Olisin ostamassa Canon 50 Deehen teleputken, käytettynä jos ja kun kohdalle sopivaan hintaan osuu.(Tällä hetkellä Tamron sp 70-300mm). Lintuja ja muita elukoita olis tarkoitus kuvailla. En vaan millään osaa päättää,että mikä näistä kolmesta kannattais ostaa. EF 300mm f/4 L, vai EF 400mm f/5,6 L, vai EF 100-400mm L. Muuten olisin ton 400mm kannalla, mutta kun ei ole vakaajaa, ja eniten tulee käsivaralta kuvattua. Mitä hyviä ja huonoja puolia noissa on? Onko tossa 100-400 millisessä zoomissa selkeästi huonompi kuvanlaatu noihin kahteen kiinteään verrattuna? Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
Mikä tele kolmesta vaihtoehdosta?
5
223
Vastaukset
- Jasup7
Itse ostin 300 mm zoomin tilalle käytettynä Canonin 100-400 IS objektiivin hieman yli tonnilla viime kesänä. Sillä kuvaa käsivaralta erinomaisesti lintuja. Kuvanlaatu on hyvä täydellä aukollakin kuvatessa ja kuvanvakaaja toimii käytännlssä hyvin. Hyvä puoli objektiivissä on sen kuljetuskoko. Tuosta objektiivistä parempaa kuvalaatua saa kun maksaa viisi tai kymmenkertaisen hinnan. Kyseisellä linsillä pärjää pitkälle.
- Neuvoja?
Ok! Olin jo kallistunut vähän ton 3oomm/4:n puoleen, mutta toi 100-400 olis kyllä monipuolisempi ja pitempikin. Niitä näyttäis olevan paremmin tarjollakin. Taidanpa vielä muuttaa mieleni.
- Neuvoja?
Tulipa sit ostetua toi 100-400mm zoomi kun löytyi sopivaan hintaan. Vaikeita päätöksiä vähävaraiselle. Mutta eiköhän tolla pärjäile jonkun aikaa.
- Neuvoja?
No jopas. Aattelin että muuttuukohan toi kuvanlaatu nyt niin ihmeesti, kun vaihtaa zoomista toiseen. Mutta tolla 100-400mm tulee ihan järkyttävästi parempaa ja terävämpää jälkeä, kun tolla Tamronin 70-3satasella. En olisi uskonut noin selkeään eroon.
- Jasup7
Jep, itsekkin yllätyin kyseisen objektiivin suorituskyvystä. Ilo on ollut kuvata teräviä ja hyviä kuvia. Lintukuvauksessa tullut hyviä tuloksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503364Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5542088Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841986Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431538- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281307KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar491240