Yksin maailman ympäri

Vielä on rohkeita ja seikkailunhaluisia.
Olisipa itselläkin mahdollisuus.

http://www.kokkola.net/today/#
Sivu 9.

Onnea reissuun ja hatun nosto.
9693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Terve Himenen kippari!
    Pystyykö tuo veneesi sisempi keulastaagi yksin pitämään maston pystyssä kovassa kelissä? Epäilen ulomman keulastaagin alemman kiinnityspisteen kestävyyttä tuossa pukspröötissä. Oletko konsultoinnut rikivalmistajaa tai muuta mastoeksperttiä rakenteesta?
    Valtamerikippari

    Äänestä

  • 5+18 kirjoitti:

    Terve Himenen kippari!
    Pystyykö tuo veneesi sisempi keulastaagi yksin pitämään maston pystyssä kovassa kelissä? Epäilen ulomman keulastaagin alemman kiinnityspisteen kestävyyttä tuossa pukspröötissä. Oletko konsultoinnut rikivalmistajaa tai muuta mastoeksperttiä rakenteesta?
    Valtamerikippari

    Uusi masto tulee kiinteällä kutteri staagilla pitäis pysyä pystyssä kovemmassakin kelissä

    Äänestä

Respect!

Äänestä

Onhan se aika komeeta. Ei olisi minusta siihen, ei purjehdustaitojen eikä kantin puolesta.

Joskus harmittaa kun joku lähtee liian rohkeaan yritykseen liian vähin "eväin". Uhma ja sinnikkyys ja rohkeus auttavat monasti läpi harmaan kiven, mutta valtameret ei päästä ihmistä vähällä.

Äänestä
  • Niinhän vanha viisaus toteaa: "valtameri on tehokkain opettaja - mutta kaikkein säälimättömin"!

    Uhma ja uhkarohkeus kostautuvat merellä. Järkevää rohkeutta kyllä tarvitaan, samoin kuin varovaisuutta ja tervettä pelkoa. Purjehdustaitoa ei saa ilman purjehtimista.
    Jos innostusta pallonkiertoon on, tehkää lähtöpäätös. Itse tein sen 15 v. sitten enkä ole katunut hetkeäkään. Oli elämäni paras päätös!

    Äänestä

Aika paljon turvallisempaa tuo nykyään on, kun on tutkat ja aissit ja mitkälie hätäkutsuvehkeet.

Joskus käynyt mielessä, että kuka ne pelastusoperaatiot maksaa? Tästä oli joskus puhetta kun joku purjehduskilpailija oli jossain eteläameriikan kärjessä kipannut ja siinä sitten muodostui poikkeuksellisen kallis ja hankala mutta onneksi menestyksellinen pelastusoperaatio. Silloin taisi mielipide olla että jos joku varta vasten järjestää kilpailuja niin kilpailuorganisaatio saisi maksaa pelastustoimesta.

Mutta meneekö se yleensä niin että pelastetulle sen paremmin kuin hänen vakuutusyhtiölleen tai kotimaalleen ei lähetetä laskua?

Äänestä

Haluaisin purjehtia maailman lämpimillä vesillä. Purjehduskokemusta on, venettä ei eikä tietoa kenen kanssa lähtisi. Mutta kun on unelma, se toteutuu, olen varma siitä.

Äänestä

En kehoita lähtemään, mutta jos olet jo koukussa tutki ensin sivut www.snoopy.fi Sieltä löytyy tietoa kuinka kiersin yksin pallon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joskusvielä. kirjoitti:

Vielä on rohkeita ja seikkailunhaluisia.
Olisipa itselläkin mahdollisuus.

http://www.kokkola.net/today/#
Sivu 9.

Onnea reissuun ja hatun nosto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu