PowerShot SX 240 HS vastaan SX 270 HS vai jokin muu???

Osto edessä

Digikameran osto edessä. Hintaluokkana parisataa euroa. 240 ja 270 ovat nyt saatavilla samaan hintaa. Kumpi olisi parempi ja miksi? Vai onko jokin muu saman hintaluokan kamera?
Kameraa tarviin peruskuvauksiin, pääasiassa kuvailen eläimiä

1

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enkö minä j kerran jossain vastannut tähän? SX270 HS on viime vuoden malli, SX240 HS toissa vuoden, joten jos hinta on sama, niin eiköhän valinta ole selvä. Näillä on rinnakkaismallit SX260 HS ja SX280 HS, joissa on GPS. Jos et tarvitse pitää zoomia, on S110 parempi, joskin hintaa on n. 250 euroa.

      Noissa superzooeissa kannattaa muistaa, että sitä pitkää zoomia voi oikeasta käyttää vain auringonpaisteessa. Hämärässä ei kannata edes yrittää.

      Muita malleja Canonilla on SX500IS. Siinä on pidempi zoom, mutta se on kenno- ja prosessoritekniikaltaan vanhempi (huonompi hämärässä, hitaampi sarjakuvaus, huonompi video). Kokoa on hieman enemmän paksusuunnassa, joten ihan taskuun ei mene.

      Ole avoin myös muille vaihtoehdoille. Esimerkiksi ns. Mikrojärjestelmiä saa jo alle kahden sadan. Kuvanlaatu niissä on ylivoimainen. Mieti tarpeesi ominaisuuksista: koko, hinta, zoom ja kuvanlaatu.

      Millä nyt kuvaat? Yleensä olemassa oleva kalusto on oleellisin tieto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe