Digikameran osto edessä. Hintaluokkana parisataa euroa. 240 ja 270 ovat nyt saatavilla samaan hintaa. Kumpi olisi parempi ja miksi? Vai onko jokin muu saman hintaluokan kamera?
Kameraa tarviin peruskuvauksiin, pääasiassa kuvailen eläimiä
PowerShot SX 240 HS vastaan SX 270 HS vai jokin muu???
1
242
Vastaukset 1
Enkö minä j kerran jossain vastannut tähän? SX270 HS on viime vuoden malli, SX240 HS toissa vuoden, joten jos hinta on sama, niin eiköhän valinta ole selvä. Näillä on rinnakkaismallit SX260 HS ja SX280 HS, joissa on GPS. Jos et tarvitse pitää zoomia, on S110 parempi, joskin hintaa on n. 250 euroa.
Noissa superzooeissa kannattaa muistaa, että sitä pitkää zoomia voi oikeasta käyttää vain auringonpaisteessa. Hämärässä ei kannata edes yrittää.
Muita malleja Canonilla on SX500IS. Siinä on pidempi zoom, mutta se on kenno- ja prosessoritekniikaltaan vanhempi (huonompi hämärässä, hitaampi sarjakuvaus, huonompi video). Kokoa on hieman enemmän paksusuunnassa, joten ihan taskuun ei mene.
Ole avoin myös muille vaihtoehdoille. Esimerkiksi ns. Mikrojärjestelmiä saa jo alle kahden sadan. Kuvanlaatu niissä on ylivoimainen. Mieti tarpeesi ominaisuuksista: koko, hinta, zoom ja kuvanlaatu.
Millä nyt kuvaat? Yleensä olemassa oleva kalusto on oleellisin tieto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.712273Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt351834- 1001181
- 47945
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26817- 87803
- 29690
- 41675
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,142667Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56588