat on tarkoitettu meille vl:lle.
Jos teet parannuksen ja lähdet meitä vl:iä ja Herraa Jeesusta seuraamaan, niin pääset sinäkin niinhin taivaan asuntoihin.
Eräs virsi:
"Tuolla taivaan asunnoissa Autuaissa Jumalan, Itku on ja murhe poissa, Siell on ilo ainian. Oi jos sinne minäkin Murheen maata pääsisin."
Teille näyttää olevan epäselvää siitä kuka on luonut KAIKEN. Kaiken näkyväisen ja näkymättömän. Ilman Jumalan luomistyöstä ei ole mitään. TYHJYYTTÄ.
ALUSSA OLI SANA...
Jumala on luonut kaiken. Myös pahan.
Vai kuka sen pahan on luonut. Kuka on luonut Luciferin ja muut Jumalan vastustajat.
Tyhjästäkö ne ovat ilmestyneet?
Älkää kuulkaa väittäkö että olette miettineet mistä paha on tulut, kun ette ole miettineet sitä yhtään.
Raamatun olen lukenut. Opetellut sitä pyhäkoulussa ja raamattuluokassa. Istunut seuroissa opettelemassa sitä, miten Jumalan lapsen tulee elää. Mutta vastausta siihen miksi Jumala loi pahuuden en ole saanut. Sitähän ei raamatussa paljon käsitellä.
Ehkä se ei ollut juutalaisille niin relevantti asia, että sitä olisi pitänyt pohtia.
Rippikoulussa uskovaiset opettajat mainitsivat ohimennen, että pahankin on Jumala luonut, koska on luonut kaiken. Kun kysyin lisää, niin asia kuitattiin, ettei tästä sen enempää....
Uskovaiset uskovat, että Jumala on luonut kaiken. Juutalaiset uskovat ilmeisesti jotain muuta? Pahan alkuperä? Mistä se tuli jollei Jumalasta?
T. Aloittaja
Täytyy muistaa, että ei Jumala maailmaa luodessaan luonut syntiä tänne maapallolle, koska se oli jo täällä valmiina. Synti tai paha on luotu jo taivaassa, jossa varmaan sielläkin oli samanainen tilanne, kuin maanpäällä paratiisissa, että laitettiin koetinkivi. On turhaa spekuloida sillä, että millaista elämä olisi ollut ilman syntiinlankeemusta. Se on varma asia, että tuhansien vuosien kuluessa Aadam ja Eeva olisivat aivan varmasti jossakin aikajanassa langenneet syömään paratiisin puusta.
Hiffatkaa vähän, Saatana olisi joka tapauksessa keksinyt vielä ovelamman konstin saada nämä kaksi lankeamaan.
Jos he eivät olisi langenneet, lunastussuunnitelma ei olisi päässyt toteutumaan, vaan synti olisi aina olemassa. Minä en ymmärrä itsekkään Jumalan merkillisiä suunnitelmia.
Lusifer ja kolmasosa taivaan enkeleistä ennen maailman (maapallon), auringon, kuun ja tähtien luomista lankesi jonkun koetinkiven johdosta tai he olivat tyytymättömiä taivaalliseen hallitukseen.
Heitä ei silloinkaan tuhottu, vaan heitettiin autiolle kiviplaneetalle ja mikä merkillisintä, Jumala loi kuolevan ihmisen koekaniineiksi.
Koska Aadam ja Eeva olivat lihaa ja verta, he eivät olisi voineet olla kuolemattomia ikuisesti. Vain henkiolento, sielu tai mikä haamu sitten liekkin, voi elää ikuisesti. Mahtaa olla niin, ettei nämä kaksi kerinneet olla kauankaan siellä paratiisissa, kun jo saivat kenkää sieltä. Ja mitä oli paratiisin ulkopuolella siihen aikaan. Ei varmasti ollut autiota ja tyhjää, vaan eläimiä, kasveja sekä muita ihmisiä eri mantereillä. On naivia kuvitella, että vain kahdesta ihmisestä voi tulla niin monenlaista rotua ja tyyppiä.
Raaamattua tarkasteltaessa kyllä selviää, että kun nämä kaksi olivat paratiisin ulkopuolella, heidän pojistaan Kain pakeni muille maille ja löysi sieltä muita ihmisiä ja vaimon itselleen.
Jos nyt kysyn lestadiolaiselta uskovalta, mitä mieltä hän on näistä minun aatoksistani, niin vastaus on se vanha tuttu: " elä sinä järjellä mieti, ota se vangiksi ja ala uskomaan lapsen lailla yksinkertaisesti, niin saat rauhan sieluusi
>>>Täytyy muistaa, että ei Jumala maailmaa luodessaan luonut syntiä tänne maapallolle, koska se oli jo täällä valmiina. *** Ihanko totta?
Mihin se on Raamatussa kirjattu?
Olisi hieno, jos saisit hieman tukea ajatuksellsi.
>>>On turhaa spekuloida sillä, että millaista elämä olisi ollut ilman syntiinlankeemusta. ** Miksi? Koko Raamatun sanoman ydin on jälleen asettaminen Uuteen Jerusalemiin.
Siellä on paratiisi.
Ilm 21;1-4; Minä näin uuden taivaan ja uuden maan. Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää. Näin, kuinka pyhä kaupunki, uusi Jerusalem, laskeutui taivaasta Jumalan luota juhla- asuisena, niin kuin morsian, joka on kaunistettu sulhasta varten. Ja minä kuulin valtaistuimen luota voimakkaan äänen, joka sanoi: "Katso, Jumalan asuinsija ihmisten keskellä! Hän asuu heidän luonaan, ja heistä tulee hänen kansansa. Jumala itse on heidän luonaan, ja hän pyyhkii heidän silmistään joka ainoan kyyneleen. Kuolemaa ei enää ole, ei murhetta, valitusta eikä vaivaa, sillä kaikki entinen on kadonnut."
Se on uusi paratiisi, maan päällä.
Minulle on sanottu; - Jos Adam ja Eva olivat sattuneet VL uskoon, he eivät olisi syöneet puusta.
Lunastus- suunnitelmaa ei alun perin tarvittu. Sitä ei käsitellä luomiskertomuksessa.
>>>Lusifer ja kolmasosa taivaan enkeleistä ennen maailman (maapallon), auringon, kuun ja tähtien luomista lankesi jonkun koetinkiven johdosta tai he olivat tyytymättömiä taivaalliseen hallitukseen.** Väärin. Luchiverus oli yksin täällä maan päällä tarkkailemassa Jumalan mannerten kehitystä, ja kapina tuli vasta sen jälkeen, kun Jumala lupasi ihmiselle sukupuoliyhteyden ja jälkeläiset.
>>>Heitä ei silloinkaan tuhottu, vaan heitettiin autiolle kiviplaneetalle ja mikä merkillisintä, Jumala loi kuolevan ihmisen koekaniineiksi.** Naurettavaa. Jumala oli jo luonut kaiken, Jeesuksen kautta, vasta sitten tapahtui kapina, ei ennen.
Nämä löytyy Raamatun toiselta aukeamalta. Lue edes sitä, ennekuin jotain summassa kirjoittelet.
>>>Koska Aadam ja Eeva olivat lihaa ja verta, he eivät olisi voineet olla kuolemattomia ikuisesti. ** Missä niin sanotaan ennen syntiin lankeamista, olet todella pihalla. Lue Raamattua.
>>>Raaamattua tarkasteltaessa kyllä selviää, että kun nämä kaksi olivat paratiisin ulkopuolella, heidän pojistaan Kain pakeni muille maille ja löysi sieltä muita ihmisiä ja vaimon itselleen. ** Siinä vaiheessa kyllä, mutta Heidät oli ajettu pois paratiisista.
Gen 2;44 kertoo edeltävän tapauksen, joka sinulle on varmaan aivan uutta; Hän karkotti ihmisen ja asetti Eedenin puutarhan itäpuolelle kerubit ja salamoivan, leimuavan miekan vartioimaan elämän puulle vievää tietä.
>>Jos nyt kysyn lestadiolaiselta uskovalta, mitä mieltä hän on näistä minun aatoksistani, niin vastaus on se vanha tuttu: " elä sinä järjellä mieti, ota se vangiksi ja ala uskomaan lapsen lailla yksinkertaisesti, niin saat rauhan sieluusi** Siinä huomaat, ettei sokea sokeaa voi opastaa.
Kysymykset, johon et vastannut;
>>Jumala on luonut kaiken. Myös pahan. ’’ Missä se ilmenee.
Missä ilmenee, että käärme luikerteli tullessaan houkuttelemaan syntiin?
Jumala loin enkelit, ennen ihmistä. Mutta palvelemaan ihmistä.
He ovat Jumalan luona (Job 1:6; 2:1). He toimivat Jumalan tuomioiden toimeenpanijoina (Ilm. 7:1; 8:2). He toimivat rukouksien toteutuksien välikappaleina
Enkelit ovat täysin erilaisia kuin ihmiset. Ihmiset eivät muutu enkeleiksi kuoleman jälkeen. Enkelit eivät ole koskaan olleet ihmisiä, eikä heistä koskaan tule ihmisiä. Jumala loi enkelit, niin kuin Hän loi ihmisetkin. Raamattu ei missään kohden totea, että enkelit luotiin Jumalan kuvaksi kuten ihminen luotiin (1. Moos. 1:26).
Enkelit ovat henkiolentoja, jotka voivat jossakin määrin ottaa osakseen fyysisen olomuodon. Ihmiset ovat pääosin fyysisiä olentoja, joilla on hengellinen ominaisuus. Tärkein asia, jonka voimme oppia pyhiltä enkeleiltä on heidän välitön, empimätön kuuliaisuutensa Jumalan käskyille.
Lucihiverus alkoi kapinaan Jumalaa vastaan silloin kun ymmärsi, ettei he pysty lisääntymään kuten ihminen, ja ovat ihmisten palvelijoita.
Enkelien kateus loi pahan.
>>Raamatun olen lukenut. Opetellut sitä pyhäkoulussa ja raamattuluokassa. Istunut seuroissa opettelemassa sitä, miten Jumalan lapsen tulee elää. Mutta vastausta siihen miksi Jumala loi pahuuden en ole saanut. Sitähän ei raamatussa paljon käsitellä.** Ei ne osaa vastata juuri muuhunkaan, siksihän palsta on olemassa.
>>Ehkä se ei ollut juutalaisille niin relevantti asia, että sitä olisi pitänyt pohtia.** Mitä te pohditte, enemmän kun me?
>>Rippikoulussa uskovaiset opettajat mainitsivat ohimennen, että pahankin on Jumala luonut, koska on luonut kaiken. Kun kysyin lisää, niin asia kuitattiin, ettei tästä sen enempää....** Näin tekee saatana..n vallassa oleva opettaja, ei kristitty opettaja.
>>Uskovaiset uskovat, että Jumala on luonut kaiken. Juutalaiset uskovat ilmeisesti jotain muuta? ** Me koko Jumalan tahdon olemme teille Raamattuun kirjoittaneet, ei muut, ei ainakaan SRK.
Useampi tuhat vuotta meni, ettei kukaan muu tuntenut Raamattua kun vain me, Jumalan omaisuuskansa Israel ja Juuda.
>>Pahan alkuperä? Mistä se tuli jollei Jumalasta?** Alkaa tuntua, että -60 luvun lestadiolais- johtajista, kun lukee sinua.
Kokeiletko vastata?
Kes
Missä viipyyyyyyy???
Mulla on muutakin elämää kuin tämä. Kaikilla ei ilmeisestikään ole... Viiiiiiiipyyyyyyy siksiiiiiiiii.
Mitä oli ennen kuin Jumala loi maailman ts. Maailmankaikkeuden?
Oli vain Jumala. Ollaanko samaa mieltä?
Jos ollaan, niin kaikki mitä nyt on olemassa on Jumalasta lähtöisin. Niin hyvä kuin pahakin.
VTssä on kertomus katastrofista joka yhden kertojan mukaan oli s a a t a n a n aiheuttama ja toisen kertojan mukaan taas Jumalan vihan aiheuttama.
Mitähän tästäkin pitäisi ajatella?
Miksi juutalaiset eivät levittäneet Mooseksen lakia (vrt Jumalan tahtoa) pakanoille, niinkuin kristityt levittävät Jumalan tahtoa pakanoille?
Samasta syystä kuin loi pahan? Olivatko juutalaiset hyviä ja pakanat pahoja? Pahoja koska eivät noudattaneet Jumalan tahtoa ( Mooseksen lakia), jota eivät tunteneet, koska sitä ei heille kerrottu. Kuinka he voisivat olla pahoja?
Mitä raamattu sanoo enkelien lankeemuksesta? Tiedän että sen aiheutti kateus Jumalan valtaa kohtaan. Eli oli valtataistelu. Mistä enkelit olivat kateellisia? Hehän olivat kuolemattomia, vailla kuolemaa, vailla kärsimystä. He olivat jo taivaassa. Miksi ihmeessä heidän olisi täytynyt tuntea kateutta?
Edelleen olemme tilanteessa jossa Jumala on luonut sekä hyvän, että pahan.
Mutta miksi? Mitä Jumala tarkoitti luodessaan pahan?
"Edelleen olemme tilanteessa jossa Jumala on luonut sekä hyvän, että pahan.
Mutta miksi? Mitä Jumala tarkoitti luodessaan pahan? "
Ehkä Hän ei tarkoittanut mitään. Niin vain sattui käymään. Ohjelmointivirhe. Ei ole varmaankaan luomistyö ollut helppoa, kun on pitänyt aloittaa tyhjästä. Ihmisenä olemista helpottaisi, jos Jumala tiedottaisi vallinneista olosuhteista. Jostain syystä Hän ei halua tai voi näin tehdä.
Jos olisit fiksu, vastaisit ensin, mutta kun et tiedä asiasta, etsit muita lähestymistapoja.
Jos luulet, ettei minulla ole muuta, erehdyt, minulle on vain aika helppo käsitellä jo entuudestaan helppoja asioista, Hermeneutiikkaa, eli mitä Jumala meistä todella tahtoo?
Sinulla se on kai mitä SRK tahtoo?
>>Mitä oli ennen kuin Jumala loi maailman ts. Maailmankaikkeuden?** Olen jo maininnut, että Raamatussa 3 luomiskertomusta;
Gen 1;1- 2;3.
Gen 2;4- 25
Joh 1;1-18
>>Oli vain Jumala. Ollaanko samaa mieltä?*** Ei olla, en ainakaan minä, eikä Raamattu.
Taisi jäädä Ripatilla hieman kesken.
Käydäänpä läpi;
1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
2 Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
3 Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä.
4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
5 Valo loistaa pimeydessä, pimeys ei ole saanut sitä valtaansa.
6 Tuli mies, Jumalan lähettämä, hänen nimensä oli Johannes.
7 Hän tuli todistajaksi, todistamaan valosta, jotta kaikki uskoisivat siihen.
8 Ei hän itse ollut tuo valo, mutta valon todistaja hän oli.
9 Todellinen valo, joka valaisee jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan.
10 Maailmassa hän oli, ja hänen kauttaan maailma oli saanut syntynsä, mutta se ei tuntenut häntä.
11 Hän tuli omaan maailmaansa, mutta hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi, kaikille, jotka uskovat häneen.
13 He eivät ole syntyneet verestä, eivät ruumiin halusta, eivät miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
14 Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme. Me saimme katsella hänen kirkkauttaan, kirkkautta, jonka Isä ainoalle Pojalle antaa. Hän oli täynnä armoa ja totuutta.
Siinä se, ja lähes joka jae vahvistettu Vanhassa Testamentissa.
Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala. Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
Jo tämä lausekokonaisuus kertoo sen, että, JO ALUSSA oli Jeesus (Sana oli Hänen nimensä ennen ihmiseksi syntymistä ja alkutekstissä).
Eikä mikään sattuma, että Jeesus oli Jumalan luona, koska muita paikkoja ei vielä ollut, ei edes Nivalaa.
Hänen todettiin olevan myös Jumala, Jumala Jumalasta, joka Raamatussa 17 kertaa esiintyy.
Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
Nyt tullaankin jo VL liuoskertomukseen, valoon joka mainitaan Genesiksessä heti alussa.
En tulkkaa noita seuraavia jakeita, mutta jos tahdot, käyn kyllä läpi, mutta kankeile ensin itse.
Tässä syy, miksi Jeesusta ei luotu, kuten ei Pyhää Henkeäkään, mutta enkelit luotiin ja sitten ihmiset.
Muslimin ja JT;n se on vaikea tunnustaa.
Olen istunut yksin suurta JT porukkaa vastaan, ja minulle tuotiin praktaattia praktaatin jälkeen, mutta kukaan ei osannut itse mitään sanoa, ei tästä, eikä muista asioista, kuten 144 tuhannesta Jumalan omasta.
>>Jos ollaan, niin kaikki mitä nyt on olemassa on Jumalasta lähtöisin. Niin hyvä kuin pahakin. ** Miksi sitten Raamatun Sana sanoo toisin; Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
jatkan hieman,
>>VTssä on kertomus katastrofista joka yhden kertojan mukaan oli s a a t a n a n aiheuttama ja toisen kertojan mukaan taas Jumalan vihan aiheuttama.** Näin on. Olet oikeassa. Jumalan viha on jumalattomien päällä. Jumalalle on jumalaton vain ihminen joka ei tunnusta Pojan kaikkivaltiaan Herruutta, sekä Kuninkuutta.
Sinäkään et osaa edes kirjoittaa Jeesuksen nimeä? Mieto, oletko Hänen vihan alla?
Missään ei mainita Raamatussa, että Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä maan päällä. Hän rakastaa vain Poikansa omia.
Muuten ei saata..na ole juuri suuria katastrofeja aiheuttanut, mutta hallaa kyllä tekee.
>>Mitähän tästäkin pitäisi ajatella?** Usko Jeesus Herraksi ja käy kasteella, niin syntisi pestään pois ja uudestisynnyt Hengessä.
>>Miksi juutalaiset eivät levittäneet Mooseksen lakia (vrt Jumalan tahtoa) pakanoille, niinkuin kristityt levittävät Jumalan tahtoa pakanoille?** Siksi, koska laki oli vain juutalaisille, samoin kun evankeliumikin alussa.
Jeesushan sanoi itse; ( Matt 15;24) Mutta Jeesus vastasi: "Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kansan kadonneita lampaita varten."
Raakaa, mutta näin oli.
Tilanne muuttui Joppessa 40 luvun kieppeillä, kun Pietari kutsutettiin Gorneliuksen kotiin ja Hän yöpyi välillä nahkuri Simonin talossa. ( Siinä muuten tuli ensin suuri moka, koska kuollut eläin ei saanut olla juutalaista lähellä ja Simon oli nahkuri, joten koko talo varmaan haisi kuolleille eläimille, mutta näin alkoi juutalaisten, Israeliahan oli diasporassa, nöyrtyminen Jeesuksen lakiin, Jumalan lain tilalle).
Hän näki kolme kertaa näyn, että taivaasta laskeutui kangas/ kori seuraavasti, Apt 10.
11 Hän näki taivaan avoinna, ja taivaasta tuli alas ikään kuin suuri purjekangas, joka laskettiin maahan neljästä kulmastaan kannateltuna.
12 Siinä oli kaikenlaisia maan eläimiä, nelijalkaisia ja matelijoita, sekä taivaan lintuja.
13 Samassa hän kuuli äänen: "Nouse, Pietari! Teurasta ja syö!"
14 Mutta hän vastasi: "Ei, ei, Herra! En ole koskaan syönyt mitään epäpuhdasta tai kiellettyä
Pietarilla oli normaali reaktio, - ei, Herra! En ole koskaan syönyt mitään epäpuhdasta tai kiellettyä?
Mutta Jeesus jatkoi sanomaansa ja nyt oli pakanoiden vuoro saada Pelastus Messiaassa.
Jakeessa 34 puhutaan seuraavan päivän asioista, jolloin Pietari oli tajunnut asian;
34 Pietari rupesi puhumaan. Hän sanoi: "Nyt minä todella käsitän, ettei Jumala erottele ihmisiä.
Nyt oli pakanoilla tiet taivaaseen ja lue teenpäin, he uskoivat (Jeesukseen, ennen vain Jumalaan) ja kastettiin?
Kaste on aina kihlaus Jeesuksen kanssa.
>>>Samasta syystä kuin loi pahan? ** Älä viitsi nassuttaa, pane paikka Raamatusta, missä se ilmimenee.
Sitä ei ole siellä
>>Olivatko juutalaiset hyviä ja pakanat pahoja? ** Ei. Juutalaisia ei valittu vaan Israelilaiset. Juuda oli vain ykis heimo 12;sta, joka palasi viimeiseltä pakkosiirtolaisuudesta jossain määrin, Israel ei.
He olivat yhtä muutamaa sataa vuotta ennen ensimmäistä pakkosiirtolaisuutta, mutta tuli erimieleisyyksiä ja kolme sotaa jopa keskenään.
Kuitenkin vain he/ me ( Isäni on Israelin heimoa, äiti juudaa) olemme Jumalan silmäterä, ei pakanat. Meillä on myös se ainoa siunaus, jossa siunataan myös jälkeläiset, sitä ei ole kenelläkään muulla heimolla, ei edes SRK;lla.
>>Pahoja koska eivät noudattaneet Jumalan tahtoa ( Mooseksen lakia), jota eivät tunteneet, koska sitä ei heille kerrottu. Kuinka he voisivat olla pahoja?** Lain vastuu tuli vasta lain loputtua, eli Johanneksen kasteen ja saarnan jälkeen, jollei ota vastaan Jeesusta Herrana.
Kyllä laki on päälläsi, jollet ota vastaan Herraa Jeesusta.
>>Mitä raamattu sanoo enkelien lankeemuksesta? Tiedän että sen aiheutti kateus Jumalan valtaa kohtaan. Eli oli valtataistelu. Mistä enkelit olivat kateellisia? Hehän olivat kuolemattomia, vailla kuolemaa, vailla kärsimystä. He olivat jo taivaassa. Miksi ihmeessä heidän olisi täytynyt tuntea kateutta?** Luchiverus ei ollut taivaassa, vaan Hän oli yksi Raamatun mainitsemista Yli- enkeleistä, kuten Mikael.
josko nyt mahtuu
L;n tehtävä oli olla maan päällä sen kehittyessä luomiskuntoon ja tiedottaa Jumalalle sen tila.
Näitä kaikkia ei löydy Raamatusta, vaan niistä 5000 alkutekstistä, josta kaanon on kasattu.
Kun Jumala laskeutui alas, ensin Hän, kuten Gen sen kertoo, sitten Henki ja viimeiseksi Sana, niin alkoi luomistyö.
Juuri tämä sekoittaa ihmisiä.
Kolmiyhteinen Jumala Elohiim, on ollut aina, mutta maan päälle ne tuli Raamatun mukaan eri aikaan. Tämä saa aikaan käsityksen eri syntymäajoista, joka on harhaa, he elivät aiemmin yhdessä Taivaassa, aina.
Taas kysymykseen enkelit. He luotiin Taivaassa, ei maan päällä.
Taas kapinamieli syntyi kun enkelit havaitsivat, että heille jäi tehtävä, joka on tulkittavissa ihmistä alemmaksi, eikä saa naida.
Siitä johtuen tuli kapina, jota johti Luchiverus. Yksi kosto Jumalalle oli se, että he tulivat maahan ilman Jumalan lupaa ja yhtyivät ihmisten tyttäriin, joista tuli niitä jättiläisiä. ( Yksi syy vedenpaisumukseen) 1. Moos. 6:1-4
1 Kun ihmiset alkoivat lisääntyä maan päällä ja heille syntyi tyttäriä,
2 jumalien pojat huomasivat, että ihmisten tyttäret olivat kauniita, ja he ottivat näistä vaimoikseen keitä halusivat.
3 Herra sanoi: "Minä en anna elämän hengen asua ihmisessä miten kauan tahansa. Ihminen on lihaa, heikko ja katoavainen. Olkoon siis hänen elinikänsä enintään satakaksikymmentä vuotta."
4 Siihen aikaan ja myöhemminkin oli maan päällä jättiläisiä, kun jumalien pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia. Juuri näitä olivat muinaisajan kuuluisat sankarit
Sankarit mainitaan hepreassa nimellä Nephilim, jonka voi kääntää myös jättiläiseksi.
>>>Edelleen olemme tilanteessa jossa Jumala on luonut sekä hyvän, että pahan.
Mutta miksi? Mitä Jumala tarkoitti luodessaan pahan?** En ole minä, sillä et ole avannut minulle niin paljon Raamattua, että se löytyisi sieltä.
Minun opetus perustuu vain siihen, Jumalan Sanaan.
Alkaa vaikuttaa mielenkiintoiselta.
Kes.
Voit muuten olla oikiassa.
Olis mahtava kuulla sua joskus saarnaamassa RY,llä.
Kesitas: viestisi on kyllä pitkä, mutta koska ymmärryksessäsi on puute joka ei ole aivan pieni en kommentoi kaikkea. Vain yhteen asiaan tartun, koska sen myötä kaikki mitä kirjoitit muuttuu hölynpölyksi.
" alussa oli sana" -näin oli-
"sana oli Jumalan luona" -varmasti oli-
"SANA OLI JUMALA" !!! - oli vain Jumala-
Alussa oli vain Jumala. Jeesus, vaikka syntyikin maan päälle Jumalan poikana, on Jumalan yksi persoonista. Jeesus on JUMALA.
Mitä oli ennen maailman luomista? vastaus: JUMALA, ei mitään muuta.
Kesitaksenkin kannattaisi lukea Raamattunsa edes sen järjen kanssa, ennenkuin rupeaa väittämään että on olemassa jotain muutakin kuin JUMALA.
Ja Jumala on luonut kaiken, sekä hyvän että pahan. Taivaan ja h e l v e t i n. Hyvät enkelit ja pahuuden ruhtinaan.
Aloittaja
Pistätkö kes aikajärjestykseen kun meikällä menee pikkasen sekasin...
Enkelit luotiin ennen ihmistä. Lankesivat ( kapinoivat) syntiin kun olivat kateellisia ihmisten lisäätymiskyvylle. Sysitten alas taivaasta. Langenneet enkelit (paha) luikerteli sitten käärmeen muodossa paratiisiin viettelemään ensimmäisen ihmisen.
Aikajana ei nyt täsmää, noissa jutuissasi. Tarkenna.
VL usko opettaa vedenpaisumuksen edeltävät tapahtumat toisin kuin sinun uskosi.
Jumalten pojat (kuten kirjoitit) olivat uskovaisia jotka naivat maailman tyttäriä (uskottomia). Tahtoo kertoa nämä kirjoitukset että Israelin pojat naivat pakanoiden tyttöjä ja rotu oli sekoittumassa. Jumalan valitut olivat sulamassa pois, se suututti Jumalan joka hukutti maailman, ja jätti eloon vain Israelin jälkeläisiä.
Etninen puhdistus. Nyt en niin tarkkaan tiedä että olenko minäkin tämän perusteella siis Noan jälkeläinen, eli Israelin suvun jäsen, valittu.
Pistätkö kes aikajärjestykseen kun meikällä menee pikkasen sekasin...
Enkelit luotiin ennen ihmistä. Lankesivat ( kapinoivat) syntiin kun olivat kateellisia ihmisten lisäätymiskyvylle. Sysitten alas taivaasta. Langenneet enkelit (paha) luikerteli sitten käärmeen muodossa paratiisiin viettelemään ensimmäisen ihmisen.
Kirjoitat; -Aikajana ei nyt täsmää, noissa jutuissasi. Tarkenna.
Sinun kirjoitushan siinä on? Jos ei täsmää, ei ole minun vika, mutta panen ne esille vielä yksinkertaisemmin.
Taivaassa;
1. Alussa oli (aina Joh 1.) Isä, Poika ja Pyhä Henki.
2. Luotiin enkelit Jumalan suunnitelmaa varten
Maan päällä;
Enkeliruhtinas Luchiverus eli maan päällä tarkkaillen maan kehitystä siihen malliin, että luomistyö on mahdollista aloittaa.
Luomistyöpäätöksen jälkeen;
Taivaassa;
Pidettiin suuri tiedostustilaisuus, jossa enkelien paikka täsmentyi, ihmisten palvelijoiksi.
Jumala teki päätöksen laskeutua maan päälle Poikansa ja PH;n kanssa luomaan luomakuntaa.
Luchiverus alkoi kapinoida ja osa enkeleitä liittyi Hänen ryhmäänsä.
Maan päällä;
Gen 1;1- 2;3 luomisen tapahtumat toteutuivat.
Langenneen Luchiverusken tie;
1. Hän otti käärmeen muodon ja vietteli ihmisen.
2. Ihminen heitettiin pois paratiisista
3. Sai nimen diapolos, saata..ana Vedenpaisumuksen jälkeen, Noan aikaan, kun Jumala antoi Hänelle maan ruhtinaan paikan, mutta ei valtaa tappaa ihmistä.
Riittääkö?
Sitten. Olen Sinua pyytänyt usein sanomaan, mateliko käärme?? Et osannut vastata, minä osaan, koska se on Raamatussa.
Lue nyt tarkkaan; Gen 3; 14 Herra Jumala sanoi käärmeelle: -- Koska tämän teit, olet kirottu. Toisin kuin muut eläimet, karja ja pedot, SINUN ON MADELTAVA VATSALLASI ja syötävä maan tomua niin kauan kuin elät.
Eli käärme ei kiemurrellut, kuten sanoit muutama päivä sitten, Jumala KIROSI Hänet matelemaan.
Tästäkin näkee, että VL ei edes tunne Raamattua.
Raamatussahan daipolos käyttää eläimiä hyväkseen, kuten myös Jumala. Erot on vain se, että toinen pahaksi, toinen hyväksi.
>>VL usko opettaa vedenpaisumuksen edeltävät tapahtumat toisin kuin sinun uskosi.** Erittäin tyypillistä lestadiolaisuutta kahdessa asiassa.
1. Luomiskertomuksessa ei ole kysymys uskosta vaan tiedosta. Tieto teiltä uupuu täysin.
2. Usko on lupus Vanhassa Testamentissa, joka on UT;ssa Messias, nasaretilainen.
3. Kerrot erot minun ja VL;n välisestä uskosta ennen Vedenpaisumusta?
Miten sinä voit niitä verrata, kun et tunne niitä, vaan kyselet minulta.
Minä uskon Raamattuun, ja jos sitä olen väärin Sinulle siteerannut, mainitse siitä.
>>>Jumalten pojat (kuten kirjoitit) olivat uskovaisia jotka naivat maailman tyttäriä (uskottomia). ** Jumalten pojat olat daipoloksen jengiin kuuluvia kääntyneitä enkeleitä.
Keneen luulet heidän uskovan? He uskoivat Jumalan olemassa oloon koska olivat nähneet Hänet. Onko koskaan ihminen nähnyt Häntä.
Mutta olivat vastaan Hänen luomistyönsä tulosta ihmisien lisääntymisessä, jota heille ei jäänyt.
Älä hengellistä liikaa. Kaikki juutalaiset oliat silloin uskossa Adonaihin, Jumalaan. Ei kolmiyhteiseen Elohimiimiin, vaan ainutkertaiseen Adonaihin.
Hinttien, muun ylenpalttisen synnin, sekä näiden ”jumalaten poikien” vuoksi Maa häviteltiin.
Jos viitsit keksittyä, leimallista oli epäterve sukupulisuhde, jota edustaa Suomessa lestadiolaiset tuhansien omien lastensa nainneilla ja saarnamiesten huoraamisella.
Teidän vuoksenne saattaa, ilman Jumalan lupusta, tulla vaikka Tulva uudelleen. Niin saastaa se on toimintanne Jumalan silmissä.
>>Tahtoo kertoa nämä kirjoitukset että Israelin pojat naivat pakanoiden tyttöjä ja rotu oli sekoittumassa. Tällä ei ole mitään tekemistä edellisien kanssa. Olen kasvanut siinä kulttuurissa.
>>Jumalan valitut olivat sulamassa pois, se suututti Jumalan joka hukutti maailman, ja jätti eloon vain Israelin jälkeläisiä. ** On eri asia Jumalan valittu, profeetta tms, kun omaisuuskansa. Sen kansan seasta nousi niitä valittuja, kuten Daavid.
Jumala jätti vain Pyhät. Israelin kansa Abramissa perustettiin vasta huomattavasti myöhemmin, satojen vuosien päästä. Hänhän oli 10;s sukupolvi Noasta ja eli midianilaisena ennen kutsumistaan.
>>Etninen puhdistus. Nyt en niin tarkkaan tiedä että olenko minäkin tämän perusteella siis Noan jälkeläinen, eli Israelin suvun jäsen, valittu. ** Olet Noan jälkeläinen, mutta et välttämättä Israelilainen/ juutalainen?
Sekin on mahdollista, sillä suomalaisista miehistä 73% kantaa ko. kansan geeniä veressään ja naisista n 34%.
Luennoin aiheesta aina pyydettäessä. Pyydä seuroihisi, tuon asian esille hyvin selvästi.
Yksi mutta vaanii. Meillä on sukurinne aina selvä, vanhemmat kertovat lapsilleen ja se elää siellä.
Muista se, että koko Israel on diasporassa ja Raamattu vaikenee meidän vaiheista melkoisesti, vaikka meillä on käytettävissä omia tiedostojamme, joita ei pakanoilla ole.
Vahvistuksen saat DNA tutkimuksessa.
Jumala sanoo myös sen; Minä asetan Sanani niin syvälle Teidän sydämiinne, ettei pakanat sitä ymmärrä.
Israel on ylempänä.
Kes.
Vai minunko ymmärrys? Sinulla se pätkii, koska et tiedä, että Jeesuksen nimi oli ennen ihmiseksi tuloa SANA.
Hän on myös Jumala, Jumalasta.
Ja alussa He olivat taivaassa, nimellä Elohiim, heprean kielellä.
Kun Luchiverus oli ilmoittanut, että luomiseen on kenttä valmis, silloin koko Jengi tuli alas, maan päälle.
Tiedän, ettet tajua, mutta näin kävi.
>>Mitä oli ennen maailman luomista? vastaus: JUMALA, ei mitään muuta.** Missä se ilmenee?
>>Kesitaksenkin kannattaisi lukea Raamattunsa edes sen järjen kanssa, ennenkuin rupeaa väittämään että on olemassa jotain muutakin kuin JUMALA. ** Lähes 7 vuotta on luettu ja koskaan ei ole arvosteltu alle lähes maksimin?
Miten sinulla siellä riparilla, oliko ehkä 7 tuntia.
>>Ja Jumala on luonut kaiken, sekä hyvän että pahan. Taivaan ja h e l v e t i n. Hyvät enkelit ja pahuuden ruhtinaan. Täyttä pakanallista soopaa, johon ei ole mitään tukea Raamatusta, eikä alkuteksteistä.
Olet todella pihalla, kun sulanut lumi ukko.
Israel ylennettiin, sille annettiin etuoikeus. Se pelastuisi ensin. Pakanat tuhoon ilman minkäänlaista mahdollisuuttakaan edes valita pelastuako vaiko ei.
Israelille saneltiin laki, jota yksikään ei voisi täysin täyttää. Herää kysymys millainen 'ylennys' sen olikaan? Ylennettiin antamalla laki. Laki joka täyttää vaativan Jumalan tahdon, niin vaativan ettei yksikään siihen kykene. Eikös se ole pikemminkin alennus kuin ylennys, alennettiin lain ikeen alle.
Israel kilvoitteli lakia noudattamalla, eikä kukaan päässyt perille. Mitä pakanat teki samaan aikaan? Olivat täysin tietämättömiä oikean Jumalan tahdosta, ja elivät kuin siat pellossa. Ja sama lopputulos molemmilla, Jumalan tahdon mukaisesti eivät eläneet kummatkaan. Pakanat tietämättään ja Israel kyvyttömyyttään.
Nyt liipastaan läheltä tätä problematiikkaa siitä mistä paha sai alkunsa. Samaa on nähtävissä tässä Jumalan laissa ( en tarkoituksella puhu Mooseksen laista). Jumala loi ihmisen. (Tässä minun ja Kesitaksen termistöt sekoittuvat, Kesitas tarkoittaa luomisella ihmisen luomista, minä tarkoitan luomisella kaiken luomista.) ...siis Jumala loi ihmisen. Antoi tälle tehtävän jota yksikään ihminen ei pysty täyttämään...
En minäkään anna 3-vuotiaalle tehtäväksi rakentaa taloa. Jos kuitenkin antaisin, olisinko hyvä vai paha? Kun 3-vuotiaan talon rakentaminen ei onnistu, niin minä 'armahdan' lapseni. Ei, en muuta antamaani tehtävää, talo on rakennettava, mutta päätän olla rankaisematta lasta siitä että hän epäonnistuu. Olenko nyt hyvä vai paha?
Kuten huomataan ajatuksen kulku vie suuntaan jossa pitää pohtia onko Jumala hyvä vai paha. Ihminen on Jumalan kuva, ja ihminen on sekä hyvä että paha.
Onko pahaa ikinä edes luotu? Vai onko se ollut aina olemassa. Osa Jumalaa?
Miten niin on pakanallista soopaa uskoa, että Jumala on luonut kaiken mitä ylipäätään on olemassa?
Mistä ne sitten ovat tulleet elleivät Jumalasta?
Jumala loi taivaan ja maan 7 päivässä. Jumalan ei tarvitse laskeutua alas maailmaan. Hän on kaikkialla muutenkin. Olisiko Jumala niin pieni, että hänen pitäisi liikkua paikasta toiseen? Mitä on siinä tapauksessa siellä, mistä Jumalan täytyy poistua mennäkseen muualle? Miksi sinun uskossasi, Kesitas, Jumalan enkelit lankeavat vasta vedenpaisumuksen aikaan? Eihän se ole mahdollista. Enkelit lankesivat ennen maan luomista, langenneet enkelit syöstiin maanpäälle jossa ne tai se, vietteli ihmisen paratiisissa. Sinun uskosi mukaiset tapahtumat eivät voi olla samasta raamatusta mistä minä olen näitä lukenut. Vai lankesivatko enkelit sinun mielestäsi kaksi kertaa, ensin ennen maailman luomista ja toisen kerran ennen vedenpaisumusta? Onko sinun Jumalasi niin mitätön että hän ei tiedä mitä maanpäällä tapahtuu? Tarvitseeko sinun Jumalasi raportoijan, niinkuin joulupukki tontut? Onpa sinulla pieni ja mitätön jumala.
Minun Jumalani loi kaiken. Enkelit tulivat kateellisiksi Hänen vallastaan ja aloittivat sodan Jumalaa vastaan. He hävisivät ja heidät syöstiin Jumalan luota taivaasta maan päälle. Jumala loi sitten ihmisen jonka alas syösty enkeli, käärmeen hahmossa vietteli. Jumala ajoi ihmisen pois paratiisista ja ihmiselle annettiin lisääntymiskyky. Jumala teki suunnitelman pelastaa ihminen alas syöstyjen enkelien vallasta ja lähetti poikansa uhrattavaksi ihmisten pelastamiseksi. Tämän vuoksi kaikki jotka Häneen uskovat pelastuvat.
Meillä ei siis voi olla sama Jumala. Eikä sama raamattu.
Kesitakselle;
Suurin on rakkaus
1 Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä mutta minulta puuttuisi rakkaus, olisin vain kumiseva vaski tai helisevä symbaali.
2 Vaikka minulla olisi profetoimisen lahja, vaikka tuntisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin siirtää vuoria, mutta minulta puuttuisi rakkaus, en olisi mitään. [1. Kor. 12:8,9 | Matt. 17:20]
3 Vaikka jakaisin kaiken omaisuuteni nälkää näkeville ja vaikka antaisin polttaa itseni tulessa mutta minulta puuttuisi rakkaus, en sillä mitään voittaisi.
4 Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile, [1. Piet. 4:8]
5 ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, [Room. 13:10; 1. Kor. 10:24,33; Fil. 2:4]
6 ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa. [2. Joh. 1:4; 2. Joh. 1:3.Joh. 4]
7 Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. [Sananl. 10:12]
8 Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta profetoiminen vaikenee, kielillä puhuminen lakkaa, tieto käy turhaksi.
9 Tietämisemme on näet vajavaista ja profetoimisemme on vajavaista, [1. Kor. 8:2]
10 mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa. [Ef. 4:13]
11 Kun olin lapsi, minä puhuin kuin lapsi, minulla oli lapsen mieli ja lapsen ajatukset. Nyt, kun olen mies, olen jättänyt sen mikä kuuluu lapsuuteen.
12 Nyt katselemme vielä kuin kuvastimesta, kuin arvoitusta, mutta silloin näemme kasvoista kasvoihin. Nyt tietoni on vielä vajavaista, mutta kerran se on täydellistä, niin kuin Jumala minut täydellisesti tuntee. [1. Kor. 8:3; 2. Kor. 3:18; 1. Joh. 3:2]
13 Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus. [1
Kun ei osaa mitään vastata, kopioidaan vain Raamattua?
Mitä halusit sanoa?
Ei ole olemassa persoonallista pahaa, tai pahan voimaa. Saa.tana on satuolento.
On olemassa vain ihmisten pahoja tekoja. Sen sjijaan maanjäristykset, tsunamit jne. ovat luonnontapahtumia, eikä niillä ole mitään tekemistä persoonallisen pahan kanssa (jota ei siis ole olemassakaan).
Jumala loi ensin enkelit ennen muita... Hän ei luonut pahaa, vaan vapaan tahdon myös enkeleille nähtävästi... Paha syntyi kun eräs enkeli halusi tulla Jumalan vertaiseksi.
Lusiferin vallanhimo siis synnytti pahan ja oli samalla ensimmäinen koskaan tehty synti.
" Hän ei luonut pahaa, vaan vapaan tahdon myös enkeleille nähtävästi.."
Vapaa tahto on hyvin ongelmallinen käsite. Mikä ohjaa tahdon suuntautumista? Riippuko se siitä, mitä lukemia sisimmän syövereissä pyörivä ruletti antaa?
Vapaata tahtoa ei ole olemassakaan. On vain ns. vapaus valita annetuista vaihtoehdoista. Ja siihenkin valintaan vaikuttaa aiemmat valinnat ja annettu olosuhde.
Saivatko enkelit valita vapaasti? Eivät. Heidät vain luotiin palvelemaan Jumalaa. He saivat valita palvella vaiko ei. Jos valitsi ei, valitsi väärin.
Enkeli halusi tulla Jumalan kaltaiseksi. Mistä tuo halu häneen tuli, ja miksi? Eikös kaikki tule Jumalasta?
Ei hyönteisyhteiskunnan työläinen halua tulla kuningattareksi. Miksi ei? Koska se on sellaiseksi luotu. Sillä ei ole vallanhalua, se ei voi langeta 'syntiin' ts. uhmata luojan tarkoitusta.
Enkelit ja ihmiset luotiin sellaisiksi että niillä on vallanhalu. Onko siis vallanhalu se paha joka aiheuttaa synninlankeemuksen ja enkelin lankeemuksen ja muuttumisen s a a t a n a k s i ? Tuskin Jumala mitään loi vahingossa, loi jotain ja huomasi että, hups.. Pieleen meni.
Mitä tästä opimme? Jumala loi enkelit ennen ihmisiä, sen me tiedämme koska se on kerrottu juutalaisille. Jumala tiesi kaikkivaltiaana enkelien lankeavan. Silti hän loi enkelit. Palvelemaan itseään.
Jumala loin tämän jälkeen ihmisen, tietäen kaikkivaltiaana että ihminen lankeaa syntiin. Silti hän loi ihmisen, palvelemaan itseään.
Miksi Jumala tarvitsee palvelijoita? Enkelit palvelevat häntä taivaassa ja ihmiset maassa. Eihän kaikkivaltias tarvitse mitään, hänellä on kaikki. Miksi siis palvelijat jotka lankeavat syntiin? Mitä Jumala tälläisillä palvelijoilla tekee?
Mitä tämä kaikki on?
..."Paha syntyi kun eräs enkeli halusi tulla Jumalan vertaiseksi"...
Mistä se paha syntyi? Jumalan luomasta enkelistä? Enkelikö loi pahan?
Silloinhan se on jo Jumalan kaltainen jos pystyy luomaan jotain.
Toisaalta: Enkelillä oli halu, ts tahto tulla joksikin. Enkelistä en tiedä onko niillä aivot, mutta jotenkin enkelin tahto syntyi. Mitkä siihen vaikuttivat? Kuiskuttiko paha enkelille että sen pitää astua Jumalan paikalle. Tehdä vallankaappaus.
Vai mistä enkeli tuon halun sai? Ihminen saa tuollaiset halut s a a t a n a l t a, mutta tuo pahan ruumiillistuma ei tuolloin ollut vielä syntynytkään.
Enkeli sai pahat ajatukset jostain, mistä? Jumalaltako? Miksi?
En usko selityksiin jossa paha syntyi " vahingossa". Kaikkivaltias ei tee vahinkoja.
Hyvä ja paha on luotu tarkoituksella ja pahalle on annettu valta maanpäällä. Miksi?
Ensimmäinen paha ajatus oli että enkeli halusi tulla Jumalan kaltaiseksi.
Eihän tuollainen teko vaadi muuta kuin aivot (tai mitkä lie henkiolennolla) joilla ajatella... joten ensimmäinen synti ei vaikuta koviinkaan vakavalta tämän päivän maailmassa tapahtuviin synteihin...
Synti on lumipalloefektin kautta kasvanut, pienestä lähti liikkeelle ja nyt täyttää koko maailman.
Parempi olisi avaajalle kun ei miettisi näitä liikaa. Olkoon miten olkoon. Me olemme tässä ja nyt. Tämä on ainoa fakta. Jumalan tahto on, että me elämme lyhyen elämämme sillä tavalla kuin tunnemme oikeaksi elää, vaistoillamme niinkuin muukin elollinen. Elämä ei aina ole helppoa eikä onnellistakaan, mutta elämisen arvoista kuitenkin. Se mitä meille tapahtuu kuoleman jälkeen, se ei ole meidän päätösvallassa. On täysin hyödytönta miettiä niitä, mihin emme voi vaikuttaa.
Minusta on aivan välttämätöntä ajatella juuri tätäkin asiaa. Mitä on paha? Mistä se tuli? Ja kuka sanoo mikä on pahaa ja mikä hyvää.
Synnin palkka on kuolema. Synti on syntynyt jossain. On siis minun mielestäni ainakin yritettävä selvittää mistä synti tuli kuolemalla palkitsemaan. Sillä jos ei olisi syntiä, ei olisi kuolemakaan. Ihmisillä siis. ( elukat ja kasvit kuolevat anyway)
Sinä minulle vieras juutalainen, ehkä helluntailaisuuteen eksynyt sellainen, koetat saada minut uskomaan että paha/synti tuli luomakuntaan enkelin mielestä. Enkeli olisi luonut pahan, ei Jumala. En usko tätä. Ei enkeli pysty luomaan. Ei hyvää eikä pahaa. Se pystyy muuttumaan pahaksi, valitsemalla pahuuden hyvyyden sijasta, ei muuta.
Mooseksen laki oli tarkoitettu vain juutalaisille, sorry, Israelin kansalle. Ei muille? Oliko niin, että vain he pääsisivät taivaaseen täyttämällä Mooseksen lain? Tuomittiinko kaikki jotka eivät lakia tunteneet h e l v e t t i i n ? Eihän heillä silloin ollut edes vapaata tahtoa valita pelastuako vai ei. Ja lisäksi, lakia ei kukaan ole pystynyt täyttämään. Kenellä siis oli mahdollisuus pelastua tuohon aikaan?
Mitä enemmän tietää, sen enemmän herää kysymyksiä.
Aloittaja (se oikea)
Ei enkeli luonut pahuutta, vaan hänen tekonsa loi pahuuden.
Lukekaa Raaatusta, älkää höpöttäkö tyhjiä.
Paha joka tapauksessa edelleen jatkuu jatkumistaan ja Jumala jostain katselee tekemättä mitään. Miksei hän enää puutu asioiden kulkuun, niinkuin Nooan päivinä ja monta muuta kertaa raamatun historian aikoina.
Aika hiljaista on ollut pitkän aikaa, että jokin yliluonnollinen olisi tarttunut asioiden kulkuun. Ei ole enää Profeettoja, joille Jumala puhuisi suoraan.
Miksi Jumalan pitää käyttää ihmistä välikappaleenaan asioiden hoitamisessa. Miksi Hän ei itse tule tänne ilmestymään ja näyttämään voimansa suuruutta. Kyllä olisi ollut kovasti tarvetta Enkeleillä olla tuollakin Ukrainassa torjumassa tuhoa ja kuolemaa, vaankun ei niin ei.
On jo niin pitkä aikaa näistä Jumalan ilmestyksistä, että olisi jo ollut korkea aika ilmestyä uudestaan, johan se nyt vuosituhansien aikana menettää merkityksensä jotkin kaukaiset ihmeet ja kertomusket. tarvittaisiin kipeästi päivtystä nykyaikaan.
Jos minä olisin Jumala, niin minä ilmestyisin suurille kansojen johtajille ja puhuttelisin heitä. Ensimmäiseksi menisin tapaamaan Pohjois Korean johtajaa Kim Jong Unin ja panisin tämän aisoihin. Jumalan pitäisi tulla vapauttamaan tämä orjuutettu kansa, kun me ihmiset ei siihen pystytä.
Joutuuko Pohjois Korean ihmiset helvettiin vain sen takia, kun ei ole mitään mahdollisuutta kuulla tai tietää mitään oikeasta Jumalasta. Heillä on vain tämä sätkynukke Kim Jong jumalana.
Raamattua lukemalla ei tämän maailman ongelmat poistu
Tämä kysymyksesi sivuaa kärsimyksen ongelmaa. Täällä on hyvää pohdintaa asiasta:
http://uskojarkijafilosofia.wordpress.com/2014/01/16/karsimyksesta-osa-1-johdanto/.
Tuohon kysymykseesi: Onko kukaan koskaan miettinyt, voin vastata, että teodokian eli pahan olemassaolon kysymys on ollut olemassa ja sitä on mietitty niinkauan kuin ihmiskunta on ollut olemassa. - Apogryfikirjoissa kerrotaan, että ennen maailman luomista taivaassaa syttyi sota, jonka enkeli Mikael voitti. Saatana (suomeksi: Vastustaja) heitettiin ulos hallitsemaan maanpiiriä. Sitä kutsutaankin joskus nimellä "Maailmanruhtinas". Sen aika on rajoitettu, mutta se riehuu varsinkin nyt lopun aikana ja yrittää saada ihmiset pois uskosta. (Helvetti ei olekaan ihmisten koti, vaan valmistettu "Perkeleelle ja hänen enkeleilleen" eli niille jotka palvelevat pahuutta. - Uskossa heikkojen tulee siksi pysyä rukouksessa ja hakea tukea uskossa pysymiseksi toisilta saman tien kulkijoilta. - Itse pahuuden olemassaolon ratkaisut jäävät luultavasti ratkaisematta kuten monet muutkin tärkeä asiat.
Itse olen kuullut, että Lucifer oli ennen Jumalan enkeli. Se lankesi ja Jumala tuomitsi hänet ikuiseen kadotukseen. H lvetti on siis luotu Luciferia varten. Lucifer tunnetaan nykyään mm nimellä s atana. S atanasta tuli katkera ja se haluaa ottaa kaiken mahdollisen mukaansa h lvettiin. Tässä tulee vastaan koko kristinuskon perusta. Raamatussa on Jumalan pelastussuunnitelma ihmistä varten. Jumala yritää pelastaa ihmisiä lankeemasta Luciferin mukaan.
Tuhoaisi vain koko olennon, ja pahuus lakkaisi hallitsemasta.
Tuollaiset pelastussuunnitelmat ole oikeita suunnitelmia kun lopputulos lukee jo raamatussa. Eikä tuollaiset pelastussuunnitelmat kosketa kaikkia ihmisiä. Jeesus olisi pitänyt naulita ristille jo paratiisissa niin sitten koskisi kaikkia ihmisiä. Jumalan olisi pitänyt tuhota Lucifer ja sen seuraajat. Se olisi pelastanut kaikki. Tämä pelastussuunnitelma ei toimi.
Näin on. Ei toimi. Lopputulos on "vain harvat ja valitut" pääsee taivaaseen, heikäläisetkin on ennakkoon valittu, emme voi itse valita.
Muutama harva pelastuu, ennakkoon valitut. Loput heitetään hel-vettiin!
Repikää siitä pelastussuunnitelmaa.
Ihminen voi tehdä parannuksen Jeesukseen milloin tahtoo, ja e pelastaa.
Ei ole mitään ennakko valintoja UT;n aikaan.
Ratkaisu on tahdon, oman valinnan kysymys, ja se voidaan suorittaa vaikka yksin autiolla saarella.
Kes.
Mää tiiä mihinkä välihin tää laatikko pannahan, mutta vastatahan ny kumminki aloottajalle:
Son lapsukainen niin notta pahhaa kukkaa oo luonu, son aina ollu olemas, niinku hyväki. Non aina ollu, non osa jumalaa. Ekkö sää sitä tienny?
Pist ny kuule se pieni rusina jota aivoks sanotahan lepohon ja fundeerata kui sen pahan sais tapettuu? Kui sen sais pirettyy kuris ja nuhtehes.
Haluaisin uskoa Jumalaan, mutta kovin se on vaikeaa tämän takia, kun Jumala ei tee mitään enää hyväksemme.
Tämän ***** maailman touhut, maailmanpolitiikka, Ukrainan ja Krimin kriisi. Joka paikassa on kriisejä. Eikö nyt Jumalan kuuluisi puuttua jo viimeinkin tämän kurjan maailman tilanteisiin konkreettisella tavalla, eikä vaan seurata sivusta.
Tosihan se on, ettei Jumala tee mitään, antaa vaan maailman kurjuuden jatkua jatkumistaan. Mitä enää tarvii odottaa tai viivyttää lupauksiensa täyttymisiä.
Ei Jumala voi tuhota syntiä tai saatanaa eikä pahoja ihmisiä, sillä heillehän on varattu paikka nimeltä ********, jossa he tulevat olemaan ikuisesti ja sitä myöten synti on olemassa.
Taivaassa ei aikoinaan ollut demokratiaa, oli vain yksi Herra Jumala, jota kaikkien piti kumartaa ja kun sitten osa taivaallisesta kansasta alkoi kapinoimaan yhtä vallanpitäjää vastaan, nousi semmoinen mekkala, joka jatkuu yhäkin, eikä lopusta ole mitään takeita.
Aivan samahan Jeesuksella olisi ollut panna ranttaliksi silloin yli 2000 vuotta sitten, eikä siirtää lopullista päämäärää hamaan tappiin. Mitä eroa sillä on, olisko synti tuhottu silloin tai nyt. Ei se viivyttelystä kummemmaksi tule.
Ja miksi joku satana haluaisi vain pahaa, on kummallista. Ja Jumalako haluaa vain hyvää, ei se siltä näytä, Jumalahan aikoo taas hävittää maailman ja panna suuren osan ihmisistä kärsimään muka synnmeistään loputtomasti helvettiin. Mitä hyvää se sellainen muka olisi.