Voiko alle kouluikäisellä olla Hebefreeninen Skitsofrenia?
Hebefreeninen Skitsofrenia alle kouluikäisellä
qwerty2
5255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi olla n. 4 vuotiaasta ylöspäin.
Mitkä ovat tarkat oireet?
Lapsellehan ei mielellään noin vahvaa diag. tehdä,vaan Se voi kulkea muulla diag. esim. Laaja-alainen keskittymisvaikeus tms. Kehityksen viivästymä. Skitsofrenia eli psykoosisairaushan täytyy olla kestänyt n 1/2-1v. ennen skitsofreniadiagnoosia. Eikö?
Oireena mm sellainen, että kuvittelee olevansa psykiatri ja pyörii päivästä toiseen Suomi24 mielenterveyspalstoilla.
Onko aihetta huoleen?
SIis olen jo 23 vuotias ja minulla lukee papereissa "Olen arvioinut potilaan diagnoosiksi hebefreenisen skitsofrenian, jonka oireet ovat alkaneet jo ennen kouluikää."
Oireina on vahva pakkomielle toista ihmistä kohtaan.Tosin pakkomielle oli 14 vuotiaana ja oli poissa 5 vuotta ja sitten 21 vuotiaana pakkomielle tuli uudelleen.
qwwrty2, kannattaa miettiä mitä sanoo. Onko hebefreenisen skitsofrenian oire todella muka pakkomielle toisia ihmisiä kohtaan? Itse en ole tämän sairauden oireista lukenut koskaan mitään tuollaista.