Voiko Jussista käyttää sanaa mamu

jos muuttaa ulkomaille asumaan?
21201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Toki. Ruotsissa suurin mamu-ryhmä on suomalaiset.

Äänestä
  • Muslimit ovat ohittaneet muut ryhmät.

    Äänestä

Hieman arveluttavaa minun mielestä, joku saattaa vielä kiihottua

Äänestä

Kyllä voi ja Jussi on silloin nimenomaan maahanmuuttaja eli mamu.

Äänestä

Elintaso mamu. Vai onko jollain vielä harhakuvitelmia etteikö sinne mennä rahan perässä.

Äänestä
  • Eiköhän Jussilla ole jo nyt tarpeeksi korkea liksa. Somalilla ei taida olla Lieksaan tullessaan minkäänlaista liksaa? Siispä kiva vetää sossun luukulta hynää.

    Äänestä

Mamu lyhenne sanasta maahanmuuttaja.Siis voi siis Hallis muuttaa Brysseliin.

Äänestä
  • matu on lyhenne sanasta maahantunkeutuja

    Äänestä

  • toni. kirjoitti:

    matu on lyhenne sanasta maahantunkeutuja

    Mamujen mamu on siis myös persujen Halla- aho,jos pääsee EU-parlamenttiin mamu-kriittisyydellään. Jotenkin huvittaa miettiä Halla-ahoa tulevana mamuna :)

    Äänestä

erona lieksan somalimamuihin on että Jussi on työperäinen maahanmuuttaja, eikä sitä tarvitse opettaa kotoutumaan kuin pientä kehitysvammaista lasta...

Äänestä
  • Vähän enemmän vain tulee maksamaan veronmaksajille.

    Äänestä

  • Tokkopa tuollainen jätkä työllistyy muualle kuin Suomen Eduskuntaan.

    Äänestä

  • pöö kirjoitti:

    Tokkopa tuollainen jätkä työllistyy muualle kuin Suomen Eduskuntaan.

    Eihän se ollu duunissa sillonkaan kun valittiin eduskuntaan.

    Äänestä

Mamuja ovat vain Afrikasta ja muslimimaista tuleet turvapaikkaturistit. Synonyymi kuten hyysäri tai perakammarinpoika. Jussi on työperäinen maahanmuuttaja.

Äänestä
  • Tekekkö ne töitäkin siellä palkkansa eteen?

    Äänestä

  • Uutta kirjoitti:

    Tekekkö ne töitäkin siellä palkkansa eteen?

    Siellä se Belgian mamuna Halla-aho oleskelulupa papereita sitten täyttelee. Maahanmuuttajakriittinen Belgiaan maahanmuutanut, jos tulee valituksi.

    Äänestä

Millonka Lieksaan saadan ensimmäinen omin avuin sinne saapunut työperäinen maahanmuuttaja joka ei tarvitse valtion ja kunnan tukea perseensä pyyhkimiseen?
Laittakaa lippu salkoon sitten.

Äänestä
  • Et paljoa tiedä Lieksan asioista. Meillä on työntekijöitä, jotka eivät ole Lieksassa tai edes Suomessa. He tuskin haluavat osallistua tällaiseen nokitteluun.

    Äänestä

Mamuhyysärit täällä kehuu tulevaa mamua.

Äänestä

Minä olen Pekka ja olen sitä edelleen. Ruotsiin mennessä 1968 työporukassa kysyttiin nimeäni. Pekka olin heille seuraavat 38 vuotta. Olin ummikko kun menin ja työ löytyi hetkessä. Kimppakämpässä asuin jugoslaavin ja norjalaisen kanssa. Työ ja kieli opittiin työssä svenssonin vetämässä työporukassa ja iltaisin käytiin jollain kielikurssilla.Sanakirja kului puhki.
Sossusta ei tullut kruunuakaan ja asunnosta maksoin palkallani. Vapaat olivat sitten viikonloppuisin.
Siitä se alkoi ilman kotoutuksia, ilmaisia asuntoja ja ilman monia tukiaisia. Rahaa tuli vain työnteolla.

Noin se kotoutus pitäisi täällä Suomessakin toimia. Sillain se toimi Ruotsissakin.
Kotoutus on tuhoon tuomittu kun tulijalle annetaan kaikki hänen tekemättä sen eteen yhtään mitään. Ponnisteluja ei tarvita mihinkään. Tulijan ei edes tarvitse tehdä mitään elantonsa eteen.
Suomeen saattaa tulla tuollaista väkeä vaikka kuinka paljon. Halukkaita riittää mikä milläkin verukkeella. Suomi ei tätä menoa kestä.
Ruotsissa maahanmuuttajatilanne on aivan kaaottinen. Verorasitus taitaa olla 4% luokkaa. Väkeä tulee maista joissa työmoraali on olematon ja asuinalueet ovat ränsistyneet ghetoiksi.

Äänestä

Eihän Jussi sinne Brysseliin rahan vuoksi lähde niin kuin ne toiset?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka on mamu? kirjoitti:

jos muuttaa ulkomaille asumaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu