Kokemuksia Jyväskylässä synnyttäneiltä

Ensisynnyttäjä

Tahtoisin kuulla lähinnä kokemuksia naisilta, jotka ovat synnyttäneet tässä uudessa moduulisairaalassa. Itselläni on laskettu aika heinäkuun alkupuolella, eikä minulla ole tuttuja, jotka olisivat synnyttäneet uusissa tiloissa. Vanhoista tiloista olen lukenut ja kuullut paljon huonoa (tietenkin sisäilmaongelmat, ahtaus, vaihtoehtojen vähyys jne.), mutta kiinnostaisi tietää ovatko uudet tilat korjanneet muitakin ongelmia kuin homeongelmat. Gravidassa olen nyt pariin kertaan käynyt ultrassa ja ainakin siellä kaikki näyttää ihan asialliselta, mutta toki käynnit ovat olleet lyhyitä ja niiden aikana on nähnyt vain odotusaulan, vessan sekä tutkimushuoneen.

Ovatko tilat edelleen ahtaat/löytyykö perhehuoneita? Onko synnytyksessä käytössä monipuolisesti erilaisia apukeinoja, kuten ammetta, ilokaasua yms.? Onko henkilökuntaa riittävästi potilaisiin nähden? Saako (ensikertalaisena) imetykseen ja vauvan hoitoon riittävästi opastusta? Saa myös kertoa minkälaista henkilökuntaa kohdalle on osunut ja minkälainen asenne esimerkiksi kivunlievitystä kohtaan siellä on. Annetaanko kivunlievitystä helposti, jos sitä pyytää vai pihtaako henkilökunta sitä?

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllätysvauva ulkom.

      Synnytin esikoisen elokuun lopussa. Spontaani lapsivedenmeno rv 39 3, jolloin olin jo synnytysvuodeosastolla. Vuorokauden oli epäsäännöllisiä supistuksia, sitten olin salin puolella 2 päivää oksitosiinikäynnistyksessä. 26 tunnin avautumisvaiheen jälkeen lapsi syntyi alateitse, ponnistus 1h 15 min :)

      Synnytysvuodeosastolla oli 2 hengen huoneet. Sattui hiljainen viikko, joten synnytyksen jälkeen olimme vauvan kanssa kahdestaan huoneessa. Olen sinkkuäiti joten lapsen isä ei ollut paikalla, itse synnytyksessä oli doula. Ammetta ei ole, mutta suihkuun pääsee. Ilokaasua ei Jyväskylässä käytetä. Ensimmäisenä päivänä synnytyssalissa sain kipuun Oxanest-pistoksen, toisena päivänä kohdunkaulan puudutteen. Vuotta aiemmin Jyväskylässä synnyttänyt kaveri sanoi että sai epiduraalin heti kun halusi, minulla sitä ei voitu käyttää koska oli pitkä ja epäsäännöllisesti kulkeva synnytys. Synnytyssalin sängyt ovat säädettäviä, ne saadaan synnytysjakkara-asentoon. Sain kokeilla jakkara-asentoa, mutta väsymyksen vuoksi päädyin sitten puoli-istuvaan ponnistamiseen. Ponnistusvaiheessa olisi vielä ollut mahdollisuus pudendaalipuudutukseen, mutta se nyt jäi.

      Kaiken kaikkiaan jäi synnyttämisestä hyvä mieli, eikä pelottanut missään vaiheessa, vaikka synnytys olikin pitkä ja oli useita läheltä piti-tilanteita (sektion uhka, sikiön sydänkäyrän laskut, kohtutulehdus, napanuora kaulan ympärillä). Jos synnytän toisen kerran, luultavasti haluan ponnistusvaiheeseen kivunlievitystä. Doulan (itse synnyttänyt nainen ja koulutettu tukihenkilö) läsnäolo ja tsemppaus ruokaisi kovasti, suosittelen muillekin yksin odottaville!

      Imetyksestä ja vauvan hoidosta: ensi-imetys tapahtuu jo salissa, jos äiti ja lapsi ovat terveitä. Vauvan kanssa tutustutaan salissa reilu tunti, ennen kuin aletaan punnitsemaan ja pesemään. Osastolla tarjotaan pienikokoisille vastasyntyneille luovutettua äidinmaitoa. Imetysasentoa katsottiin ja vauvan imuote tarkistettiin. jos nännit kipeytyvät, rintakumeja saa kokeilla. Pukemiset ja kylvetys katsottiin myös. Kyllä sitä esikoisen kanssa voikin olla pihalla! :D

      Onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      95
      4175
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      67
      3431
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      203
      2126
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      791
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe