Häät unessa

mitäköhän

Viime yön unessa menin naimisiin hyvin komean miehen kanssa joka ei kuitenkaan ollut mies jonka kanssa nyt olen parisuhteessa. Olimme häissä hyvin onnellisia, samoin olivat vieraat. Tanssimme ja nauroimme. Painimme myös jossain kukkapuskassa romanttiseen sävyyn aviomiehen kanssa. Jossain vaiheessa huomasin, että jalassani olivat hyvin rumat ja mutaiset kengät jotka eivät sopineet morsiuspukuuni yhtään. Kaikki muuttui unessa sen jälkeen kun lähdin nykyisen mieheni kanssa (en siis uneni aviomiehen) toiseen rakennukseen käyttämään huumetta. Jossain vaiheessa mies muuttui erääksi naispuoliseksi ihmiseksi josta en juurikaan enään pidä. Rakennukseen tuli toinen mies joka ei päästänyt meitä pois rakennuksesta. Kun vihdoin pääsin palaamaan hääpaikalle aviomieheni ja häävieraat olivat suuttuneita. Aviomieheni lähti pois hääpaikalta muttemme kai eronneet. Unen lopussa ystäväni kertoi että aviomieheni oli kertonut pilkalliseen sävyyn häävieraille minun puutteistani yms.

Mitäköhän mahtaa tarkoittaa vai tarkoittaako mitään? Tuosta huumeosuudesta sen verran että olen entinen addikti samoin kuin nykyinen mieheni ja näen melkein joka yö unta että vedän jotain, joten en usko että sillä on ollu mitään sen kummempaa merkitystä....

6

9576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäköhäm

      Tämän jälkeen näin muuten vielä unta jostain teltasta, jonka olimme parhaan ystäväni kanssa pystyttäneet puuhun. Tämä uni oli hieman epämääräisempi ja muistan vaan että oli pimeä ja teltassa vieraili paljon ystäviäni. Jossain vaiheessa teltta tippui puusta mutta pystytimme sen takaisin puuhun.

    • Clean

      Komea mies, jonka kanssa menit naimisiin saattoi olla päätös päästä huumeista eroon. Retkahditko jossain vaiheessa? Nainen josta et pidä, olisi silloin se huumeisiin retkahtanut sinä itse, joka et pitänyt siitä, että niin kävi. Ettet päässyt ulos rakennuksesta saattaa olla, ettet ollut päästä huumeista eroon. Retkahduksesi vuoksi ympärillä olevat ihmiset olivat luonnollisesti myös pettyneitä ja kiukkuisia.

    • Unenkertoja

      Häät unessa on paha juttu ja se ei ole hyvää eikä iloa.Mä osaan selittää unet

      • Anonyymi

        No mitä jitten järjestäminen unessa tarkotta


    • 1 Tulkitsija

      Häät unessa symboloivat unennäkijän vakaata sitoutumista tiettyyn asiaan,
      tässä tapauksessa unennäkijän päihteettömään ja raittiiseen elämään.

      Unessa häät ovat tunnekylläiset, nauretaan ja tanssitaan, sitoutuminen elämäntapamuutokseen tuo mukanaan ilmiselvästi siis onnelliseksi tekeviä asioita.

      Morsiuspuku unessa symboloi kokemattomuutta (tahraton neitsytmorsian-myytti ,jne).

      Unennäkijä tuumaa unessaan ettei mutaiset kengät ( kengät = elämänkokemukset) ihan yksi yhteen natsaa asusteisiin =puhtoisen morsiamen mielikuvaan. Unennäkijä kokee siis elämänmuutoksen tässä sitoutumisvaiheessa raittiuteen (eli unen häissä) yhtä isoksi kuin ristiriita pukeutumisessa.

      Kun unennäkijä pukeutuneena uuteen elämäntilanteeseensa (morsiuspuku) katsahtaa mutaisten kenkien peittämiin jalkoihinsa, viestii se välistä mieleen läikähtävää huolta siitä josko vanha elämäntyyli kiusauksineen viekottelisi hänet ja miehen entiseen, jolloin

      tunnelma muuttuu unessa kun "retkahdetaan", silloin kuvaan tulee epämiellyttäviä asioita : mieskin muuttuu naismaiseksi ja kamalaksi.

      Rakennukseen tuleva ulkopuolinen mies joka estää pääsyn pois symboloi sitä että oma tahto ja valinnan vapaus estetään jos takaisin entiseen "rakennukseen" palaa ja ympäristön läheiset (hääväki) ei välttämättä retkahdusta sulata vaan ovat suuttuneita sitten kun yritetään paluuta takaisin (hääpaikalle).

      Unennäkijä tiedostaa selkeästi unenperusteella sen, että eron mahdollisuus on ilmassa jos toinen "lähtee pois hääpaikalta" elikkä ei kykene sitoutumaan raittiuteen. Unenloppu taas viestii jonkinasteista luottamuspulaa mieheen, unessa ystävä juoruaa unennäkijälle miehen puhuneen unennäkijästä pahaa selän takana.

      Uni kokonaisuudessaan lienee tyypillinen elämäntilanteen huomioon ottaen.
      Alitajunta purkaa ja putsaa unen kautta pelkoja pois.
      Kun elämäntilanne stabiloituu ja raittius sisäistyy vahvaksi elämäntavaksi niin ko unet lakkaa lopullisesti.

    • Anonyymi

      Näin unen että järjestin oman mieheni jäitä Mitähän mahtaa tarkottaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      185
      5380
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      128
      5308
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      214
      4142
    4. 218
      3376
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      123
      3168
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3114
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      19
      2941
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1904
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      164
      1867
    10. 61
      1389
    Aihe