Olette usein täällä ihailleet Venäjää ja toivotatte sen tervetulleeksi Suomeen, maltillisimmat sanovat että turismin muodossa mutta olen nähnyt tekstejä joissa Ahvenanmaa halutaan luovuttaa Venäjälle, samoin kaikki rantaruotsalaisten alueet ja kielenopetukseen lisää venäjää. Etenkin Ahvenanmaa itsehallintolakeineen tuntuu olevan ärsyke.
PS: Me haluammekin että Suomi irrottaisi meidät ja saisimme itsenäisyyden, joten intressimme ovat yhteiset. Venäjä ei ole meidän tavoitteemme niinkuni teillä mantereella.
Ihailemanne valtio järjersti välittömästi sotaharjoituksensa itärajallemme kun Suomessa keskusteltiin hallitustasolla Natoon liittymisestä; tiesimme heti miten äänestetään kun äänestetyksen aika tulee.
Nyt Ukraina sai riistohallitsijansa ajettua maanpakoon ja Venäjä järjesti sotaharjoituksensa Ukrainan vastaiselle rajalle.
Myöhemmin järjesti omia miehiään liputtamaan hallinnollisten rakennusten salot Venäjän lipuilla.
Venäjän korkein johto on aina ilmoittanut hyvin suoraan, että jos heillä on syytä epäillä, että heidän oman maansa kansalaisia kohdellaan huonosti jossain, he tulevat puolustamaan näitä tarvittaessa voimakeinoin sitä maata vastaan, joka siihen "syyllistyy."
Vaihdetaan siis omat surumme venäläisiin turisteihin, jotka nykylakiemme saavat ostaa maatakin mielin määrin. Aloitetaan ruotsinkielen alasajo ja tilalle kaikkiin kouluihin venäjä. Näin olemme valmiina lopulliseen invaasioon ja integroituminen venäjänkieliseen yhteiskuntaan on kitkatonta.
Suomi ei kykene itsenäisyyteen, koska olemme nähneet senkin, että omat poliitikkomme kovaa vauhtia ajoivat meidät Euroopan Unioniin ja, kun sekään ei riittänyt, niin vielä EMU:un ja nyt ollaan keltaisessa nesteessä.
Täysin itsenäinen Suomi Norja tai Islannin tapaan ei onnistu. Niin poliitikkomme ovat sanoneet monta kertaa.
Mitä pitäisi tehdä? Haluan etenkin palstakommareilta vastauksia.
Palstan kommareille kysymys
13
103
Vastaukset
- skärdgårdsbo, finsk
Tekstini on siis tahallinen provo, haluan provosoida teitä vastaamaan ja ilmaisemaan mitä haluatte. Pelkkä "pakkoruotsi pois" ei riitä, kun se vaikuttaa muuhun politiikkaan. Se ei ole pelkästään sisäinen asiamme.
- Stoh
Вы меня обманываете.
- kommari
Govori po tshelovetski! (Puhu ihmisen lailla!)
- venäjä vaimensi?
Kommarit vaikenee....
- Huhhuh!
Nettisvekot kehittelevät mitä ihmeellisimpiä teorioita puolustaessaan järjetöntä suomalaisten pakkoruotsitusta!
Avaus oli taas yksi esimerkki siitä....- Skärdgårdsbo, finsk
Olet väärässä. Olen suomenkielinen ENKÄ ole pakkoruotsin kannalla teille siellä mantereella. Mutta kommareiden perusteluja vastaan olen. Ne täällä äänessä ovat ja leimaa kaikki.
Oletko kommari kun heti älähdit? ;) - et mitään muuta
Skärdgårdsbo, finsk kirjoitti:
Olet väärässä. Olen suomenkielinen ENKÄ ole pakkoruotsin kannalla teille siellä mantereella. Mutta kommareiden perusteluja vastaan olen. Ne täällä äänessä ovat ja leimaa kaikki.
Oletko kommari kun heti älähdit? ;)Sekopää sinä olet.
- olisit edes hiljaa
Tällaisia idiootteja Ahvenanmaalle tulonsiirtojen ja tukiaisten muodossa menevät rahamme sitten tukevat.
- Missförtånd
Inga pengar vi give to AHvenanmaa. Åland skatter betaler till Finland.
- Skärdgårdsbo, finsk
Kommarit ei osaa vastata aloitukseeni....
- vastataan
Skärdgårdsbo, finsk kirjoitti:
Kommarit ei osaa vastata aloitukseeni....
Miksi ahvenanmaalainen näyttää venäläiseltä? Iso kyömynenä, pienet tihrusilmät, keskipitkä..... osaatko kertoa miksi oi arvon anti-kommari.
- Marx G
Här är ingen kommunist, tyvärr
- din pappa 1809
Venäläisten siementä sinä olet usean länsirannikon maalaisen tavoin. Siitä johtuu esimerkiksi tuntemasi leppymätön ja suorastaan väkivaltaan asti menevä viha itäsuomalaisia kohtaan. Iivo Niskanen ei esimerkiksi ole venäläinen. On vaaleat hiukset, suhteellisen siniset silmät, pitkät jalat.... Enpä voi sanoa monta samanlaista Ööölannissa tai Mustasaaressa nähneeni.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895