Ennenvanhaanhan oli tämä syytinkijärjestelmä, nyt on joku "proffa"
keksinyt että se pitää palauttaa,
vanhukset uuninloukkoon syömään, armopaloja,
muuten eläkeyhtiön pomot ei saa ökypalkkojaan,
ja bonuksetkin voi loppua,
muista eduista puhumattakaan.
Sitäpaisi, vanhuusväestö vähenee seuraavan kymmenen vuoden aikana, eikä suinkaan lisäänny, niinkuin väitetään.
Me suuri ikäpolvi,40 luvulla syntyneet, kuolemme tuona aikana,
koska olen silloin jo yli 80 vuotias,ja se on ihmisen ikä, 70-80v,
sanotaan raamatussakin,
Miesten keskiäikä on 77v ja naisten 83, mutta läheskään kaikki ei elä
niinkään kauan.
En halua lasteni vaivoiksi, heillä on oikeus omaan elämään,
niinkuin oli minullakin.
Haluaako joku syytingille?
3
129
Vastaukset 3
- oma elämä
"En halua lasteni vaivoiksi, heillä on oikeus omaan elämään , niinkuin oli minullakin."
Juuri näin. - hyvinhyvinvointi
Tilattiin kai proffalta lausunto (lieko myös samalla tulevaisuusraportti)
kun ei vaalien alla uskallettu itse ääneen moista sanoa.
Voisiko proffa myös antaa ohjeet miten elätetään mummo ja pappa työtömyyskorvauksella??? Työttömiähän taitaa olla tulevaisuudessakin - ja enemmän kuin nyt. Tämä neuvo olisi elintärkeä.
Tai miten elätetään lapsettomat sukulaiset, muutama vanhapoikaeno ja vamhapiikatäti, täll kö samalla työttömyyskorvauksella???
Miksette kerro suoraan, että tarkoitus on karsia vanhusväestöä köyhimmästä päästä??? Eli ne joilla ei ole mitään ryöstettävää. - ihminen=julma
Ennen, siihen hyvään aikaan, vanhukset ja orpolapset
myytiin huutokaupassa sille joka halvemmalla suostui noista
huoltapitämään.
Huolenpidosta viiv mutta siitä tuli taloon hiukan lisätuloja ja
myös työvoimaa,
Sitten kun ei enää työhön kyennyt joutui vaivaistaloon, ja sielläkin
oli hierarkia, vahvimmat kyykytti heikompiaan,
niinkuin se on kaikkialla yhteikunnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400