Kumma juttu

Jukka A

Naapurissa on NHL-tähti vaikka muille jakaa, mutta Suomeen ei tule juuri yksikään. Ja tuskin se ilmastosta johtuu. Täällä veikataan kommunismia ja Suomen varsin mielikuvituksetonta jääkiekkoa.

Ehkä myös huhut huutaja-Summasesta ja Suomen varsin surkea WC (World Cup) peli, sai ulkomaalaiset tähdet miettimään uudestaan.

4

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peluri

      voisko verottaja olla verottamatta
      NHL- pelaajia suomessa.
      Olis viisas ajatus. He kuitenkin
      toivat mainetta.

      • Niiinpä

        Ei se olisi mitenkään oikeudenmukaista, ett hyväpalkkaiset NHL-miehet ei maksais veroa ja tavan Liiga kiekkoiliat maksais huomattavasti pienemmästä palkastaan!


    • mari

      verojen takia ne tähdet ei tänne tule, ootko ajatellu sitä?! En ymmärtäny myöskään sun väitettä suomen huonosta pelaamisesta world cupissa. Itse en ole parempaa peliä Suomelta montaa kertaa nähnyt. Kannattaisko lopettaa tuollainen mollaaminen ja olla ylpeitä suomalaisten leijonien menestyksestä maailmalla.Hyvä Suomi!

      • Kössi

        Hyvä ja perusteltu mielipide Mari. Ollaan ylpeitä leijonista. Pentti Matikainen kertoi muuten Kauppalehdessä, että tuollaisen paremman luokan NHL-pelaajan pelkkä vakuutus maksaa 50.000 - 100.000 €:a/kausi palkka päälle.

        Ei se aina oo hyvästä tahdosta kiinni se pelaaminen. Kyllä ne NHL-seurat omistaa ne pelaajansa edelleen, eivätkä laske pelaamaan ihan noin vain.

        Tokkopa sinäkään Jukka A. pelaisit SM-liigassa vastaavassaa tilanteessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      156
      10166
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      189
      6739
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6434
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      38
      5887
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      61
      4792
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4575
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      13
      3858
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3559
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3081
    Aihe