Häät unessa

mitäköhän

Viime yön unessa menin naimisiin hyvin komean miehen kanssa joka ei kuitenkaan ollut mies jonka kanssa nyt olen parisuhteessa. Olimme häissä hyvin onnellisia, samoin olivat vieraat. Tanssimme ja nauroimme. Painimme myös jossain kukkapuskassa romanttiseen sävyyn aviomiehen kanssa. Jossain vaiheessa huomasin, että jalassani olivat hyvin rumat ja mutaiset kengät jotka eivät sopineet morsiuspukuuni yhtään. Kaikki muuttui unessa sen jälkeen kun lähdin nykyisen mieheni kanssa (en siis uneni aviomiehen) toiseen rakennukseen käyttämään huumetta. Jossain vaiheessa mies muuttui erääksi naispuoliseksi ihmiseksi josta en juurikaan enään pidä. Rakennukseen tuli toinen mies joka ei päästänyt meitä pois rakennuksesta. Kun vihdoin pääsin palaamaan hääpaikalle aviomieheni ja häävieraat olivat suuttuneita. Aviomieheni lähti pois hääpaikalta muttemme kai eronneet. Unen lopussa ystäväni kertoi että aviomieheni oli kertonut pilkalliseen sävyyn häävieraille minun puutteistani yms.

Mitäköhän mahtaa tarkoittaa vai tarkoittaako mitään? Tuosta huumeosuudesta sen verran että olen entinen addikti samoin kuin nykyinen mieheni ja näen melkein joka yö unta että vedän jotain, joten en usko että sillä on ollu mitään sen kummempaa merkitystä....

6

9626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäköhäm

      Tämän jälkeen näin muuten vielä unta jostain teltasta, jonka olimme parhaan ystäväni kanssa pystyttäneet puuhun. Tämä uni oli hieman epämääräisempi ja muistan vaan että oli pimeä ja teltassa vieraili paljon ystäviäni. Jossain vaiheessa teltta tippui puusta mutta pystytimme sen takaisin puuhun.

    • Clean

      Komea mies, jonka kanssa menit naimisiin saattoi olla päätös päästä huumeista eroon. Retkahditko jossain vaiheessa? Nainen josta et pidä, olisi silloin se huumeisiin retkahtanut sinä itse, joka et pitänyt siitä, että niin kävi. Ettet päässyt ulos rakennuksesta saattaa olla, ettet ollut päästä huumeista eroon. Retkahduksesi vuoksi ympärillä olevat ihmiset olivat luonnollisesti myös pettyneitä ja kiukkuisia.

    • Unenkertoja

      Häät unessa on paha juttu ja se ei ole hyvää eikä iloa.Mä osaan selittää unet

      • Anonyymi

        No mitä jitten järjestäminen unessa tarkotta


    • 1 Tulkitsija

      Häät unessa symboloivat unennäkijän vakaata sitoutumista tiettyyn asiaan,
      tässä tapauksessa unennäkijän päihteettömään ja raittiiseen elämään.

      Unessa häät ovat tunnekylläiset, nauretaan ja tanssitaan, sitoutuminen elämäntapamuutokseen tuo mukanaan ilmiselvästi siis onnelliseksi tekeviä asioita.

      Morsiuspuku unessa symboloi kokemattomuutta (tahraton neitsytmorsian-myytti ,jne).

      Unennäkijä tuumaa unessaan ettei mutaiset kengät ( kengät = elämänkokemukset) ihan yksi yhteen natsaa asusteisiin =puhtoisen morsiamen mielikuvaan. Unennäkijä kokee siis elämänmuutoksen tässä sitoutumisvaiheessa raittiuteen (eli unen häissä) yhtä isoksi kuin ristiriita pukeutumisessa.

      Kun unennäkijä pukeutuneena uuteen elämäntilanteeseensa (morsiuspuku) katsahtaa mutaisten kenkien peittämiin jalkoihinsa, viestii se välistä mieleen läikähtävää huolta siitä josko vanha elämäntyyli kiusauksineen viekottelisi hänet ja miehen entiseen, jolloin

      tunnelma muuttuu unessa kun "retkahdetaan", silloin kuvaan tulee epämiellyttäviä asioita : mieskin muuttuu naismaiseksi ja kamalaksi.

      Rakennukseen tuleva ulkopuolinen mies joka estää pääsyn pois symboloi sitä että oma tahto ja valinnan vapaus estetään jos takaisin entiseen "rakennukseen" palaa ja ympäristön läheiset (hääväki) ei välttämättä retkahdusta sulata vaan ovat suuttuneita sitten kun yritetään paluuta takaisin (hääpaikalle).

      Unennäkijä tiedostaa selkeästi unenperusteella sen, että eron mahdollisuus on ilmassa jos toinen "lähtee pois hääpaikalta" elikkä ei kykene sitoutumaan raittiuteen. Unenloppu taas viestii jonkinasteista luottamuspulaa mieheen, unessa ystävä juoruaa unennäkijälle miehen puhuneen unennäkijästä pahaa selän takana.

      Uni kokonaisuudessaan lienee tyypillinen elämäntilanteen huomioon ottaen.
      Alitajunta purkaa ja putsaa unen kautta pelkoja pois.
      Kun elämäntilanne stabiloituu ja raittius sisäistyy vahvaksi elämäntavaksi niin ko unet lakkaa lopullisesti.

    • Anonyymi

      Näin unen että järjestin oman mieheni jäitä Mitähän mahtaa tarkottaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4333
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      100
      2872
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2835
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      91
      2643
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2347
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      53
      2275
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2107
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2062
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      86
      1976
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1971
    Aihe